خانه / آشپزی / سد 'تهم' ته می کشد

سد 'تهم' ته می کشدبه گزارش ایرنا، عملیات اجرایی سد تهم که در فاصله 15 کیلومتری شمال غربی شهر زنجان واقع شده از سال 72 آغاز و در سال 81 آبگیری شده است.
حداکثر حجم مخزن سد تهم بیش از 87 میلیون مترمکعب و آب تنظیمی آن برای مصرف آب آشامیدنی، تامین حقابه های پایین دست و زیست محیطی است.
این سد طی سال های 89 و 90 سرریز کرده اما با کاهش بارندگی ها و افزایش بهره برداری از سد برای مصرف آب آشامیدنی از سال 90 تراز آب و حجم ذخیره سد نیز کاهش یافته است.

** زنجان با کمبود بارندگی مواجه است
مدیرکل هواشناسی استان زنجان اعلام کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده بارش روزهای پایانی آذر، دی و بهمن امسال نرمال پیش بینی شده و در صورت تحقق آن نیز، همچنان این استان با کمبود بارندگی مواجه خواهد بود.
احد یاغموری، بارش استان زنجان را تا 20 آذر امسال 38 میلی متر اعلام کرد و گفت: این میزان در مدت مشابه سال قبل 55 میلی متر و میانگین بلند مدت نیز 76 میلی متر بوده است.
وی یادآورشد: بر این اساس میزان بارندگی ها در مقایسه با بلند مدت 50 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد کاهش دارد.

** کاهش 20 درصدی بارندگی ها در زنجان
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان نیز گفت: طی سال آبی 96 – 97 بارندگی های این استان 20.61 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
رضاپور از کاهش 17 درصدی حجم سد تهم خبر داد و افزود: این میزان کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
وی تاکید کرد: با افزایش بهره برداری از این سد برای مصرف آب آشامیدنی، سرریز آن از سال 90 قطع و سالانه تراز آب پایین تر رفته و حجم ذخیره سد نیز کاهش یافته است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان گفت: در حال حاضر حجم ذخیره سد 37 میلیون و 48 هزار مترمکعب است که معادل 44 درصد حجم واقعی سد بوده و نسبت به مدت مشابه 20 آبان سال گذشته 175درصد کاهش دارد.
رضاپور ادامه داد: در حال حاضر بیش از 50 درصد آب آشامیدنی و بهداشتی مورد نیاز شهر زنجان از محل منابع آب زیر زمینی و از طریق چاه های عمیق که بیشتر در شرق زنجان حفر شده اند، تامین می شود.
وی اظهار کرد: میانگین طولانی مدت آب ورودی به سد تهم 22 میلیون مترمکعب در سال است که این میزان در 15 سال گذشته کاهش 15 میلیون مترمکعب در سال را نشان می دهد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان ادامه داد: آمار نشان دهنده کاهش تدریجی ورودی آب به این سد است و دوره خشکسالی هیدرولوژی طولانی مدت از سال آبی 75 – 76 آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
رضاپور گفت: وضعیت خروجی آب از سد تهم شامل تحویل آب شرب، تبخیر از سطح مخزن و تحویل آب کشاورزی است با شروع آبگیری سد، تزار آب مخزن در سال 88 به تراز نرمال در سال 86 رسیده و این سد طی سال های 89 و 90 سرریز کرده است.
وی اضافه می کند: با خشک شدن و ته کشیدن آب سد تهم مشترکانی که آب آشامیدنی آنها از تهم تامین می شود با چالش جدی مواجه خواهند شد که باید بیش از گذشته صرفه جویی را جدی بگیرند.

** آب آشامیدنی 35 درصد از زنجانی ها از تهم تامین می شود
مشترکان تحت پوشش آب و فاضلاب شهری در شهر زنجان بیشترین مصرف کننده آب آشامیدنی در سطح استان زنجان هستند که طی هشت ماهه گذشته از سالجاری 22 میلیون مترمکعب از این مایع حیاتی را استفاده کرده اند.
مدیرعامل این شرکت گفت: آب آشامیدنی 35 درصد از مشترکان زنجانی از سد تهم تامین می شود.
بهره برداری از سد برای مصرف آب آشامیدنی شهر زنجان از سال 86 آغاز شده و در حال حاضر از حجم این سد برای بخش کشاورزی استفاده ای نمی شود.
7325/6085
خبرنگار: حدیث ابوالحسنی ** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*