خانه / آشپزی / دولت ماشین آلات یارانه ای در اختیار چغندر کاران قرار می دهد

دولت ماشین آلات یارانه ای در اختیار چغندر کاران قرار می دهدعلی رضا یزدانی روز جمعه به ایرنا افزود: با اعلام این مطلب افزود: در راستای اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی طرح توسعه کشت چغندر قند در راستای خود اتکایی شکر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است و این طرح با 2 هدف افزایش عملکرد در واحد سطح در ارتباط با چغندر قند بهاره و توسعه کشت چغندر قند پائیزه اجرا می شود.
وی افزود : یکی از اهداف اساسی دولت که در کشت بهاره چغندر قند دنبال می شود این است که این زراعت به شیوه نوین آبیاری تحت فشار مدیریت شود و با کشت نشاء چغندر قند عملکرد قابل قبول با درصد بالای عیار قند بدست آید.
یزدانی گفت : استان اردبیل از شرایط آب و هوایی مناسبی برای کشت این محصول برخوردار است ویکی از برنامه های اساسی در این طرح این است که کشت این محصول را به صورت پائیزه در دشت مغان گسترش دهیم .
او بیان کرد: استفاده از روش آبیاری موسوم به «تیب » می بایست در مزارع چغندرکاری استان نهادینه شود و چغندرکاران به منظور افزایش راندمان آبیاری به این روش مزارع خود را آبیاری کنند و تسهیلات ارزان قیمت بانکی با بهره کم در اختیار چغندرکاران قرار می گیرد تا با استفاده از این شیوه مزارع خود را آبیاری کنند ضمن اینکه دستگاهای نشاکار چغندر قند نیز در اختیار زارعین قرار می گیرد.
مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد که ازبخش خصوصی در تولید بذر چغندر قند نیز حمایت می شود وآماده و انتظاری که از بخش خصوصی و چغندر کاران داریم این است که اصول فنی را در کاشت داشت و برداشت رعایت نمایند تاشاهد محصول تولیدی با عیار قند بالا و کیفیت قابل قبول در استان اردبیل باشیم .
امسال 700 هکتار از اراضی دشت اردبیل به کشت جغندر ریشه ای اختصاص یافته بود و پیش بینی می شود سه هزار و 500 تن محصول برداشت شود.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
6016/6018انتهای پیام /*