خانه / آشپزی / یک مسئول: ۲هزار و ۵۷۴ چاه غیرمجاز در همدان مسدود شد

یک مسئول: ۲هزار و ۵۷۴ چاه غیرمجاز در همدان مسدود شدمحمود رضا عراقی روز سه شنبه در شورای حفاظت از منابع آب استان همدان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: انسداد چاه های غیرمجاز، کنترل اضافه برداشت از چاه ها، نصب کنتورهای هوشمند حجمی و فهام (طرح کنترل کنتورهای برق از راه دور) و جلوگیری از قاچاق سوخت برای چاه های غیرمجاز باید مانند گذشته استمرار داشته باشد.
عراقی همچنین خواستار ادامه یافتن طرح ساماندهی چاه های فاقد پروانه کشاورزی، اصلاح الگوی کشت و افزایش بازدهی و بهره وری در بخش کشاورزی، ایجاد تشکل های آب بران و انجام حمایت های مالی و فنی از آنها شد.
وی بر تقویت و استقرار گروه های گشت و بازرسی برای کنترل برداشت از سدهای در حال بهره برداری و جلوگیری از دخل و تصرف در حریم و بستر رودخانه ها نیز تاکید کرد.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان در این جلسه با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی آب در استان گفت: در این راستا ۱۵۱جلسه شورای حفاظت از منابع آب استانی و شهرستانی در سطح استان تشکیل شده است.
منصور ستوده به انسداد ۲ هزار و ۵۷۴ حلقه چاه غیرمجاز از ابتدای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب اشاره کرد و یادآورشد: این میزان موجب ۲۱۲ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب شده است.
وی خاطرنشان کرد: سه هزار و ۴۷۸ دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن – قهاوند است.
ستوده گفت: تعهد ما برای نصب کنتور در سالجاری تعداد ۴۰۰ دستگاه بوده است که تاکنون تعداد ۳۲۳ دستگاه نصب شده که پیشرفت ۸۱ درصدی نسبت به تعهد نصب را نشان می دهد.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با بیان اینکه سد اکباتان ذخیره آبی خوبی برای همدان محسوب می شود، تصریح کرد: حجم سد اکباتان درحال حاضر به ۱۳ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
ستوده گفت: در فصول غیر زراعی سال، آب های سطحی مربوط به رودخانه های دره مرادبیگ، خاکو و عباس آباد برای مصارف شرب مورد استفاده قرار می گیرد که میزان برداشت از سد اکباتان را کاهش می دهد.
تمام دشت‌های استان همدان جهت برداشت آب محدودیت های اعمال شده و ممنوعه ارزیابی شده اند و سه دشت اسدآباد، رزن – قهاوند و کبودرآهنگ به دلیل برداشت بیش از حد ‘ممنوعه بحرانی’ هستند.
۷۵۲۷/۲۰۹۰
خبرنگار: زهرازارعی** انتشاردهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*