خانه / آشپزی / تراژدی قلع وقمع درختان بلوط با چاشنی زمین خواری درکهگیلویه وبویراحمد

تراژدی قلع وقمع درختان بلوط با چاشنی زمین خواری درکهگیلویه وبویراحمدبه گزارش ایرنا، البته بهره برداری های بی رویه ، چرای دام ، آتش سوزی ها و زغال گیری ساکنان محلی از دیگر عوامل و تهدیدهای جدی است که بلای جان منابع زیست محیطی و جنگل های انبوه این استان شده است.
سرزمین بکر و رویایی کهگیلویه وبویراحمد با گنجینه ای ارزشمند از طبیعت سحرانگیز، چشمه ها، آبشارها و رودخانه های خروشان و انبوه جنگل های بلوطش همواره از مناطق مورد هدف ،طمع ورزان به این منابع حیاتی و خدادادی بوده است.
قلع قمع درختان بلوط کهنسال و فجایع و تجاوز های زیست محیطی در کهگیلویه وبویراحمد به حدی رو به افزایش است که به گفته کارشناسان قبح این موضوع دیگر شکسته شده و دست مسئولان و متولیان امر برای برخورد و قطع دست متجاوزان کوتاه است.
فجایع زیست محیطی در مزدک شهرستان بویراحمد در ضلع جنوبی پلیس راه یاسوج – اصفهان، قطع بیش از 200 اصله درخت کهنسال در باشت و قلع و قمع صدها درخت بی جان در جای جای این سرزمین جادویی و بکر مصدادیق عینی از نفوذ و طمع ورزی های انسانی در تخریب و نابودی منابع ملی است.

** پای زمین خواری در میان است
ساخت وسازهای جدید در کنار ساختمان های متروکه و قدیمی در دل جنگل های بلوط یکی از فجایع زیست محیطی و صحنه های دلخراشی از تجاوز و چپاول به حریم منابع ملی در منطقه مزدک بویراحمد است.
ساختمان ها گرچه فعلا خالی از سکنه اند اما سازندگان آنها قطعا پیش بینی آینده را هم کرده اند تا جایی که یکی از این افراد به شوخی یا شاید هم جدی به یکی از گردشگران، خبر از ایجاد سروک 2 در این منطقه را می دهد.
منطقه سروک چسبیده به ضلع جنوبی شهر یاسوج، یکی از مناطق جنگلی و از بکر ترین مناظر طبیعی شهرستان بویراحمد بود که اکنون با تغییرکاربری زمینهای ملی و کشاورزی، مملو از ویلاها و ساخت و سازهای غیرمجاز شده است.
به گفته مسئولان امر بیشترین موارد زمین خواری و تعرض به منابع ملی در 2 دهه گذشته در منطقه سروک بویراحمد اتفاق افتاده است.

