خانه / آشپزی / ۴۸۰ هزار تن بذر گواهی شده گندم توزیع شد/ سال آینده نیازی به واردات نیست

۴۸۰ هزار تن بذر گواهی شده گندم توزیع شد/ سال آینده نیازی به واردات نیستاسماعیل اسفندیاری پور، روز سه شنبه در نشستی با تعدادی از کارشناسان حفظ نباتات وزارتخانه در یزد در باره اقدام های انجام شده در مبارزه با علف های هرز در مزارع گندم اظهار کرد: سال ۹۲، ۲۰۰ هزار تن بذر گواهی شده گندم در اختیار کشاورزان قرار گرفته بود.
وی با بیان روند رو به رشد توزیع بذر گندم اصلاح شده در میان تولیدکنندگان افزود: توزیع بذر گواهی شده این محصول در سال ۹۳ به ۳۳۰ هزار تن، در سال ۹۴ به ۳۸۰ هزار تن و در سال ۹۵ به ۴۶۱ هزار تن رسید.
مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: هم اکنون تولید گندم در کشور به پایداری مطلوبی رسیده است و برای سال ۹۷، نیازی به واردات این محصول نخواهیم داشت.
اسفندیاری پور با بیان اینکه گندم به عنوان یک محصول راهبردی ، ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی جامعه دارد، تصریح کرد: حدود پنج میلیون تن محصول گندم تولید داخلی، پروتئین بالایی دارد و از کیفیت لازم برای تهیه نان نیز برخوردار است.
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد تجارت بین المللی گندم در اختیار ایالات متحده آمریکاست ، یادآور شد: هم اکنون تولید این محصول در اتحادیه اروپا ۴۲ میلیون تن ، آمریکا ۳۳ میلیون تن ، کانادا ۱۸ میلیون تن، آرژانتین و استرالیا ۱۸ میلیون تن اعلام شد، که به تازگی روسیه هم به این جمع اضافه شده است.
هم اکنون ۶ میلیون هکتار از زمین های کشاورزی ایران به کشت گندم آبی و دیم اختصاص دارد.
کشت گندم پاییزه از اوایل مهر ماه آغاز شده است که تاکنون در سطح چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار کشت شد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن گندم آبی و نزدیک به سه میلیون هکتار آن دیم است.
۱۹۶۸/ ۲۰۴۷ خبرنگار : محمودرضا رحمانی** انتشار: عباسقلی اشکورجیریانتهای پیام /*