خانه / آشپزی / تاجگردون: یک هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان مقاوم سازی شد

تاجگردون: یک هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان مقاوم سازی شدطرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان که از سال ۱۳۸۷ تصویب شد چندین سال به دلیل نبود اعتبار راکد بود و در سال ۱۳۹۴ عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد.
غلامرضا تاجگردون روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای نوسازی این تعداد واحد مسکونی بیش از ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات نوسازی بافت فرسوده هزینه شده است.
وی ابراز کرد: بیش از پنج هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده شهر دوگنبدان وجود دارد که بر اساس طرح احیای بافت فرسوده ۶۹ درصد معادل سه هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی تا سال ۱۳۹۸ نوسازی خواهد شد.
تاجگردون تصریح کرد: برای نوسازی این میزان واحد مسکونی بیش از یک هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی ابراز داشت: برای هر یک از این واحدهای مسکونی بهره برداری شده ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت و ۶۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت شده است.
نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت تصریح کرد: با توجه به تخصیص تسهیلات بانکی ارزان قیمت، کمک بلاعوض، تخریب رایگان و سایر کمک‌های غیر نقدی، هم اکنون زمان مناسبی برای شروع عملیات بازسازی واحدها از سوی مالکین در جهت ایجاد ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله و سایر رخدادهای طبیعی است.
شهر دوگنبدان مرکز شهرستان نفت خیز گچساران با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در ۱۵۷ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
۲۰ هزار نفر از شهروندان دوگنبدان در بافت فرسوده این شهر زندگی می‌کنند که کارشناسان همواره راجع به خطرات آن هشدار می دهند.
کارشناسان شهرسازی ،بافت فرسوده گچساران را بدلیل کم عرض و پلکانی بودن معابرو نبود دسترسی به واحدهای مسکونی یکی از نادرترین بافت های فرسوده در سطح کشورعنوان می کنند و به همین دلبل درصورت بروز هرگونه حادثه ،امداد رسانی به برخی ازمحلات بافت فرسوده گچساران غیر ممکن است.
محله های کیامرثی، رادک، سادات و لبنان از جمله مناطق دارای بافت فرسوده در شهر دوگنبدان هستند.
مساحت و سرانه کاربری اراضی بافت فرسوده در محدوده طرح شامل مسکونی ۷۰ هزار و ۸۳۲ متر مربع، تجاری و خرده فروشی ۴۹ هزار و ۱۹ متر مربع، تجاری و خدمات مالی و بانکی ۶ هزار و ۷۲۳ متر مربع، تجاری و خدمات خانگی و خودرو پنج هزار و ۶۷۸ متر مربع، پارک و فضای سبز ۵۲ هزار و ۳۷۲ متر مربع، اداری ۱۵ هزار و ۲۳۵ متر مربع، مذهبی و فرهنگی شش هزار و ۷۱۷ متر مربع است.
خبرنگار: مریم صیادی** انتشار دهنده: مسعود علیزاده
۲۰۸۲/۶۱۱۰/۱۶۶۲انتهای پیام /*