خانه / آشپزی / گندمکاران کردستانی ۲۸ درصد بیشتر از میانگین کشوری مطالبه خود را دریافت کردند

گندمکاران کردستانی ۲۸ درصد بیشتر از میانگین کشوری مطالبه خود را دریافت کردندبه گزارش ایرنا، کردستان به علت قرار گیری در منطقه ای کوهستانی هر سال شاهد کشت زودهنگام و برداشت دیرهنگام گندم است که این مساله باعث می شود مدت زمان بین برداشت و کشت به کمتر از سه تا چهار ماه کاهش یابد.
در این بین پرداخت به موقع بهای گندم خریداری شده برای کشاورزان استان مهمترین رویکرد در شروع کشت پاییزه سال بعد است که برای جلوگیری از کاهش سطح کشت با پیگیری مسئولان و توجه وزارت جهاد کشاورزی هم اکنون گندمکاران استان ۸۶ درصد از مطالبات شان بابت فروش این محصول را دریافت کرده اند.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان با بیان اینکه میزان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان هم اکنون به ۵۲۵ هزار و ۴۰۵ تن رسیده است، افزود: ارزش این میزان محصول حدود ۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد و ۷۲ میلیون ریال است که تاکنون حدود پنج هزار و ۹۲۴ میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال آن پرداخت شده است.
جمال صالحی تاکید کرد: میزان مطالبات پرداخت شده گندم به کشاورزان این استان با ۸۶ درصد، حدود ۲۸ درصد از میانگین پرداخت شده به کشاورزان در کشور بالاتر است که عمده علت بالا بودن میانگین پرداختی در این استان شرایط اقلیمی و حمایت از کشت پاییزه است.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه هم اکنون کشاورزان استان ۹۴۴ میلیارد و ۴۴۱ میلیون ریال از دولت بابت محصول خود طلب دارند انتظار می رود طبق برنامه اعلام شده از سوی وزرات جهاد کشاورزی این بدهی نیز تا پایان این ماه (آبان) پرداخت شود.
صالحی میزان پرداختی وجوه نقد به گندم کاران استان کردستان را نسبت به سایر استان ها خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: کشاورزان کردستان هر سال برداشت خود را به علت کوهستانی بودن منطقه دیر شروع می کنند و کشت پاییزه را زودتر از برخی استان ها انجام می دهند لذا پرداخت به موقع بهای محصول گندم ابزاری برای حمایت از آنان در کشت گندم پاییزه است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان تاکید کرد: کاهش میزان کشت گندم برخلاف سیاست های دولت برای تامین امنیت غذایی بود که در سال جاری برای جلوگیری از این خسارت احتمالی بیشتر از میانگین کشور به گندمکاران استان پرداخت شده است.
به گفته وی، جایگزینی نهاده های کشاورزی به گندم کاران بابت طلب آنان از دیگر برنامه های اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی برای جبران تاخیر پرداخت وجوه گندم است.
وی گفت: در سال جاری میزان حمل گندم مازاد بر مصرف استان حدود ۲۸۰ هزار تن بود و اکنون موجودی گندم در انبارهای استان نیز ۵۴۰ هزار تن است.
وی اضافه کرد: با توجه به مصرف ۱۸۰ هزار تنی گندم در هر سال در استان کردستان، ذخیره ۵۴۰ هزار تنی در انبارها جوابگوی نیاز ۳۰ ماهه استان است.
به گزارش ایرنا، امسال ۹۴ مرکز خرید گندم شامل ۷۳ مرکز خرید سازمان تعاون روستایی و ۲۱ مرکز خرید بخش خصوصی شامل سیلو و کارخانجات آرد، کار خرید تضمینی گندم از کشاورزان به قیمت مصوبه ۱۳ هزار ریال را با لحاظ درجه پاکی گندم از دهه اول تیر انجام دادند.
استان کردستان قادر به انبار حدود ۶۰۰ هزار تُن گندم است که این میزان شامل ۴۰۰ هزار تُن در سیلوها و مراکز دولتی به صورت بلند مدت و حدود ۲۰۰ هزار تُن نیز در کارخانه های آرد بخش خصوصی است.
هر سال بیش از ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کردستان زیر کشت گندم می رود.
استان کردستان بدلیل داشتن مزارع مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه چهارم کشوری در تولید این محصول استراتژیک را به خود اختصاص داده است.
خبرنگار: حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
۳۰۳۴/۹۱۰۲انتهای پیام /*