خانه / آشپزی / سهم مالیات در بودجه عمومی افزایش می یابد

سهم مالیات در بودجه عمومی افزایش می یابدمحمدرضا پورابراهیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حرکت به سمت درآمدهای مستمر پایدار ما را از رویکرد اداره درآمدهای غیرمستمر بی نیاز و مستثنی می کند و این اقدام مهمی است که می تواند در بودجه اثرگذار باشد.
وی اظهار کرد: یکی از نکاتی که در بودجه می توان به عنوان نقطه مثبت از آن یاد کرد این است که در حوزه مالیات ها دولت پیشنهاد کرده میزان مالیات به تدریج با توجه به عرف برنامه ششم در لایحه بودجه به عنوان درآمد پایدار افزایش پیدا کند.
وی ادامه داد: البته این افزایش ناشی از ارزش نرخ مالیات برای فشار بر مردم و یا افزایش ظرفیت اخذ مالیات به مفهوم اینکه افرادی که مالیات می پردازند باید عدد و رقم بیشتری بپردازند؛ نیست، بلکه به مفهوم این است که جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت پیشنهاد کرده سهم صندوق توسعه ملی افزایش پیدا کند و این به مفهوم کاهش سهم سایر درآمدها و بخش ها است.
وی ادامه داد: با انجام این مهم در عمل در سال 97 که سهم صندوق توسعه به 32 درصد می رسد می توان گفت، معادل نزدیک به یک سوم از منابع فروش نفت به صندوق توسعه ملی بر می گردد که هم حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی است و هم می توان به این مفهوم باشد که اتکای بودجه از حوزه نفتی کمتر می شود که به عنوان نکته مثبت بودجه سال آینده است.
پورابراهیمی تصریح کرد: یکی از نقاط ضعف اصلی بودجه 97 موضوع کاهش قابل توجه بودجه های عمرانی است.
وی با بیان اینکه در شرایطی که در رکود اقتصادی به سر می بریم یکی از مواردی که باید مد نظر باشد این است که در حوزه رونق اقتصادی باید اقدام هایی انجام دهیم تاکید کرد: رونق در اقتصاد فراهم نمی شود مگر اینکه یکی از علامت های آن که افزایش سهم بودجه های عمرانی است را تحقق ببخشیم.
وی اظهار کرد: بودجه های عمرانی نشان رونق اقتصاد است و این ظرفیت در بودجه سال 97 به شکل کامل کمرنگ دیده شده و هیچ مشخص نیست وضعیت پروژه های عمرانی در سال 97 به کجا می رسد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: ضمانت اجرایی برای پروژه های نیم تمام و قابل واگذاری در بودجه سال 97 در نظر گرفته نشده است.
وی اظهار کرد: یکی دیگر از نقاط ضعف بودجه سال 97 موضوع هدفمندی یارانه ها است یعنی بر اساس قانون، دولت مکلف بود این مبالغ را به بخش های مختلف به جز یارانه نقدی و غیرنقدی به بخش تولید و اشتغال، حمایت از واحدهای اقتصادی و تامین اعتبار پروژه های عمرانی اختصاص دهد.
وی ادامه داد: در این بخش دولت رویکرد قانون را در حکم لایحه خودش تغییر داده است و یکی از اشکالات اساسی بودجه 97 بی توجهی به اختصاص منابع هدفمندی یارانه ها است.
وی گفت: دولت حدود 40 درصد از جمعیت کشور را از دریافت یارانه در سال بعد حذف کرده و این منابع به جای رسیدن به بخش تولید و اشتغال که امروز اولویت کشور است به سمت پرداخت یارانه نان، پرداخت هزینه های بیمه سلامت و طرح تحول سلامت رفته است.
رویکرد کاهش هزینه‌ ها و حرکت به سمت بودجه‌ ریزی عملیاتی و مدیریت هزینه‌ های کلان کشور در لایحه بودجه سال 97 مدنظر قرار دارد و به هدفمندکردن واقعی یارانه‌ ها توجه ویژه شده است.
در لایحه بودجه 97 خالص وجوه ناشی از هدفمندسازی یارانه ها 370 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده در حالی که این رقم در سال جاری 480 هزار میلیارد ریال است.
خبرنگار و انتشار دهنده: نجمه حسنی** انتشار دهنده: جلال اسکندری
3029/6033انتهای پیام /*