خانه / آشپزی / دبیر انجمن علوم خاک ایران: مجلس برای تصویب قانون خاک بجد اهتمام کند

دبیر انجمن علوم خاک ایران: مجلس برای تصویب قانون خاک بجد اهتمام کندبه گزارش ایرنا، حسین بشارتی روز پنجشنبه در نشست بزرگداشت هفته خاک در دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: این مساله می تواند در حفاظت و جلوگیری از تخریب خاک در کشور کمک زیادی کند.
وی بیان کرد: خاک بستر مناسب برای محصول کشاورزی و حیات و فعالیت های بشر است که این اهمیت آن ایجاب کرده توجه بیشتری به آن شود.
بشارتی ادامه داد: تغییر کاربری، شور شدن، فقر مواد آلی، کاهش عناصر غذایی، فرسایش آبی و بادی و مواردی از این قبیل عوامل جدی تهدید کننده خاک هستند که باید در مقابله با آن بجد تلاش کرد.
وی یادآور شد: 18 میلیون هکتار از اراضی کشور خاک با قابلیت کشاورزی دارد که حدود هشت میلیون هکتار آن آبی است و بیش از 90 درصد محصولات و مواد غذایی کشور از آن بدست می آید.
دبیر انجمن علوم خاک گفت: ایران اکنون در زمینه برخورداری از زمین های با قابلیت کشاورزی در زمره کشورهای فقیر قرار دارد.
بشارتی با اشاره به 14 آذر روز جهانی خاک اظهار داشت: از 11 تا 18 آذر نیز به عنوان هفته خاک اعلام شده که به فراخور اهمیت خاک کشورهای مختلفی با برگزاری نشست های مختلف این مناسبت را گرامی می دارند.
وی افزود: در این ارتباط برگزاری نشست هایی برای افزایش توجه و اهمیت به خاک یک ضرورت است که نسبت به آن و موارد مرتبط با آن اهتمام لازم وجود ندارد.
7212/6043**
خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجهانتهای پیام /*