خانه / آشپزی / آبگیری پنج میلیون مترمکعبی سد رئیسعلی دلواری در استان بوشهر

آبگیری پنج میلیون مترمکعبی سد رئیسعلی دلواری در استان بوشهرشاهپور رجایی روز جمعه درگفت و گو با ایرنا افزود: بیش از ۸۵ درصد از حوزه آبریز سه هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربعی سد رئیسعلی دلواری در استان فارس قرار دارد که بخشی از ریزش های جوی در شهرستان های کازرون و نورآباد فارس که به روان آب تبدیل می شود، از راه رودخانه شاپور به مخزن سد رئیسعلی دلواری وارد می شود.
بارندگی در سه شنبه شب هفته جاری در استان بوشهر آغاز شد و تا روز پنجشنبه ادامه داشت که در میزان بارندگی در برخی از شهرها از جمله بوشهر به بیش از ۱۴۰ میلیمتر رسید.
وی تصریح کرد: ذخیره سد رئیسعلی دلواری قبل از نخستین بارندگی پائیزی ۱۱۵ میلیون مترمکعب بود که این میزان تا ساعت ۶ صبح پنجشنبه ۲ آذر به ۱۲۰ میلیون متر مکعب رسید.
رجایی با بیان این که رصد بارندگی های ثبت شده در ایستگاه ای باران سنجی واقع در حوزه این سد در استان فارس به طور مستمر انجام می شود تصریح کرد: پیش بینی می شود تا ۷۲ساعت آینده که روان آب های حاصل از بارندگی به مخزن سد می رسد، حجم ذخیره سد به حدود ۱۲۵ میلیون متر مکعب افزایش یابد، که آبگیری حاصل از بارندگی های اخیر به ۱۰ میلیون متر مکعب می رسد.
مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر افزود: جریان خروجی از سد رییسعلی دلواری نیز در زمان حاضر و حتی در روزهای بارانی هفت هزار و ۷۰۰ لیتر در ثانیه بود که بیشتر به نخیلات شبکه آبیاری آبپخش تحویل می شود.
رجایی افزود: حجم کل مخزن سد رئیسعلی دلواری ۶۹۵ میلیون متر مکعب است و درزمان حاضر ۵۷۵ میلیون متر مکعب از حجم این سد خالی است که قابلیت ذخیره سیلاب های فصلی سال آبی جاری رودخانه شاپور را دارد.
وی اضافه کرد: مشارکت فعال بهره برداران در پاکسازی آبگیرهای سد انحرافی و همراهی آنان با عوامل شرکت آب منطقه ای و شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی، امید مضاعفی را در خصوص مدیریت مشارکتی در دلهای آنها به وجود آورده است.
وی افزود: هرچند تاخیر در ساخت و بهره برداری از سدهای باهوش و خائیز و نظاره هدررفت حجم زیادی از روان آب رودخانه اهرم، موجب رنجش خاطر و نارضایتی مردم بخش مرکزی اهرم را فراهم کرد، اما اشتیاق و تلاش آنان برای بهره برداری بهینه از سیلاب منحرف شده از سد انحرافی به کانال های آبیاری ستودنی است.
وی افزود: مشارکت فعال بهره برداران در رسوب زدایی و تخلیه آبگیرهای سد انحرافی از آشغال ها و جلوگیری از انسداد دریچه های آبگیر، حاکی از روحیه مشارکت پذیری و علاقه آنان به آب و آبیاری است.
رجایی گفت: باغداران منطقه در مواقع خطر و طغیانی بودن رودخانه اصلی، حضوری چشمگیر و فعال در کمک به عوامل شرکت آب منطقه ای و شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی در هدایت سیلاب به نخیلات و آبیاری دارند.
وی اضافه کرد: انتقال حجم قابل توجهی از سیلاب فصلی به درون باغها، علاوه بر تامین آب مورد نیاز نخیلات، باعث تغذیه مصنوعی آبخوان اهرم و افزایش کمی و کیفی آب زیرزمینی نیز می شود و سطح آبگیر نخیلات در مواقع سیلابی به سیستم پخش سیلاب و تغذیه آبخوان زیرزمینی تبدیل می شود.
رجایی اضافه کرد:سیلاب اخیر، به رودخانه خشک اهرم جان تازه ای بخشید و جنب و جوشی مثال زدنی در بهره برداران، عوامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی و متصدیان ایستگاه های هیدرومتری ایجاد کرد.
وی گفت: نه تنها شش هزار لیتر در ثانیه از جریان سیلابی رودخانه اهرم به مدد سد انحرافی در کانال های خشک شبکه آبیاری اهرم جاری شد، بلکه حجم قابل توجهی روان آب نیز از فراز سد انحرافی عبور کرده و چالش هایی برای تاسیسات زیربنایی و سکونت گاه های پایین دست ایجاد کرده است.
وی افزود: در مواقع سیلابی، در هر ساعت بطور میانگین بالغ بر۲۱هزار متر مکعب و شبانه روز حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب روان آب رودخانه به باغات اهرم هدایت می شود.
وی افزود: در سیلاب اخیر تاکنون قریب یک میلیون متر مکعب روان آب حاصل از بارندگی در حوضه آبریز اهرم وارد شبکه آبیاری و زهکشی شده و آبگیری کانال ها با تمام ظرفیت کماکان ادامه دارد.
رجایی گفت: نکته مهم در مورد سیلاب های هدایت شده به باغات، نه تنها تامین نیاز آبی نخیلات و تغذیه سفره زیرزمینی است، بلکه رسوبات موجود در سیلاب به غنا و افزایش حاصلخیزی خاک کمک می کند.
۶۰۴۷/۷۰۴۵**خبرنگار: موناعیدان*انتشاردهنده: اکبراقبال مجردانتهای پیام /*