خانه / آشپزی / معاون وزیر نیرو:ظرفیت نیروگاههای کشور2 هزار مگاوات افزایش می یابد

معاون وزیر نیرو:ظرفیت نیروگاههای کشور2 هزار مگاوات افزایش می یابدهوشنگ فلاحتیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سطح تولید برق کشور در حال حاضر اظهار کرد: ظرفیت نیروگاهی کشور در حال حاضر حدود 78 هزار مگاوات است که نسبت به آغاز کار دولت یازدهم بالغ بر 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید ایجاد شده است.
وی افزود: پیش بینی می شود ظرفیت نیروگاهی کشور تا پیش از تابستان 97، به 80 هزار مگاوات برسد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درخصوص وضعیت مصرف برق کشور گفت: میزان مصرف برق در زمستان ها به دلیل از مدار خارج بودن سیستم های سرمایشی، کمتر است و در حال حاضر مصرف برق کشور بین 30 تا 35 هزار مگاوات در حال نوسان است.
وی ادامه داد: اوج بار مصرف در کشور نسبت به آمار 55 هزار و 442 مگاواتی تابستان، حدود 20 هزار مگاوات کاهش پیدا کرده است.
فلاحتیان با اشاره به کمبود آب و تاثیر آن بر روی تولید انرژی، عنوان کرد: امیدوارم در ماه های آینده بارش های خوبی اتفاق بیفتد و میزان آب پشت سدها را مانند سال گذشته در سطح نرمال داشته باشیم.
وی ادامه داد: صنعت برق کشور بخشی از نیاز خود را از طریق نیروگاه های برق آبی مانند سد کارون سه، چهار و مسجدسلیمان در خوزستان و دیگر سدها در سطح کشور تامین می کند که امیدواریم با ذخیره کافی آب پشت سدها، مانند پارسال سالی بدون مشکل در پیش رو داشته باشیم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درخصوص برنامه های پیش رو برای حل مشکل احتمالی کمبود برق در تابستان آینده، بیان کرد: باید برنامه های مختلف تامین برق کشور را با طراحی مختلف داشته باشیم تا در شرایط کمبود برق بتوانیم آن ها را اجرایی کنیم.
وی ادامه داد: این مساله را در جلسات امور برق وزارت نیرو مطرح و سناریوهای مختلف آن را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و امیدواریم در چارچوب برنامه ریزی های صورت گرفته در سطح وزارت نیرو بتوانیم برق مطمئن و پایداری را برای مردم در سراسر کشور فراهم کنیم.
فلاحتیان درباره پیامدهای توقف تولید برق از سدهای خوزستان در حال حاضر ، گفت: واقعیت این است که در پاییز امسال نسبت به دهه های گذشته، کمترین میزان بارش را در بیشتر نقاط کشور داشته ایم که به صورت طبیعی روی ذخیره آب سدها در سراسر کشور تاثیر گذاشته، ولی هنوز سال بارش تمام نشده و تجربه سال های گذشته نشان می دهد که بارش های کافی در یک دوره کوتاه مدت اتفاق افتاده، لذا هنوز به این موضوع امیدواریم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درخصوص میزان تلفات انرژی در کشور اظهار کرد: یکی از برنامه های دولت دوازدهم و وزارت نیرو تک رقمی کردن نرخ اتلاف برق در سطح شرکت های توزیع کشور است که در شروع کار دولت یازدهم حدود 15.3 درصد بود و اکنون به 11 درصد رسیده است.
وی با بیان این که میزان اتلاف انرژی در برخی استان ها بیشتر از دیگر نقاط کشور است، گفت: میانگین اتلاف برق کشور که در سال های گذشته به شدت بالا بود، در حال حاضر به زیر 20 درصد رسیده است و در خوزستان نیز این نگاه وجود دارد که با تلاش همکاران توزیع برق بتواینم این آمار را کاهش دهیم.
فلاحتیان درخصوص صادرات برق از کشور گفت: در حال حاضر حدود یک هزار و 300 مگاوات صادرات برق داریم که عمده آن به کشور عراق است و در مراحل بعد به کشورهای افغانستان و پاکستان خواهد بود و از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان هم واردات برق داریم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این پرسش که در صورت کمبود برق در کشور، صادرات این محصول چه وضعیتی خواهد داشت، عنوان کرد: طبیعی است که اولویت ما تامین نیاز مصرف کنندگان داخل است یعنی اگر در تابستان با کمبودی روبرو شویم، مصرف کنندگان داخلی در اولویت هستند و اگر لازم باشد، صادرات را محدود خواهیم کرد.
6002/6064
خبرنگار: سپیده اسکندری**انتشار: محسن بهاروندانتهای پیام /*