** اوج دشمنی با بستر رودخانه بشار
اوج سنگدلی، خصومت و سنگینی این فاجعه زیست محیطی در ورودی جاده فرعی منطقه مزدک و مشرف بر رودخانه زیبای بشار یاسوج دیده می شود .آنجا که تیغ های مخوف و بی رحم زیاده خواهان و دودهای آتشین کارخانه های غیرمجاز شن و ماسه بی رحمانه بر جان طبیعت بی دفاع منطقه افتاده و کسی هم جلودارشان نیست.
بوی تعفن و لجن زارهای ناشی از پسمانده های کارخانه فضایی نامطبوع و تاریک را بر بستر رودخانه گسترانیده است.
گویا صدای آخرین نفس‌های رود بشار به گوش می رسد، شن‌های کف رود نمی‌درخشند و آب زلالش کدر شده، پرندگان مهاجر در کنارش آشیانه نمی‌سازند و ماهیان خوش خط و خال دیگر دیده نمی شوند چون زیستگاه آنان زیر چرخ لودرها خراب‌ شده است.
رودخانه ای که سالهای نه چندان دور فضای کم نظیری را به ساکنان روستاهای همسایه خود هدیه می کرد، آب زلال و نوازشگرش خستگی از جان می زدایید و بهشت را جلوی چشمان هر رهگذری تداعی می کرد.
رودخانه بشار که زیستگاه نادری برای گونه های جانوری بود هم اینک تبدیل به مردابی راکد، مرده و مبهوت تبدیل شده و آه و حسرت را برای دوستداران محیط زیست به ارمغان آورده است.
آری اینجا روزانه صدای غرش لودرهایی شنیده می شود که مخلوط های کف این رودخانه را به کام گشاده کارخانه های شن و ماسه می ریزند و در کمتر جای این زیست بوم اکنون اثری از زندگی و جنب و جوش دیده می شود.
البته ظاهر قضیه نشان می دهد صاحبان این کارخانه چنان قدرتمند شده اند که حتی مصوبه های مسئولان برای تعطیلی و یا جابه جایی کارساز نبوده است.
رودخانه بشار در کنار شهر یاسوج بخشی از اکوسیستم جنوب غربی کشور و یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه کارون است که سالانه بیش از یک و نیم میلیارد متر مکعب آب را به دشت های خوزستان و از آنجا به خلیج فارس انتقال می دهد.
رودخانه بشار به طول 120 کیلومتر در مرز کهگیلویه و بویراحمد با فارس سرچشمه می گیرد و در مرز این استان با چهارمحال و بختیاری آنجا که کارون می‌زاید، تمام می‌شود.
این رود در این مسیر خود همسایه 300 روستا و آبادی است و نان‌ و آب بر سر سفره مردمان کوهپایه‌های دنا می‌گذارد و ناجی آن‌ها در سال‌های بی‌آبی و خشک‌سالی است.

** تجربه تلخ جابه جایی کارخانه های شن وماسه
سرگذشت اسف بار و تاریک رودخانه بشار با پیکر نحیفش همچنان زخمی تیغ لودرها و بولدوزرهای کارخانه های تولید شن و ماسه است .
سالهاست طرح جابه جایی این کارخانه ها مطرح شده اما انگار صاحبان پرنفوذ و قدرتمند این واحدها قوی تر از قانون و بخشنامه های دولتی برای جابه جایی و یا تعطیلی کارخانه های شن و ماسه است.
به گفته مسئولان عمق این رودخانه اکنون بالای پنج متر پایین رفته و تاسیسات مختلف عبور داده شده از زیر، این رودخانه را با خطر مواجه کرده است.
در حاشیه این رودخانه بیش از دهها واحد تولیدی شن و ماسه وجود دارد که بدون مجوز، سالانه افزون بر هزاران تن شن و ماسه از بستر رودخانه برداشت می کنند و همچنان هم به فعالیت خود ادامه می دهند.

**فعالیت 50 کارخانه شن و ماسه بدون مجوز تخصیص آب
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح جابه جایی و ساماندهی کارخانه های شن و ماسه در حاشیه رودخانه ها بدون طرح توجیهی خلاف قانون است و ساماندهی آنها نیز در دستور کار جدی شرکت آب منطقه ای استان قرار گرفته است.
رسول فرهادی بیان کرد که از مجموع 66 کارخانه شن و ماسه فعال درسطح استان 50 مورد آن بدون مجوز تخصیص آب فعالیت می کنند.
وی تصریح کرد که 22 مورد از این تعداد واحدهای شن و ماسه در شهرستان های بویراحمد و دنا و مابقی مربوط به شهرستان ها و مناطق گرمسیری استان هستند.

