خانه / آشپزی / معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی: بهبود وضعیت کسب و کار بدون ایجاد دولت الکترونیک ممکن نیست

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی: بهبود وضعیت کسب و کار بدون ایجاد دولت الکترونیک ممکن نیستحسین میرشجاعیان با بیان اینکه این امکان در راستای تسهیل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی راه اندازی شد گفت: آذربایجان شرقی همیشه پیشگام در امور توسعه به خصوص امور اقتصادی در کشور است.
وی افزود: در آغاز کار دولت یازدهم شرایط کشور برای توسعه محیط کسب و کار مناسب نبود و قبل از دولت تدبیرو امید تحریم های بین المللی صادرات را تحت تاثیر قرار داده بود و تورم تا حدود 40 درصد و رکود نیز به منهای 7.7 درصد رسیده بود.
میرشجاعیان اظهار کرد: مجموعه شرایط رکود تورمی شدید در کشور حاکم بود و دولت یازدهم میراث دار این شرایط بود و تغییر روند متغیرهای اقتصادی در این شرایط سخت بود.
وی افزود: یکی از سیاست های دولت تدبیرو امید بهبود محیط کسب و کار و کاهش هزینه های تولید بود که در دستور کار قرار گرفت.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: نظام مجوز دهی که یکی از حوزه های محیط کسب و کار است در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت و برخی مصوبات قانونی از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح شد.
میر شجاعیان با بیان اینکه قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم اطلاعات مربوط به بدهی های دولت مبهم و در واقع اطلاعاتی در دسترس نبود افزود: با اقداماتی که انجام گرفت اکنون اطلاعات در مورد بدهی های دولت در دست است و برنامه ریزی و پیش بینی در خصوص وضعیت بدهی ها انجام گرفته است.
وی اظهار کرد: در شروع دولت یازدهم هیچ اطلاعاتی در مورد مجوزها وجود نداشت که با ایجاد سامانه ایران مجوز، تمامی مجوزهای صادره توسط دستگاه ها در آن ثبت شد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: 2 هزار و 100 مجوز در کل کشور صادر شده بود که در بررسی های انجام گرفته 500 مجوز حذف شد.
وی همچنین با اشاره به فعالیت مرکز ملی پایش محیط کسب و کار، گفت: تسهیل، تسریع و شفاف سازی در انجام فرآیند های منتهی به اخذ مجوزهای کسب و کار، ضمن ایجاد فضای اعتماد بین حاکمیت و صاحبان سرمایه، موجب تحقق اهداف دولت کارآفرین و افزایش سرمایه های در گردش و خروج از رکودهای اقتصادی می شود.
میرشجاعیان از جمله اهداف راه اندازی سامانه دادور را پیاده سازی سیستمی یکپارچه به منظور دریافت، پیگیری و پاسخگویی به شکایات از صادر کنندگان مجوز، آسیب شناسی گلوگاه های نارضایتی ارباب رجوع در فرآیند صدور مجوز، استقرار سیستم پشتیبان تصمیم گیری به منظور اصلاح کارشناسی فرآیند های صدور مجوز و شناسایی مجوزهای دارای امضای طلایی و متخلفان برشمرد.

**صدور 9500 مجوز سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به این مهم و اهمیت توسعه بخش مالی، گفت: بخش مالی کارآمد نقش اساسی در تجهیز منابع برای سرمایه گذاری، تشویق برای ورود و تجهیز سرمایه خارجی و همچنین بهینه سازی ساز و کار تخصیص منابع ایفا می کند.
رضا حسینی با بیان اینکه رقابت پیش شرط اساسی برای اثربخشی در اقتصاد جهانی است، افزود: فضای کسب و کار و رقابت به سیاست‌های دولت، مشوق‌های مالی، شیوه تامین مالی بنگاه‌ها، بهداشت، آموزش، بهره‌وری، رفتار و عملکرد مدیران و کارگزاران منطقه به بنگاه‌های اقتصادی بستگی دارد.
وی اظهار کرد: دولت نقش مستقیمی در کاهش ریسک و نحوه تامین مالی بنگاه‌ها ایفا می کند، همچنین توسعه مناطق بستگی به رفتار مدیران در راستای جذب سرمایه‌گذاران دارد.
حسینی با اشاره به اینکه میانگین مدت ارائه خدمات سرمایه‌گذاری در کشور حدود 150 روز می باشد، گفت: در برخی کشورها ارائه این خدمات به روز کاهش یافته و باید این عقب افتادگی را جبران و روند موجود را اصلاح کنیم.
وی یادآور شد: در آذربایجان شرقی با راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری توانسته ایم برخی از موانع را برداشته و روند موجود را تسهیل کنیم.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید چالش‌ها و موانع موجود به حداقل برسد، اضافه کرد: برخی مدیران متقاعد نشده‌اند که در سیستم الکترونیکی کار کنند و موجب طولانی شدن روند صدور مجوز می‌شوند.
حسینی اظهار کرد: با راه اندازی سامانه دادور در استان بخشی از این موانع برطرف می شود و مدیران از این پس موظف به استفاده از این سامانه برای استعلام و صدور مجوز جهت بهبود و پایش محیط کسب و کار در استان هستند.

** آذربایجان شرقی از پیشگامان راه اندازی سامانه دادور
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: پایش فضای کسب و کار از موضوعات بسیار مهم در ارتباط با سرمایه گذاری است.
علی نواداد افزود: متاسفانه فضای کسب و کار کشور جایگاه مطلوبی که در شان و شایسته جمهوری اسلامی باشد را در دنیا ندارد.
وی ادامه داد: به تبع همین موضوع جایگاه آذربایجان شرقی در فضای کسب و کار کشور شایسته این استان نیست.
نواداد اظهار کرد: مدیریت ارشد استان به موضوع بهبود فضای کسب و کار بسیار تاکید دارد و از این رو یکی از پیشگامان راه اندازی سامانه دادور در کشور هستیم.
وی با اشاره به راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی گفت: این سامانه با ساختار یکپارچه، سیستماتیک، هوشمند و قابل نظارت یکی از ملزومات بهبود فضای کسب و کار می باشد که آذربایجان شرقی پیشگام در راه اندازی آن می باشد.
وی یادآوری کرد: با راه اندازی این سامانه بهینه سازی فرآیند صدور مجوزها در ارائه خدمت به متقاضیان، احصا و شناسایی گلوگاه های صدور مجوزها با رصد لحظه ای و برخط، افزایش سلامت اداری و شفاف سازی و توزیع عادلانه منابع از طریق نظارت بی واسطه حاکمیت امکان پذیر می شود.
همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از اطلاعات مجوزها، استعلام ها، دریافت کنندگان حقیقی و حقوقی و دستگاه های صادر کننده مجوز، نظارت و پایش مستمر مراحل صدور مجوز، کاهش هزینه های سربار دستگاه های اجرایی در ارائه خدمات مرتبط با مجوزها و تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به متقاضیان از دیگر کارکردهای این سامانه می باشد.
آذربایجان شرقی دومین استان کشور بعد از استان سمنان است که به سامانه دادور مجهز شده است.
خبرنگار: مینا بازگشا ** انتشار: رستگار
6120/6183انتهای پیام /*