خانه / آشپزی / اجرای کامل طرح یکپارچه سازی نشانی های کشور تا سه سال آینده

اجرای کامل طرح یکپارچه سازی نشانی های کشور تا سه سال آیندهبه گزارش خبرنگار ایرنا ، حسین نعمتی شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در شهرستان نور افزود : این طرح که از سال گذشته در کشور شروع شده ، دارای مزیت های فراوانی است که از آن جمله می توان به یکسان سازی نشانی ایرانیان و ساماندهی املاک اشاره کرد.
طرح جی نف از جمله زیرساخت های دولت الکترونیک به شمار می رود که اجرای آن به شرکت ملی پست سپرده شده است و 13 دستگاه دیگر هم در آن همکاری دارند.
این طرح که هم اکنون در برخی از استان های کشور به صورت آزمایشی در حال اجراست دارای سه لایه ‘ نشانی یا استاندارسازی آدرس‌ دهی ‘ ، ‘ نقشه ‘ و ‘ سرویس‌ دهی ‘ است که در اجرای آن خیابان‌ها ، محلات و کوچه‌ها در شهرها و روستاها همنام‌سازی می‌شوند و همچنین طرح پلاک‌گذاری هم در شهرها و روستاها اجرا می‌شود.
جی نف امکان بررسی و صحت سنجی یک نشانی فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می سازد . هر نشانی که در جی نف ایجاد شود ، بین چند نشانی همسان در برابر مجموعه داده مکانی مربوطه مقایسه می شود تا بدین ترتیب یک قطعه ملکی ، معابر و یا موقعیت مکانی آن نقطه و وجود یا عدم وجود صحت سنجی و راست آزمایی گردد و همچنین کیفیت نشانی آن سنجیده می شود.
افزایش کارایی ، افزایش دقت و داده های قابل اطمینان از جمله مزیت های جی نف است. با راه اندازی پایگاه ملی جی نف امکان تعیین موقعیت دقیق نشانی های فیزیکی امکان پذیر می شود. به عنوان مثال با اجرای کامل این طرح مشخص می شود که در یک خیابان چند باب ساختمان دارد و هر یک از این ساختمان ها چند واحد مسکونی، تجاری، نانوایی، داروخانه، بیمارستان و… را در خود جای داده است .
ایجاد این اطلاعات دقیق کمک می کند در صورت بروز هر نوع خسارت طبیعی یا غیرطبیعی مشخصه های ملکی، دقیق باشد و در آینده از آنها برای بازسازی و نوسازی مکان ها استفاده کرد؛ بدون آنکه حق کسی پایمال شود.
در این طرح همه اسناد ملکی قدیمی ایران به روزرسانی و ایرادهای موجود برطرف می شود. همچنین یک بانک اطلاعات واحد برای همه دستگاه ها ایجاد می شود.
بهبود تجارت ، جلوگیری از جرم و جنایت ،پاسخ های اورژانسی و ارتقای سیاستگذاری از جمله مزیت های اجرای جی نف است.
** صدور مجوز 2 اپراتور با هدف به روز رسانی خدمات در کشور
معاون وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات همچنین از صدور مجوز فعالیت برای 2 اپراتور با هدف به روز رسانی خدمات پستی در کشور خبر داد.
نعمتی افزود : هم اینک مجوز صدور این اپراتورها اعمال شده و برای ایجاد و بهره برداری از این اپراتورها از توان وسرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده خواهد شد.
وی گفت که سرمایه گذار بخش خصوصی در آگهی مناقصه برنده شده و بزودی با او قرارداد امضا خواهد شد.
به گفته او، از آنجایی که شرکت ملی پست طبق قانون اساسنامه آن مصوب و باید به شکل حاکمیتی خدمات ارائه دهد بنابراین این اپراتورها نیز در همین راستا ایجاد می شود.
** اجرای طرح یکسازی نشانی ایرانیان در 7 شهرستان مازندران
مدیرکل شرکت پست مازندران نیز در این نشست گفت : تا پایان امسال در هفت شهرستان استان این طرح به طور کامل اجرایی می شود .
اسماعیل بوداغی افزود : این طرح در گام نخست در کشور با اولویت در شهرهایی مانند مشهد ، اصفهان ، شیراز و ساری اجرا شده است.
وی با اشاره به مزیت های این طرح از ابعاد مختلف افزود : همزمان با فرآیند اجرای این طرح قشرهای مختلف مردم به ویژه دهیاران نیز آموزش های لازم فراگرفته اند.
بوداغی با بیان این که دولت رویکرد مطلوبی برای اجرایی شدن این طرح دارد تاکید کرد که در این زمینه باید زیرساخت ها نیز فراهم شود.
مدیر کل پست استان مازندران در عین حال گفت که سهم مازندران در برخورداری از این طرح نسبت به سایر استان ها در رتبه سوم قرار دارد.
مدیرعامل شرکت ملی پست ایران روز پنجشنبه به همراه معاون حقوقی امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات برای شرکت در همایش بزرگداشت روز مجلس به شهرستان های نورو محمود آباد سفر کرده است.
خبرنگار : مهراب زکی پور کینجی ** انتشار دهنده: حسن فلاحتی
1602/7078/1654انتهای پیام /*