خانه / آشپزی / 50 هزار دانشجو برای پیوند دانشگاه و صنعت به واحدهای تولید معرفی شدند

50 هزار دانشجو برای پیوند دانشگاه و صنعت به واحدهای تولید معرفی شدندبه گزارش ایرنا، برات قبادیان روز چهارشنبه در نشست خبری چهاردهمین همایش ملی مهندسی ساخت و تولید در دانشگاه صنعتی اراک افزود: پیش بینی می شود تا پایان امسال شمار دانشجویانی که برای مهارت آموزی به واحدهای صنعتی معرفی می شوند به 500 هزار نفر برسد.
وی اظهار کرد: معرفی دانشجویان به مراکز صنعتی و بنگاه های تولیدی براساس فعال شدن سامانه ملی کارآموزی در سازمان پژوهش ملی ایران صورت می گیرد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کمرنگ بودن ارتباط هدفمند و پایدار صنعت و دانشگاه در کشور یکی از دلایل آسیب زا در حوزه تولید است که باید این معضل در کمترین زمان ممکن برطرف شود.
قبادیان افزود: ارتباط اثرگذار در توسعه صنعتی و رونق تولید کشور از دانش افزایی و روابط هدفمند دو حوزه صنعت و دانشگاه نشات می گیرد.
وی اظهار کرد: سه تفاهم نامه برای ایجاد پایداری روابط صنعت و دانشگاه در دوره اول دولت تدبیر و امید منعقد شده است.
معاون آموزش پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تقویت مناسبات دانشگاه و صنعت از برنامه های اصولی دولت تدبیر و امید است.
قبادیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: از سه هزار واحد صنعتی مستقر در استان مرکزی تنها 145 واحد به بخش آران دی (تحقیقات)مجهز هستند و این کاستی رسالت و مسئولیت مدیران را برای استقرار واحد آر ان دی دوچندان می کند.
وی افزود: مسیر توسعه اقتصادی کشور از علم و دانش عبور می کند و باید دانشگاه ها نگاه جدی به تحقیقات کاربردی در حوزه رفع موانع تولیدی و کسب و کارهای درامدزا داشته باشند.
نماینده مردم اراک، خندان و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: از مجموع واحدهای صنعتی دارای مجوز آر ان دی در استان مرکزی فقط 67 واحد صنعتی به این بخش مجهز شده است که نسبت به سه هزار واحد استان درصد پایینی را شامل می شود.
سیدمهدی مقدسی افزود: نگرش در حوزه تولید در کشور نیازمند پوست اندازی است و باید واحدهای تحقیقات کاربردی ، دانش افزا و مبتنی بر نوآوری و ایده به عنوان یکی از ابزارهای مهم تصمیم سازی و راهبری حوزه تولید جدی گرفته شود.
وی اظهار کرد: دانش آموختگان مراکز علمی تجربه لازم برای فعالیت در عرصه تولیدی را ندارند و این مهم منجر شده تا در محیط واقعی کار اثربخشی لازم را نداشته باشند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: مونتاژ کاری عارضه ای است که صنعت کشور به آن مبتلا است و می طلبد که حوزه بومی سازی صنعتی و تقویت دانش فنی برجسته شود تا تولید واقعی و کیفی رقم بخورد.
مقدسی افزود: بنگاه های اقتصادی حوزه تحقیقات را سرمایه اصلی خود بدانند و صرف منابع در این بخش هزینه نیست بلکه بستر رقابت پذیری تولید و کیفیت محصول را تضمین می کند.
رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز در این نشست گفت: 340 مقاله علمی به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده که 205 مقاله پذیرش و 155 مقاله به صورت شفاهی در کنفراس ارایه می شود.
محسن نجفی افزود: ارایه 50 مقاله به شکل پوستر و برگزاری پنج میز گرد تخصصی از دیگر برنامه های تدراک شده برای این همایش ملی است.
وی، میزگردهای تخصصی این همایش را شامل مهندسی ساخت و تولید با کارکرد گذشته و رویکردهای آینده، تاثیر سیاست های پولی و بانکی در توسعه صنعت، الزامات استراتزی های توسعه صنعتی، تقویت حمل و نقل صادراتی و نقش فن بازار های منطقه یا در انتقال فناوری های نوین، عنوان کرد.
در حاشیه این همایش ملی نمایشگاه فناوری مهندسی ساخت و تولید با 15 غرفه با همکاری 17 شرکت گشایش یافت.
استان مرکزی یکی از قطب های مهم صنعت کشور است که در تولید سرانه ناخالص کشور نقش محوری دارد.
6991/6013/خبرنگار: معصومه ابراهیمی***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*