خانه / آشپزی / اختصاص 200 هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال روستایی

اختصاص 200 هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال روستاییبه گزارش ایرنا پیمان یوسفی آذر روز چهارشنبه در همایش فرصت ها و توانمندی های گیاهان دارویی منطقه سبزوار افزود: این اعتبار در قالب بسته های اشتغال فراگیر با کارمزد 11 درصد به روستاییان پرداخت می شود که این اقدام با هدف توسعه اشتغال روستایی و رشد هسته های روستایی صورت می گیرد.
مجری طرح گیاهان دارویی گفت: منابع تسهیلات صندوق کارآفرینی امید با تسهیلات 4 درصد تا سقف یکهزار میلیارد ریال برای هر طرح و همچنین 1.5 میلیارد دلار دیگر با بهره 6 درصد در حوزه کسب و کار گیاهان دارویی اختصاص یافته است.
وی با اشاره به جایگاه مناسب ایران از نظر ظرفیت اقلیمی و تنوع گونه ای در حوزه گیاهان دارویی، گفت: پارسال طرح ملی گیاهان دارویی تدوین شد که اکنون در سه محور در حال اجرا است و مرحله اول آن توجه به استاندارد بودن کاشت، داشت، برداشت و کاهش مصرف سموم و انتخاب بذر مناسب است تا در بازار های بین المللی جایگاه مناسبی به دست آوریم.
وی با بیان اینکه مراتع ظرفیت های بالایی در حوزه گیاهان دارویی دارند، عنوان کرد: احیای مراتع و توجه به گونه های گیاهان دارویی جایگاه ویژه ای دارد.
یوسفی آذر اظهار کرد: مرحله سوم، توجه به موضوع بازار است و از اساسی ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه توسعه صادرات، برندسازی محصولات گیاهی و حضور در بازارهای جهانی است.
وی ادامه داد: یکی از حلقه های بازار توسعه، توجه به بازارهای داخلی است تا با فرهنگ سازی، آموزش و توجه رسانه ها به این موضوع، علاقه مردم به مصرف گیاهان دارویی بیشتر شود.
مشاور وزیر یکی از مشکلات حوزه گیاهان دارویی را اصلاح سیستم ها در حوزه توزیع گیاهان دارویی دانست و گفت: باید فروشگاهای زنجیره ای سلامت و تحت نظارت در شهرهای کشور راه انداری شود تا مردم به محصولات سالم دسترسی داشته باشند.
وی اظهار کرد: سال گذشته 400 میلیون دلار ارز از طریق گیاهان دارویی عاید کشور شد که بر اساس ظرفیت های کشور در زمینه داروهای گیاهی و برنامه ریزی لازم در طول برنامه ششم توسعه، پیش بینی می شود این رقم به 2.5 میلیارد دلار افزایش یابد.
یوسفی آذر افزود: 88 درصد محصول زعفران دنیا در ایران تولید می شود و این محصول گیاه ملی ایران لقب گرفته و حال آنکه تنها 300 میلیون دلار درآمد آن سهم ایران و هشت میلیارد دلار عاید سایر کشورها می شود.
وی با بیان اینکه شهرستان سبزوار از قطب های تولید گیاهان دارویی کشور است افزود: با وجود شرکت های دانش بنیان در این زمینه و رشته طب سنتی، تشکیل اتحادیه تولید کنندگان گیاهان دارویی در سبزوار ضروری است.
وی ادامه داد: هم اکنون 2 هزار و 200 گونه گیاهی در ایران وجود دارد که 66 مورد آن کاشت، داشت و برداشت می شود.

** اختصاص 110 هزار میلیارد ریال برای توسعه گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: امسال با همکاری مجلس و دولت 110 هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه گیاهان دارویی اختصاص یافته است.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: این اعتبار به افزایش کشت گیاهان دارویی، توسعه صنایع تبدیلی کمک خواهد کرد تا با جلوگیری از خام فروشی درآمد بیشتری عاید کشاورزان شود.
این نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: یکی از ظرفیت های منطقه سبزوار با توجه به کاهش منابع آبی و خشکسالی ها، توجه به کشت گیاهان دارویی است.
سبحانی فر با اشاره به تصمیم دولت و وزارت جهاد کشاورزی به تقسیم کشور به 9 قطب گیاهان دارویی اظهار کرد: با توجه به ظرفیتهای سبزوار در این زمینه، این شهرستان به یکی از قطب های گیاهان دارویی تبدیل خواهد شد.
وی گفت: با وجود رشته طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، موافقت با ایجاد دانشکده طب سنتی در حال پیگیری است که با ایجاد آن، چرخه تکمیلی گیاهان دارویی در این منطقه کامل خواهد شد.
سبحانی فر با اشاره به ایجاد بازار گیاهان دارویی و مراکز خرید تضمینی محصولات کشاورزی افزود: راه اندازی مرکز خرید تضمینی محصول زعفران در سبزوار ضروری است.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
8145/7495/5132انتهای پیام /*