خانه / آشپزی / انسجام اقتصادی، پیشرفت منطقه ای- محمدرسول ابراهیمی اسفدن**

انسجام اقتصادی، پیشرفت منطقه ای- محمدرسول ابراهیمی اسفدن**توسعه و انسجام اقتصادی در جوامع فراگیر است و دارای حد و مرز مشخصی نیست اما نکته حایز اهمیت در خراسان جنوبی این است که این انسجام باید با توجه به افزایش ظرفیت های تولید به ارتقاء ظرفیت های انسانی، فیزیکی و اجتماعی بینجامد.
یکی از مهمترین مباحث و مشکلاتی که در سراسر این استان مرزی از قشرهای مختلف به گوش می رسد، مباحثی همچون نبود زیرساخت های اقتصادی، وجود محرومیت و خشکسالی های پیاپی است.
همین مثلث زیرساختی تبدیل به تابلوی راهنمایی برای مهاجرت مردم به خصوص از مناطق روستانشین و مرزنشین به سایر استان ها شده است و بدون شک در آینده ای نه چندان دور آسیب های مترتب بر آن، گریبان جامعه را می گیرد.
به گفته مسئولان در 19 سال خشکسالی، یکهزار و 600 روستای خراسان جنوبی خالی از سکنه شده است و 436 روستا اکنون با تانکر آبرسانی می شود که اگر به این شکل ادامه یابد آنها هم خالی از سکنه شده و در آینده معضلات جدی ایجاد می شود.
استانی که با از بین رفتن کشاورزی و دامداری به دلیل قهر طبیعت، که شغل اصلی مردم این منطقه را تشکیل می دهد حالا با مهاجرت جوانان و نوجوانان، از نیروی انسانی وافر هم محروم می شود.
آنچه به نظر ضروری می رسد به گفته ‘محمدمهدی مروج الشریعه’ استاندار خراسان جنوبی لازم است مدیران و فعالان بخش های مختلف کت های سیاسی را از تن بیرون کنند و فقط به فکر خدمت رسانی به مردم این خطه از مرز و بوم باشند.
همت مدیران و تحقق انسجام سیاسی در کنار انسجام اقتصادی باعث خواهد شد که اقتصاد در این استان، دوباره پویا شود و طرح های زیرساختی مهم از جمله دوبانده سازی راه ها، ایجاد راه آهن و انتقال آب که سالهاست مطرح بوده و آرزوی دیرینه مردم این منطقه است، به سرانجام برسد.
این روند توسعه و ارتقاء بنگاه های اقتصادی، اشتغالزایی را در استان نوید خواهد داد که این مهم باعث مهاجرت معکوس جوانان و پویایی وضعیت معیشتی مردم این خطه پهناور و زرخیز خواهد شد.
توسعه اقتصادی و از طرف دیگر مهاجرت معکوس جوانان به این استان و مشغول شدن در بنگاه های اقتصادی ، در راستای تاکیدهای موکد مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی خواهد بود و بسیاری از آسیب های اجتماعی هم در این ارتباط از جامعه رخت بر خواهد بست.
بجاست اکنون که با مشی اعتدال و عقلانیت دولت تدبیر و امید در کشور، ثبات و آرامش سیاسی برقرار است، با تقویت رویکرد اقتصادی و توسعه ای مدیریت عالی استان خراسان جنوبی که نیاز واقعی این استان هم می باشد، دست در دست هم دهیم و برای رفع نیازهای اساسی استان بکوشیم.
مدیریتی یکپارچه و همدل که منجر به ایجاد اشتغال، افزایش رفاه و ریشه کنی فقر در استان شود، زیرساخت های اقتصادی را ترمیم کند و تقویت بخش خصوصی و حمایت دولتی از این بخش باعث افزایش ظرفیت های تولید اعم از انسانی، فیزیکی و اجتماعی خواهد شد.
**خبرنگار ایرنا در بیرجند
1772انتهای پیام /*