خانه / آشپزی / صید فیل ماهی ۲۰۵ کیلویی در صیدگاه بندرکیاشهر گیلان

صید فیل ماهی ۲۰۵ کیلویی در صیدگاه بندرکیاشهر گیلانحمیدرضا سلیمانی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا ، با بیان اینکه این ماهی خاویاری امروز در صید ضمنی شرکت تعاونی پره صیادی کولاک بندرکیاشهر صید شده تصریح کرد: این فیل ماهی با داشتن ۲۷۲ سانتی متر طول دارای بیش از ۱۰۰ میلیون ریال ارزش اقتصادی است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه این ماهی خاویاری به منظور تکثیر به مراکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری گیلان ارسال می شود یادآور شد: تکثیر ،تولید بچه ماهیان خاویاری و بازسازی ذخائر دریایی از اهداف و سیاستهای مهم شیلات به شمار می رود که باجدیت نیز دنبال می شود.
وی یادآور شد: فصل صید امسال از ۲۰ مهرماه در سواحل بندرکیاشهر آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.
سلیمانی گفت: هم اکنون یکهزار نفر از صیادان در ۱۱ شرکت تعاونی پره صیادی فعال این شهرستان مشغول فعالیت هستند.
وی صید و صیادی را از منابع مهم اقتصادی صیادان بخش بندرکیاشهر این شهرستان عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد دو صید گاه مجاز ماهیان خاویاری نیز در سواحل بندرکیاشهر فعالیت دارند.
فیل ماهی یا بلوگا ، از راسته تاس‌ماهیان، بزرگ‌ترین ماهی دریای خزر است. زیستگاه اصلی این آبزی دریای خزر و دریای سیاه است و گهگاه در دریای آدریاتیک هم دیده شده و هم‌اکنون در فهرست گونه‌های به‌شدت در معرض خطر انقراض دارد. خاویار آن گران‌ترین نوع خاویار است. نمونه‌هایی از آنها با وزنی در حدود یکهزار و ۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰سال صید شده است. هر دو یا سه سال یکبار تخم ریزی می‌کند و بین ۱۴ و۱۷ سالگی بالغ می‌شود. طول آن از یک و نیم متر تا بیش از چهار متر است.
در حال حاضر فیل ماهی‌ها به دلیل بلوغ دیررس بیش از سایر گونه‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارد. فیل ماهی در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) قرار دارد و بصورت بحرانی در خطر است(CR). تکثیر مصنوعی و رهاسازی این ماهی، از دهه ۱۹۷۰در شوروی سابق شروع شد. در ایران نیز سالیانه صدها هزار بچه فیل ماهی در دریای خزر رهاسازی می‌شود .
شهرستان آستانه اشرفیه ذر شرق استان گیلان در مجاورت سپیدرود قرار دارد.
خبرنگار: رنجکش **انتشار دهنده : بابایی
۷۲۸۷ /۶۰۳۰/انتهای پیام /*