خانه / آشپزی / 9میلیارد دلار طرح پتروشیمی در کشور در دست احداث است

9میلیارد دلار طرح پتروشیمی در کشور در دست احداث استرسول اشرف زاده روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در دهدشت اظهار داشت: 10 طرح پتروشیمی در دست احداث در کشور ، 10 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی از مهم ترین طرح های در دست اجرا را پتروشیمی های بید بلند بهبهان با 65 درصد پیشرفت فیزیکی ،پتروشیمی گچساران با 45 درصد، پتروشیمی ایلام، عسلویه، لردگان و دهدشت ذکر کرد.
اشرف زاده اظهار کرد: تا سال آینده ،عملیات اجرایی پتروشیمی های بید بلند، ایلام و لردگان به پایان رسیده و وارد مرحله تولید می شوند.
اشرف زاده میزان اشتغال زایی هر طرح پتروشیمی را بصورت مستقیم بیش از 300 تا 600نفر ذکر کرد.
وی بیان کرد: توسعه صنایع پایین دست طرح های پتروشیمی با همکاری سرمایه گذاران نیز در اولویت شرکت هلدینگ خلیج فارس است.
اشرف زاده تصریح کرد: با توسعه صنایع پایین دستی کارخانه های پتروشیمی ،میزان اشتغالزایی در این بخش افزایش چشمگیری خواهد یافت.
اشرف زاده روز دوشنبه ازروند اجرایی کارخانه پتروشیمی دهدشت دراستان کهگیلویه وبویراحمد بازدید کرد.
احداث طرح پتروشیمی دهدشت در کهگیلویه و بویر احمد در سه فاز پیش بینی شده است.
عملیات اجرایی ساختمان های غیر صنعتی پتروشیمی دهدشت امروز دوشنبه آغاز شد.
برای احداث صنایع تولید مواد پتروشیمی در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم مناطق جنوبی کشور، هیات دولت درسال 84 احداث چهار واحد جدید در مناطق جنوبی کشور را تصویب کرد
با الحاق پتروشیمی گچساران به این چهار طرح بنام پتروشیمی های خط دنا نامیده شدند.خط دنا از یک واحد الفین گچساران و چهار واحد تولید پلی اتیلن(HDPE ) به نامهای شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت ،ممسنی ،کازرون و بروجن تشکیل شده است .
شرکت پتروشیمی دهدشت مجری احداث یک واحد تولید پلی اتیلن سنگین در شهرستان کهگیلویه است ، هدف از اجرای آن در مرحله اول تولید مواد اولیه پلی اتیلن سنگین برای تامین نیاز بازارهای داخلی و تغذیه صنایع پایین دستی و در مرحله بعد صادرات محصول به بازارهای جهانی است.
با مطالعات انجام شده توسط مشاور برای مکان یابی و پس از انتخاب مکان مناسب ، زمین طرح به مساحت 102 هکتار در منطقه صحرای کلاچوی دهدشت خریداری شد.
شرکت سهامی پتروشیمی خلیج فارس /هلدینگ خلیج فارس/ متشکل از مجتمع‌های پتروشیمی تولیدکننده محصولات شیمیایی، پتروشیمیایی و سرویس‌های جانبی در منطقه‌های عسلویه، ماهشهر و سایر نقاط کشور، شرکت‌های بازرگانی طراحی مهندسی و آموزشی، همچنین مجری طرح‌های ملی و استراتژیک به عنوان بزرگترین هلدینگ تخصصی پتروشیمی در سال 1389 با مدیریت دولتی به صورت سهامی عام ایجاد و در سال 1392 با در اختیار داشتن سهام مدیریتی 15 شرکت به بخش خصوصی واگذار شد.
در حال حاضر حدود 110 شرکت را در سبد سرمایه‌گذاری خود دارد که 23 شرکت به صورت مستقیم مدیریت کنترلی فناوری زیرمجموعه شرکت‌ها هستند.
خبرنگار: حسین خدمتی ** انتشار دهنده:مسعود علیزاده
7531/1662انتهای پیام /*