** ضرورت شناسایی عوامل بسترساز پدیده زمین خواری
پدیده شوم و در عین حال پیچیده زمین خواری در کهگیلویه وبویراحمد گرچه عمر طولانی ندارد اما در یک دهه اخیر شدت و حدت طمع ورزی های ناشی از زخم های کهنه و تازیانه های سخت سودجویان بر پیکرنحیف و رنجور جنگل ها و بلوطتستان ها سرنوشت تلخی را فراروی منابع حیاتی و ملی در این دیار قرار داده است.
البته بررسی ها و ارزیابی زوایای پیدا و پنهان این پدیده و واکاوی پرونده های خرد و کلان چند سال اخیر نیز نفوذ و نقش تعیین کننده برخی کارکنان در سازمان ها و نهادهای مختلف بویژه دستگاه های مربوطه در گذشته را تا حدود زیادی آشکار ساخته است.
به گفته مسئولان امر درکهگیلویه وبویراحمد شواهد و اسناد زیادی از گذشته از نفوذ کارکنان و نیروهای دستگاه های مختلف از بروز بسیاری از رانت خواری ها و پرونده های زمین خواری و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال در این استان حکایت دارد.
هرچند مسئولان امر به شکل مصداقی به نمونه هایی از نفوذ برخی کارکنان دولت در گذشته در بروز این پدیده و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال اشاره ای نمی کنند اما نباید از این چالش اساسی و از عوامل بسترساز بروز این پدیده شوم نیز غافل ماند.

**پنج هزار هکتار زمین های ملی در دست سودجویان
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد پیشتر درحالی از وجود بیش از حدود پنج هزار هکتار از زمینهای ملی این استان در دست سودجویان خبر داد که نبود نقشه کاداستر را یکی از مهمترین دلایل افزایش بروز پدیده زمین خواری می داند.
پژمان نیک اقبالی افزود: از 280 هزار هکتار زمین ملی نیازمند نقشه کاداستر تنها 40 هزار هکتار آن دارای نقشه است.
نقشه کاداستر، یک نوع نقشه برداری ثبتی است که ارزش حقوقی داشته و می توان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.
به گفته نیک اقبالی، شهرستان بویراحمد با حدود 2هزار و 230 هکتار دارای بیشترین منابع ملی تصرف شده در گذشته به دست متصرفان و سودجویان است.
وی اظهار کرد: شهرستان های گچساران با 916 هکتار و کهگیلویه با 591 هکتار در رده های بعدی زمین های ملی تصرف شده قرار دارند.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در همین زمینه تصریح کرد: بطور مثال سال 94 نیز حدود 90 پرونده با بیش از 115هکتار زمین خواری در این استان تشکیل شد که 52 هکتار از این میزان نیز از تصرف سودجویان خارج شد.
نیک اقبالی با اشاره به عزم جدی دولت برای مبارزه با زمین خواری، کوه خواری و تخلفات زیست محیطی و منابع طبیعی گفت: تخلفاتی در این زمینه ها در استان انجام شده که بررسی و شناسایی نهایی آنها در دستور کار قرار گرفته است.
وی مشارکت مردم و همراهی رسانه های جمعی برای ارائه آموزش های لازم در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی افکارعمومی برای حفظ و صیانت از زمینهای ملی و منابع طبیعی را از راهکارهای ضروری در کاهش روند تخریب منابع ملی و جنگل ها ذکر کرد.
نیک اقبالی افزود: مقابله جدی با پدیده زمین خواری اکنون با تاکید رهبر معظم انقلاب به یک راهبرد و اولویت مهم دولت و به تبع آن در همه استان ها تبدیل شده است.

** رفع تصرف 2460هکتار زمین ملی از دست سودجویان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد گفت که ظرف سال های 94، 95 و سه ماهه نخست سال جاری افزون بر 2 هزار و 460 هکتار از زمین های منابع ملی در استان از دست سودجویان خارج و رفع تصرف شد.
عزت الله بهشتی فر اظهار داشت که افزون بر 2 هزار و 141 هکتار از این میزان در قالب اجرای تبصره ذیل ماده 55 قانون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بوده است.
وی تصریح کرد که یکهزار و 941 هکتار از این میزان زمین های رفع تصرف شده در قالب این ماده قانونی در سال 94 و مابقی نیز مربوط به سال 95 و سه ماهه گذشته امسال بوده است.
وی تعداد پرونده های تشکیل شده در مراجع قضایی در این زمینه را 536 مورد ذکر کرد و گفت که ظرف 2 سال گذشته افزون بر 13هزار اصله درخت که به صورت غیرمجاز در زمینهای ملی کاشته شده بودند، با دستور قضایی قطع شدند.

