خانه / آشپزی / وزیر تعاون: دوام صندوق های بازنشستگی در حال کاهش است

وزیر تعاون: دوام صندوق های بازنشستگی در حال کاهش استبه گزارش ایرنا، علی ربیعی شامگاه دوشنبه در نشست مشترک اعضای کارگروه تخصصی اشتغال، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی، تعاون‌گران، خیرین بهزیستی و فرمانداران آذربایجان شرقی در تبریز افزود: یکی از مسایل مهم امروز موضوع پیشی گرفتن تعداد عرضه نیروی کار بر ظرفیت تقاضای کار است که از سال 90 به بعد این مساله بسیار پیچیده تر شده است.
وی ادامه داد: امروز هم سمت تقاضا نمی تواند جذب کند و هم سمت عرضه فزونی می یابد و ضروری است برای این مساله برنامه داشته باشیم.
ربیعی اظهار کرد: بحث صندوق های بازنشستگی نیز موضوع جدی امروز جامعه است که در حال پیگیری آن هستیم؛ پایداری منابع ما با مشکل مواجه شده و بیش از 12 صندوق در کشور دیگر صندوق بازنشستگی نیستند و صندوق کارپردازی شده اند.
وی اظهار کرد: بدهی های انباشته شده به صندوق ها و تصمیماتی که خارج از اختیار صندوق ها گرفته شده، همگی موجب ایجاد مشکل برای این صندوق ها شده اند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال 84 مستمری بگیرهای کشور یک میلیون و 200 هزار نفر بودند و در سال 92 این تعداد به سه میلیون و 200 هزار مستمری بگیر افزایش یافت؛ ظرف هشت سال با این افزایش مستمری بگیر مواجه شده ایم.
وی با بیان اینکه صندوق های بازنشستگی مساله جدی ماست، ادامه داد: طرحی برای پایدارسازی و تامین بدهی صندوق‌ها در دست اجرا داریم و تلاش می کنیم این صندوق ها را زنده و پیشرو نگهداریم.
ربیعی با بیان اینکه اشتغال مساله اصلی امروز کشور است، اظهار کرد: سالیانه هر چقدر شغل ایجاد کینم باز با کسری شغل مواجه هستیم و طرح تثبیت نیروی کار از سوی وزارت کار در حال پیگیری است.
وی گفت: سالانه 20 هزار نیرو در آذربایجان شرقی وارد بازار کار می شوند که یقین دارم ظرفیت استان دو برابر این تعداد است و باید تدابیری در این خصوص اندیشیده شود.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در 5 ماهه نخست سال جاری 8 هزار و 700 نفر بیمه شده جدید در استان داشته ایم که اگر مشاغل غیررسمی را هم در نظر بگیریم عدد قابل توجهی خواهد بود.
وی ادامه داد: خوشبختانه مباحث آسیب اجتماعی، خشونت، همسر آزاری و فرزند آزاری در آذربایجان شرقی روبه کاهش است و شیب طلاق نیز پایین آمده است.
ربیعی با اشاره به فعالیت 6 مرکز اورژانس اجتماعی در استان قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اظهار کرد: طی چهار سال گذشته 11 مرکز اورژانس اجتماعی در آذربایجان شرقی ایجاد شده است.
وی با تاکید بر لزوم توجه جدی به موضوع بی سوادی و بچه های بازمانده از تحصیل گفت: هیچ بچه ای نباید از تحصیل باز بماند و آماده هستیم این بچه ها را به مدرسه بازگردانیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای سفر یکروزه در آذربایجان شرقی است.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشار: عزیزی راد
6120/518انتهای پیام /*