خانه / آشپزی / نماینده شادگان: بیکاری و کم آبی 2 چالش اصلی خوزستان است

نماینده شادگان: بیکاری و کم آبی 2 چالش اصلی خوزستان استبه گزارش ایرنا حجت الاسلام مجید ناصری نژاد روز دوشنبه در آیین بهره برداری فولاد شادگان با حضور معاون اول رییس جمهوری، اظهارکرد: با وجود کم آبی و خشکسالی‌های پیاپی هنوز موضوع انتقال آب از سرشاخه رودخانه های خوزستان به فلات مرکزی مطرح است که این مساله جای تاسف و تامل دارد.
وی با اشاره به اینکه چالش کم آبی و خشکسالی سبب خشک شدن نخلستان های خوزستان و شادگان و تالاب بین المللی شادگان شده، افزود: زمانی نه چندان دور خوزستان سرزمین نخل و آفتاب لقب داشت ولی هم اکنون خبری از نخل نیست و استان خوزستان تنها به سرزمین آفتاب تبدیل شده است.
نماینده مردم شادگان با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی، طبیعی و خشکسالی و کم آبی سبب مهاجرت تدریجی مردم شده اظهار کرد: در 6 سال گذشته حدود 20 هزار نفر از مردم شادگان به دیگر نقاط کشور مهاجرت کرده اند که زنگ خطری برای حیات خوزستان است.
حجت الاسلام ناصری نژاد با ادعای اینکه نرخ بیکاری در منطقه شادگان بیش از 59 درصد است ، خواستار توجه جدی دولت به ویژه رییس جمهوری، به مشکلات خوزستان و برنامه ریزی برای حل این مشکلات شد.

** توقع خوزستانی‌ها برای داشتن چند وزیر در کابینه دوازدهم
نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوزستانی ها با وجود همه مشکلات به روحانی رای دادند گفت: توقع ما خوزستانی ها این بود که چند وزیر در کابینه دوازدهم باشد ولی این انتظار محقق نشد.
وی افزود: اگر چند وزیر خوزستانی در کابینه دوازدهم داشتیم شاید مشکلات خوزستان به تدریج حل می شد ولی چنین نشد.

** کشاورزی خوزستان باید احیا شود
حجت الاسلام ناصری نژاد در ادامه بر احیای بخش کشاورزی و تامین آب طرح 550 هزار هکتاری کشاورزی رهبر معظم انقلاب با هدف ماندگاری جمعیت و ایجاد اشتغال تاکید کرد و گفت: برای احیای بخش کشاورزی نباید اجازه داد آب از خوزستان منتقل شود چون حیات این استان با خطرات جدی رو به رو می شود.
وی با بیان اینکه به دلیل کم آبی و خشکسالی پیاپی بخش مهمی از تالاب شادگان خشک شده ، بیان کرد: هم اکنون بخش مهمی از زمین های خشکیده این تالاب به کانون گرد و غبار خوزستان تبدیل شده و این مایه تاسف است.
حجت الاسلام ناصری نژاد اظهار کرد: هم اکنون هیچ آبی وارد تالاب شادگان نمی شود و تامین کننده اصلی آب تالاب زهاب های طرح نیشکر است لذا اگر راه چاره ای برای حل مشکلات خوزستان پیدا نشود خوزستان به شورستان تبدیل خواهد شد.
وی در ادامه از دست اندرکاران راه اندازی و احداث ساخت فولاد شادگان در این منطقه محروم تقدیر کرد.
به گزارش ایرنا مجتمع صنعتی فولاد شادگان عصر دوشنبه با حضور معاون اول رییس جمهوری به طور رسمی به بهره برداری رسید .
ظرفیت تولید فاز اول مجتمع فولاد شادگان 800 هزار تن آهن اسفنجی است.
با راه اندازی واحد فولاد سازی این مجتمع در آینده یک میلیون تن فولاد به ظرفیت این مجتمع صنعتی افزوده خواهد شد.
معاون اول رییس جمهوری بعدازظهر دوشنبه در راس هیاتی از طریق فرودگاه آبادان وارد خوزستان شد. بهره برداری از چند طرح مهم اقتصادی و نشست با مسئولان خوزستان از جمله برنامه های سفر 2 روزه جهانگیری به خوزستان است.
7164/6065/ 6037
خبرنگار: محمدرضا بنوره / عاطفه جوادی ** انتشاردهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*