** حدود چهار هزار هکتار زمین ملی در دست سودجویان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که همچنین ظرف سال های 94 و 95 حدود 900 پرونده مربوط به زمین خواری در مراجع قضایی تشکیل که در قالب آن افزون بر 3 هزار و 700 هزار هکتار زمین های ملی توسط سودجویان تصرف شده است.
بهشتی فر افزود که حدود 1400 هکتار از این میزان مربوط به سال 94 و مابقی نیز در سال 95 بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد از کاهش محسوس زمین خواری های سازمان یافته در سطح استان در 2 سال گذشته خبر داد و گفت: بسیاری از پرونده های راکد در یک دهه اخیر نیز در دستور کار قضایی و حقوقی استان قرار گرفته است.
بهشتی فر ادامه داد: سال های 90 تا 94 حدود یکهزار و 816 پرونده مربوط به تخریب و تصرف عدوانی زمینهای ملی در مراجع قضایی استان تشکیل شده است.
وی بیان کرد: بیش از یکهزار و 561 هکتار از زمینهای ملی و طبیعی استان نیز در قالب این تعداد پرونده مورد تعرض و تصرف غارتگران و سودجویان قرار گرفت.
بهشتی فر تصریح کرد: 634مورد از این تعداد منجر به صدور رای و رفع تصرف حدود یکهزار و 100 هکتار از زمینهای ملی از دست سودجویان شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: بیشترین تعداد پرونده های تشکیل شده مربوط به سال های 94 و 93 به ترتیب با 431 و 397 مورد بوده است.
وی تصریح کرد: بسیاری از پرونده های تشکیل شده در 2 سال اخیر نیز مربوط به تصرفات و دست درازی های سودجویان در سالیان گذشته بویژه در سال های 80 تا 82و 88 تا 90 بوده است.
وی اظهار کرد: با بررسی های انجام شده بیشترین تعرض ها نیز مربوط به شهرستان های بویراحمد و دنا و منطقه طسوج در شهرستان چرام بود.
بهشتی فر با اشاره به فعال شدن کارگروه ویژه حفظ حقوق بیت المال و مبارزه با زمین خواری، گفت: سالهای 93 و 94 حدود 828 مورد پرونده زمین خواری در مراجع قضایی استان تشکیل شد.
وی ادامه داد: ظرف این 2 سال نیز حدود 637 هکتار از زمینها و منابع ملی از دست سودجویان رفع تصرف شد.
بهشتی فر برخی دستاوردها و نتایج کارگروه ویژه حفظ حقوق بیت المال و مبارزه با زمین خواری در استان و اهتمام ویژه دولت یازدهم و نیز تعامل دستگاه قضایی در این راستا را یادآور شد و گفت: میزان هماهنگی ها و عزم همگانی برای مقابله جدی با این پدیده یکی از اقدام های مثبت و امیدبخش این کارگروه بوده است.
بهشتی فر گفت: دستور دادستانی مرکز استان مبنی بر اجرای تبصره یک ماده 55 قانون حفاظت از جنگل ها و منابع ملی که تاکنون در استان اجرایی نشده بود یکی از مهمترین مصوبات و دستاوردهای این کارگروه بوده است.
بر اساس این تبصره قانونی در صورت بروز هرگونه زمین خواری و تعرض سودجویان اداره کل منابع طبیعی در هر جای این استان می تواند بدون تشکیل پرونده قضایی اقدام به رفع تصرف و مقابله با متعرضان کند.
وی با اشاره به افزایش روز افزون پدیده زمین خواری و تغییرکاربری های غیراصولی در زمینها و منابع ملی استان، یادآور شد: اجرای طرح و تهیه نقشه کاداستر مهمترین عامل در کاهش بروز این معضل است.
بهشتی فر تاکید کرد: از مجموع حدود یک میلیون و450 هزار هکتار سطح منابع ملی در این استان تاکنون کمتر از 2 درصد آن تهیه طرح کاداستر انجام شده است.

