خانه / آشپزی / معاون وزیر کار: برخی دانش آموختگان دانشگاهی بیکاری لوکس دارند

معاون وزیر کار: برخی دانش آموختگان دانشگاهی بیکاری لوکس دارندعیسی منصوری عصر شنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان همدان، افزود: اشتغالی که با وام شروع شود پایدار نیست؛ چراکه ابزار اصلی ایجاد اشتغال تسهیلات نیست، بلکه ایجاد مراکز آموزشی است.
وی افزود: در بازار کار سه موضوع طرف تقاضای بازار کار، قوانین و مقررات و جریان عرضه نیروی کار از اهمیت بالایی برخوردار است و جریان اقتصاد کلان روندی دارد که باید اشتغال‌ محور شود.
منصوری با اشاره به اینکه در دهه های اخیر ثابت شده است که سیاست‌های اقتصاد کلان به تنهایی جواب نمی‌دهد، افزود: باید ببینیم که چه صنایعی بیشترین ظرفیت ایجاد ارزش افزوده و اشتغال را همزمان با هم دارند.
وی اظهار کرد: به نظر می رسد که امسال در بخش تسهیلات کمترین مشکل را داشته باشیم و باید کمک کنیم مردم به وام‌ها دسترسی داشته باشند.

***کمتر از ۹درصد اشتغال ایجاد شده در همدان مبتنی بر مهارت آموزی است
رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور نیز در این نشست، گفت: امسال فقط ۹ درصد از اشتغال ایجاد شده در استان همدان مبتنی بر مهارت آموزی است و این امر تهدیدی برای اشتغال پایدار بشمار می رود.
سلیمان پاک سرشت افزود: براساس اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان، امسال باید ۱۹ هزار و ۸۰۰ شغل در این استان ایجاد شود که تاکنون بیش از ۱۱ هزار شغل ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه بیکاری در کمین اشتغالی است که مهارت آموزی را در خود جای نداده باشد، افزود: از این تعداد شغل ایجاد شده فقط ۸۸۶ مورد معادل ۹ درصد مبتنی بر مهارت آموزی است و این تهدیدی برای اشتغال است که در شرایط غیر منتظره آسیب پذیر می شود.
پاک سرشت با اشاره به اینکه تغییرات فناوری با تاخیر به جامعه وارد می شود و این موضوع می تواند کشور را با مشکل مواجه کند، افزود: حرفه آموزی تابع بازار عرضه و تقاضا است و این تناسب در کشور رعایت نشده است.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه کمبود نیروی تکنسین و متخصص در جامعه وجود دارد، تاکید کرد: آموزش ها باید به سمت تربیت این قشرها پیش برود و ارتباط بین آموزش عالی و صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان نیز در این نشست، گفت: ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای رونق تولید استان همدان در نظر گرفته شده است.
احمد توصیفیان افزود: براساس آخرین گزارش ها تا هفته گذشته برای ۱۱ هزار و ۴۰۱ نفر در استان همدان اشتغال ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ها باید تا پایان سالجاری برای ۱۹ هزار و ۹۸۰ نفر در استان اشتغال ایجاد شود، افزود: امسال ۶ هزار نفر به تعداد بیمه شدگان استان همدان اضافه شد.
به گزارش ایرنا، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه مدیران ستادی خود، در جریان سفر یک روزه به استان همدان، در شورای اداری شهرستان رزن شرکت و سپس واحد صنعتی بین المللی ‘رایان نیک الکترونیک’ واقع در شهرک صنعتی رزن را افتتاح کرد.
در ادامه این سفر، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه اقتصاد مقاومتی با محوریت اشتغال در محل استانداری همدان حضور یافت.
بهره برداری از ۱۰ طرح بهزیستی با مجموع اعتبار ۱۶ میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال در شهرستان های همدان، نهاوند و کبودرآهنگ، بخشی از برنامه های سفر ربیعی به همدان اعلام شده است.
۲۰۸۷/۷۵۲۳
خبرنگار: مرضیه بختیاری** تنظیم کننده: زهرا پیرنیا**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*