خانه / آشپزی / اختصاص 658 میلیارد تومان تسهیلات و 281 میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان

اختصاص 658 میلیارد تومان تسهیلات و 281 میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگانبه گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند عصر پنجشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه که در فرمانداری گیلانغرب برگزار شد، از انتخاب استان قزوین به عنوان استان معین در بازسازی خسارت های ناشی از زلزله اخیر در گیلانغرب خبر داد و گفت: تخصیص این اعتبار بلافاصله پس از تصویب هیات وزیران، ابلاغ شده است.
وی گفت: در جریان زلزله اخیر بیش از 31 هزار واحد مسکونی، تجاری، اقتصادی و دامی این استان دچار خسارت شد.
وی بر ضرورت تعیین تکلیف وضعیت مدارس مناطق آسیب دیده تا روز دوشنبه تاکید کرد و گفت: بازگشایی مدارس دیگر مناطق نیز تا روز شنبه باید عملی شود.
استاندار کرمانشاه از کار امداد هوایی در حادثه زلزله اخیر قدردانی کرد و اظهارداشت: زحمات این مجموعه فوق العاده و در نوع خود بی نظیر بود.
وی با قدردانی از اقدام همه عوامل در راستای امدادرسانی به آسیب دیدگان زلزله اخیر، افزود: تجربه و درس های زلزله اخیر باعث شد تا ضرورت توجه جدی به زیرساخت ها و استحکام بخشی آنها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: بحرانی که اتفاق افتاد اکنون در رصد همه دنیا قرار گرفته، بنابراین رفع مشکلات مردم داغدیده باید به سرعت و در اولین فرصت انجام شود.
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه هوشمندی مردم را نقطه قوت در حادثه اخیر عنوان کرد و افزود: مردم فرهنگ زندگی با زلزله را آموخته اند و این جای امیدواری است ، مردم قوی پای کار آمدند و پیام رهبری باعث شد تا وحدت در کشور برای کمک رسانی به مناطق آسیب دیده به خوبی نمایان شود.
بازوند تاکید کرد که بازسازی واحدهای مسکونی باید با مشارکت مردم تسریع شود.
سرپرست فرمانداری گیلانغرب نیز در سخنانی گفت: در جریان زلزله اخیر به اماکن مسکونی ، تجاری ،دامی و اقتصادی این شهرستان بیش از سه هزار و 800 میلیارد ریال خسارت وارد شد.
فرهاد همتی ادامه داد: در زلزله اخیر سه روستای گیلانغرب به طور صد در صد تخریب شد و بیش از نیمی از روستاهای دهستان های حومه و دیره نیز بین 30 تا 100 خسارت وارد شد.
وی با بیان این که از همه توان شهرستان برای ساماندهی اوضاع و امداد رسانی به زلزله زدگان استفاده شده است، خواستار همکاری و همدلی بیشتر همه دستگاههای استان برای تسریع در ایجاد تسهیلات لازم و رفع نیازها شد.
مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز در سخنانی از آمادگی تامین چادر برای آسیب دیدگان زلزله اخیر در حد مورد نیاز خبر داد و گفت: تاکنون بیش از 2 هزار تخته چادر در بین زلزله زدگان توزیع شده و این روند تا رفع کامل مشکل ادامه خواهد داشت.
تعداد جانباختگان زلزله استان کرمانشاه تا ساعت 17:00 امروز (پنجشنبه) به 436 تن رسید.
زلزله 7.3 ریشتری یکشنبه شب در استان کرمانشاه به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.
به گفته معاون عمرانی استانداری کرمانشاه، بیش از 31 هزار واحد مسکونی در این زلزله به طور کامل تخریب و یا دچار خسارت جزیی شده است.
7079/7398/8066 خبرنگار:سلطانمراد شهبازپور** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*