** رفع تصرف 25 هکتار منطقه حفاظت شده
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که حدود 23 هکتار از عرصه های زیست محیطی، پناهگاه حیات وحش و پارک ملی در سطح استان ظرف 2 سال گذشته از دست سودجویان رفع تصرف شده است.
حدود 13.5درصد از مساحت 15 هزار و 500 کیلومتر مربعی کهگیلویه وبویراحمد را مناطق حفاظت شده و یا شکار ممنوع تشکیل داده است.
سید اسدالله هاشمی اظهار داشت که این میزان عرصه منابع ملی زیست محیطی قبل از فعالیت دولت یازدهم و به صورت غیرقانونی و حتی با سندرسمی به برخی افراد سودجو واگذار شده بود.
وی تصریح کرد که این میزان عرصه واگذارشده زیست محیطی ظرف 2 سال گذشته با همکاری مراجع قضایی استان رفع تصرف شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که 30 هکتار دیگر نیز در مراجع قضایی در دست اقدام برای صدور رای نهایی است.
هاشمی تصریح کرد که 15.6 هکتار از عرصه های زیست محیطی تصرف شده نیز در مرحله دادرسی در مراجع قضایی است.
وی یادآور شده که ظرف 2 ماه گذشته سال جاری تاکنون 390 فقره پرونده مربوط به تخلفات زیست محیطی در مراجع قضایی استان تشکیل شده است.
هاشمی حدود 115 فقره از این تعداد را مربوط به شکار غیرمجاز در مناطق حفاظت شده استان دانست و گفت: 48 مورد مربوط به چرای غیرمجاز دام و 148 فقره نیز مربوط به تخریب و تصرف غیرمجاز عرصه های زیست محیطی و حیات وحش در سطح استان است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235هکتار، خامی با وسعت 25هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.

** نبود نقشه کاداستر عامل اصلی افزایش زمین خواری
معاون حفاظت امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد نیز به موضوع پدیده زمین خواری و مشکلات آن در استان اشاره کرد و گفت: نبود طرح آمایش سرزمینی و نقشه کاداستر و مشخص نبودن حریم ها از جمله عوامل دخیل در رشد این معضل است.
احسان نعمتی از تثبیت مالکیت بیش از 90 درصد از زمینهای ملی و منابع طبیعی استان خبر داد و گفت: بیش از 88درصد از مساحت 15 هزار و 517 کیلومتر مربعی این استان منابع طبیعی و جنگل است.
وی ابراز داشت: اجرای طرح آمایش سرزمین که با هدف ایجاد رابطه منطقی بین توزیع جمعیت و انجام فعالیت ها در پهنه سرزمین و با توجه به ویژگی های فضایی مناطق است تا حد قابل ملاحظه ای در روند کاهشی پدیده زمین خواری موثر خواهد بود.
نعمتی تناسب نداشتن میزان جرم و مجازات در پدیده زمین خواری و تصرفات زمینهای ملی را از دیگر معضلات و مولفه های اساسی در روند افزایشی این مهم ذکر کرد.
معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: بسیاری از قوانین حاکم در این راستا هنوز مربوط به حدود سال 81 و بیش از 10 سال گذشته است.
وی افزود: این در حالی است که بروز رسانی و متناسب سازی قوانین تاثیر مثبتی در روند مطلوب امور بویژه برخورد قانونی با متخلفان دارد.
وی مشارکت و همراهی مردم و ارائه آموزش های لازم در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی افکارعمومی برای حفظ و صیانت از زمینهای ملی و منابع طبیعی را از دیگر راهکارهای ضروری در کاهش روند تخریب منابع ملی و جنگل ها ذکر کرد.

