خانه / آشپزی / یک مسئول: 2هزار و 574 چاه غیرمجاز در همدان مسدود شد

یک مسئول: 2هزار و 574 چاه غیرمجاز در همدان مسدود شدمحمود رضا عراقی روز سه شنبه در شورای حفاظت از منابع آب استان همدان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: انسداد چاه های غیرمجاز، کنترل اضافه برداشت از چاه ها، نصب کنتورهای هوشمند حجمی و فهام (طرح کنترل کنتورهای برق از راه دور) و جلوگیری از قاچاق سوخت برای چاه های غیرمجاز باید مانند گذشته استمرار داشته باشد.
عراقی همچنین خواستار ادامه یافتن طرح ساماندهی چاه های فاقد پروانه کشاورزی، اصلاح الگوی کشت و افزایش بازدهی و بهره وری در بخش کشاورزی، ایجاد تشکل های آب بران و انجام حمایت های مالی و فنی از آنها شد.
وی بر تقویت و استقرار گروه های گشت و بازرسی برای کنترل برداشت از سدهای در حال بهره برداری و جلوگیری از دخل و تصرف در حریم و بستر رودخانه ها نیز تاکید کرد.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان در این جلسه با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی آب در استان گفت: در این راستا 151جلسه شورای حفاظت از منابع آب استانی و شهرستانی در سطح استان تشکیل شده است.
منصور ستوده به انسداد 2 هزار و 574 حلقه چاه غیرمجاز از ابتدای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب اشاره کرد و یادآورشد: این میزان موجب 212 میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب شده است.
وی خاطرنشان کرد: سه هزار و 478 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن – قهاوند است.
ستوده گفت: تعهد ما برای نصب کنتور در سالجاری تعداد 400 دستگاه بوده است که تاکنون تعداد 323 دستگاه نصب شده که پیشرفت 81 درصدی نسبت به تعهد نصب را نشان می دهد.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با بیان اینکه سد اکباتان ذخیره آبی خوبی برای همدان محسوب می شود، تصریح کرد: حجم سد اکباتان درحال حاضر به 13 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
ستوده گفت: در فصول غیر زراعی سال، آب های سطحی مربوط به رودخانه های دره مرادبیگ، خاکو و عباس آباد برای مصارف شرب مورد استفاده قرار می گیرد که میزان برداشت از سد اکباتان را کاهش می دهد.
تمام دشت‌های استان همدان جهت برداشت آب محدودیت های اعمال شده و ممنوعه ارزیابی شده اند و سه دشت اسدآباد، رزن – قهاوند و کبودرآهنگ به دلیل برداشت بیش از حد ‘ممنوعه بحرانی’ هستند.
7527/2090
خبرنگار: زهرازارعی** انتشاردهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*