خانه / آشپزی / اختصاص 2250میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

اختصاص 2250میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به بخش کشاورزی آذربایجان شرقیاکبر فتحی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: از محل 1.5 میلیون دلار منابع صندوق توسعه ملی به منظور اشتغال روستایی در بخش های مختلف برای استان آذربایجان شرقی 5 هزار میلیارد ریال با سود 6 درصد اختصاص یافته که 2 هزار و 250 میلیارد ریال آن به تسهیلات اشتغال در حوزه کشاورزی مربوط می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای اساسی دولت اشتغالزایی است و به این منظور تسهیلات قابل توجهی اختصاص یافته، اظهارکرد: تسهیلات صندوق توسعه ملی برای روستاها با اولویت مناطق مرزی، مناطق عشایری، محروم و سرمایه در گردش برای نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت لحاظ شده است.
فتحی با اشاره به مهلت 2 ساله برای جذب منابع صندوق توسعه ملی، افزود: نرخ سود تسهیلات 6 درصد و دارای دوره تنفس یک ساله با مدت بازپرداخت 6 ساله است و متقاضیان باید حداقل 20 درصد آورده ارائه کنند.
وی خاطرنشان کرد: مدت بازپرداخت این تسهیلات در قالب سرمایه در گردش حداکثر 18 ماه است.
فتحی همچنین با اشاره به اختصاص 8 هزار و 730 میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال فراگیر در استان آذربایجان شرقی، گفت: بخش کشاورزی می تواند سهم قابل توجهی از این تسهیلات را جذب کند.
به گزارش ایرنا، 45 درصد تسهیلات اشتغالزایی صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی، منابع طبیعی اختصاص یافته و 25 درصد نیز سهم معادن کوچک و متوسط با اشتغال کمتر از 50 نفر، خدمات ارتباطی، گردشگری، حمل و نقل، انرژی های تجدید پذیر، بهداشت و درمان است.
همچنین سهم صنایع دستی و فرش دستباف 10 درصد و شرکت های دانش بنیان نیز 10 درصد است و 10 درصد این منابع هم به عنوان سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی مستقر در نواحی روستایی اختصاص یافته است.
بانک های عامل ملی، سپه، رفاه کارگران، صادرات، ملت، تجارت، توسعه تعاون، کشاورزی در اعطای تسهیلات طرح های اشتغالزا معرفی شده اند و منابع به صورت شهرستانی و توسط کارگروه های اشتغال و سرمایه گذاری توزیع می شود.
بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با برخورداری از 12 درصد تولید ناخالص داخلی، 20 درصد اشتغال، 13.2 درصد صادرات غیر‌نفتی و 80 درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور شامل محصولات زراعی و باغی جایگاه والایی در اقتصاد استان دارد.
خبرنگار: پرویز انصاری ** انتشاردهنده: رستگار
3071/6183انتهای پیام /*