**رفع تصرف 23هکتار از عرصه های زیست محیطی حیات وحش
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که حدود 23 هکتار از عرصه های زیست محیطی، پناهگاه حیات وحش و پارک ملی در سطح استان ظرف 2 سال گذشته از دست سودجویان رفع تصرف شده است.
حدود 13.5درصد از مساحت 15 هزار و 500 کیلومتر مربعی کهگیلویه وبویراحمد را مناطق حفاظت شده و یا شکار ممنوع تشکیل داده است.
سید اسدالله هاشمی اظهار داشت که این میزان عرصه منابع ملی زیست محیطی قبل از فعالیت دولت یازدهم و به صورت غیرقانونی و حتی با سند رسمی به برخی افراد سودجو واگذار شده بود.
وی تصریح کرد که این میزان عرصه واگذارشده زیست محیطی ظرف 2 سال گذشته با همکاری مراجع قضایی استان رفع تصرف شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که 30 هکتار دیگر نیز در مراجع قضایی در دست اقدام برای صدور رای نهایی است.
هاشمی تصریح کرد که 15.6 هکتار از عرصه های زیست محیطی تصرف شده نیز در مرحله دادرسی در مراجع قضایی است.
وی یادآور شده که ظرف سه ماه گذشته سال جاری تاکنون 390 فقره پرونده مربوط به تخلفات زیست محیطی در مراجع قضایی استان تشکیل شده است.
هاشمی حدود 115 فقره از این تعداد را مربوط به شکار غیرمجاز در مناطق حفاظت شده استان دانست و گفت: 48 مورد مربوط به چرای غیرمجاز دام و 148 فقره نیز مربوط به تخریب و تصرف غیرمجاز عرصه های زیست محیطی و حیات وحش در سطح استان است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد از افزایش میزان دست درازی ها و تعرض سودجویان به منابع زیست محیطی در مناطق حفاظت شده از جمله زیست کره دنا خبر داد.
وی افزود: بهره گیری از ظرفیت و توان سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی بهترین و مناسبترین راهکار و از رویکردهای اصلی سازمان محیط زیست کشور و این استان برای صیانت از منابع طبیعی و زیست محیطی است.
وی میزان مساحت مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد را حدود 312 هزار هکتار معادل 11 درصد مساحت این استان دانست.
هاشمی مناطق حفاظت شده در کهگیلویه و بویراحمد را شامل دنای شرقی و غربی، خاییز، سرخ، دیل، سیوکی، خامی و سولک و مناطق شکار ممنوع استان را نیز شامل خرم ناز، ماغر، سمیرم، لار و حاتم شل ذکر کرد.
وی عنوان کرد: زیست کره دنا با وسعت 255 هزار هکتار به عنوان دهمین زیست کره دنیا و نخستین مورد پس از انقلاب در ایران و پارک ملی دنا از مهمترین سرمایه ها و ظرفیت های زیست محیطی در کهگیلویه و بویراحمد است.

**تشکیل 60 پرونده تغییر کاربری غیرمجاز کشاورزی در بویراحمد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز از مقابله جدی با بروز پدیده زمین خواری و تغییر کاربری های غیرمجاز در عرصه های زراعی و باغی استان خبر داد و گفت: سال گذشته چهار مورد حکم قلع و قمع به میزان حدود 9 هزار مترمربع در سطح شهرستان بویراحمد اجرا شد.
جعفر گوهرگانی از تشکیل حدود 60پرونده تغییر کاربری های غیرمجاز در شهرستان بویراحمد به میزان 160 هزار و 800 مترمربع در سال گذشته خبر داد.
وی تصریح کرد: در سال های 92 تا 94 نیز 32 پرونده منجر به صدور رای و اجرای حکم شده است.
گوهرگانی افزود: گزارشی مبنی بر تغییر کاربری غیرمجاز در سطح شهرستان های باشت، لنده و بهمئی ظرف یک سال گذشته اعلام نشده است.

