خانه / آشپزی / تسهیلات حداکثری و ضمانت های حداقلی به مردم آسیب دیده از زلزله

تسهیلات حداکثری و ضمانت های حداقلی به مردم آسیب دیده از زلزلهبه گزارش ایرنا از بانک ملی ایران، «محمدرضا حسین زاده» امروز (دوشنبه) در نشستی در محل استانداری کرمانشاه که برای رسیدگی به امور زلزله زدگان برگزار شد، با یادآوری رشادت ها و مقاومت های مردم این خطه در هشت سال دفاع مقدس، گفت: امروز زمان جبران آن خدمات است و به همین دلیل مردم و نظام بانکی در این خدمت رسانی پیشقدم شده اند.
مدیرعامل بانک ملی با بیان این که در روزهای پس از زلزله، همه برای کمک به آسیب دیدگان منطقه کرمانشاه دست به دست هم دادند، افزود: روزهای گذشته برای مردم زلزله زده بسیار سخت بود اما مدیران منطقه برای رفع مشکلات بسیار تلاش کردند.
وی ادامه داد: بانک ها از لحظه نخست وقوع حادثه، همپای مردم به کمک آسیب دیدگان شتافتند و تلاش کردند از حداکثر امکانات برای حل مشکلات استفاده کنند.
به گفته حسین زاده، بانک ها در ساعات ابتدایی تلاش کردند خودپردازها را در مناطق آسیب دیده نصب کنند تا مردم دست کم با مشکل نقدینگی مواجه نباشند.
وی بااشاره به کمک های نقدی و غیرنقدی همکاران نظام بانکی برای مردم کرمانشاه گفت: با دستور وزیرامور اقتصادی و دارایی، در اولین روزهای حادثه تیمی از مسئولان این وزارتخانه و نظام بانکی به منطقه اعزام شد و برای حل مشکلات مردم تصمیم های مهمی اتخاذ کرد.
مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به این که برخی شعب بانک ها نیز در این منطقه آسیب دیده اند، افزود: تلاش شد در کمترین زمان ممکن مشکل این شعب حل شده و خدمت رسانی به مشتریان هر چه سریعتر آغاز شود.
وی با بیان این که مردم ایران بارها تجربه زلزله را دارند و بیگانه نیستند، افزود: نظام بانکی نیز تجربه های قابل توجهی در این زمینه دارد و بر این اساس، در همان روزهای نخست برای مساعدت مالی با زلزله زدگان تصمیم گیری شد.
حسین زاده با تاکید بر اینکه سهمیه بانک ها برای پرداخت تسهیلات به مردم مناطق زلزله زده مشخص شده و تقسیم پرداخت آن به مدیران استانی تفویض شده است، افزود: دغدغه ما این بود که تسهیلات بانک ها مستقیم و فقط به دست آسیب دیدگان برسد که با مرجعیت بنیاد مسکن و کمک های ثبت احوال، این دغدغه برطرف شده است.
به گفته وی، حسب دستور وزیر اقتصاد برای پرداخت تسهیلات به مردم منطقه، ضمانت های حداقلی و به صورت زنجیره ای از مردم منطقه دریافت خواهد شد.
وی یاداور شد: البته داشتن بدهی های بانکی یا چک برگشتی، مانعی برای پرداخت تسهیلات به مردم نخواهد بود.
مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: بدهکاران بانکی آسیب دیده در زلزله، می توانند از فرصت دو ساله امهال بدهی ها و نیز بخشش جرایم در این مدت استفاده کنند.
وی با تاکید بر همراهی نظام بانکی با زلزله زدگان، آمادگی این شبکه را برای ساخت مدرسه، بیمارستان و درمانگاه در این مناطق اعلام کرد.
گفتنی است در این جلسه مدیران عامل بانک های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن، سپه و تجارت حضور داشتند.
زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که بر اساس اعلام مسئولان 436 کشته و 10 هزار و 179 مصدوم داشته است.
این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده و طبق برآورد اولیه 31 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده است.
اقتصام **1070/1042 خبرنگار: فریبا بابائی **انتشار :نوریانتهای پیام /*