** بویراحمد بیشترین میزان زمین خواری
مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه وبویراحمد با تاکید بر اینکه ظرف 2 سال گشذته زمین خواری های سازمان یافته در سطح استان کاهش یافته گفت: البته در 2 شهرستان بویراحمد و دنا به دلیل شرایط خاص اقلیمی آنها و نیز ارزش بالای زمین تعرض و دست درازی به زمینهای ملی همچنان رو به افزایش است.
حسین کاظمی تصریح کرد: فرهنگ سازی لازم تا حدودی صورت گرفته ولی باید در کنار آن نیز نظارت ها و آگاهی بخشی بیشتر مردم نسبت به قوانین و مقررات گسترش یابد.
وی گفت: بدون شک منابع طبیعی به تنهایی توان مقابله با چپاولگران و غارتگران بیت المال بویژه در شهرستان های بویراحمد و دنا را ندارد و هماهنگی بیشتری باید برای مقابله جدی با این پدیده شوم در استان شکل گیرد.
مساحت زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیش از 250 هزار هکتار و میزان تولیدات محصولات زراعی در این استان نیز سالانه افزون بر 650 هزار تن است.
از کل زمینهای کشاورزی استان حدود 89 درصد، اختصاص به کشت محصولات زراعی دارد.
کهگیلویه وبویراحمد با حدود 16هزار و 249 کیلومتر مربع و جمعیتی 713 هزار نفر دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور در جنوب غربی ایران واقع شده است.
این استان با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، 17شهر و یکهزار و 676 روستای دارای سکنه است.
کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و 722 هزار و 800 هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد که از این میزان 999 هزار و 100 هکتار جنگل و 723 هزار و 700 هکتار نیز مرتع است.
بر اساس برآورد اولیه ظرف یک دهه گذشته و از سال 1385تا پایان سه ماهه نخست امسال افزون بر 9هزار هکتار از جنگل‌های این استان طعمه حریق شده است.
این میزان خسارت بر اثر وقوع افزون بر یک هزار و 114فقره آتش سوزی بوده است.
بهره گیری از ظرفیت آموزش و هماهنگی با شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران بهترین و ارزان ترین راهکار برای بازدارندگی در امر حفاظت از جنگل ها،کاهش تخریب و صیانت بهتر از این زیباترین و ارزشمند ترین برکت گهواره خاک است.

** هزار روستای فاقد گازرسانی در کهگیلویه وبویراحمد
براساس آمارها همچنان بیش از یکهزار روستای دارای سکنه در استان کهگیلویه وبویراحمد فاقد گازرسانی هستند که این مهم خود زمینه ای برای افزایش روزافزون تخریب های زیست محیطی و نابودی انبوه جنگل های بلوط در جای جای این استان شده است.
استان کهگیلویه وبویراحمد با داشتن یک درصد خاک و جمعیت کشور دارای یک هزار و 676روستای دارای سکنه است که بیش از هزار روستای آن کمتر از 20 خانوار جمعیت دارند و این مهم خود دستمایه ای برای جدی نگرفتن مسئولان ومتولیان امور برای خدمات رسانی بیشتر و ایجاد توسعه متوازن در این روستاها شده است.
یکی از مهمترین نیاز این روستا ها بهره مندی از نعمت گاز است که بر اساس تازه ترین آمار ها تاکنون تنها حدود580 روستا که عمده و بیش از 98 درصد آنها بالای 20 خانوار جمعیت هستند از نعمت گاز برخوردارند.
مسئولان شرکت گاز در توجیه خود برای گازرسانی نشدن این تعداد روستا را فاقد شرایط برای برخورداری از این نعمت می دانند و معتقدند که بر اساس قانون روستاهای بالای 20 خانوار و مناطقی که در فاصله حداکثر 15کیلومتری از خط اصلی انتقال لوله گاز باشند در اولویت هستند.
این در حالی است که از مجموع یکهزار و 676 روستای دارای سکنه در کهگیلویه وبویراحمد، حدود 720 روستای آن بالای 20 خانوار هستند و مابقی که عمده آنها در مناطق با پوشش جنگلی انبوه کمتر از 20 خانوار جمعیت دارند.
بر اساس اعلام مسولان شرکت گاز کهگیلویه وبویراحمد پس از انقلاب تاکنون حدود 570 روستای واجد شرایط در این استان گازرسانی شده اند.
گزارشگر:حمید جهان**انتشار: مسعود علیزاده
3016/1662انتهای پیام /*