خانه / دسته‌بندی نشده / رشد ‘پست کالا’ در ایران هفت برابر متوسط جهانی

رشد ‘پست کالا’ در ایران هفت برابر متوسط جهانیحسین مهری روز شنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور(سیماتک) در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با این وجود نسبت به دنیا در مقوله پست کالا به شدت عقب هستیم بطوری که در کشورهای صنعتی سرانه پست کالا هفت درصد است اما در ایران فعلا زیر یک می باشد ولی امیدواریم با فراهم شدن زیرساختها این سرانه تا سال ۱۴۰۰ به یک درصد برسد.
وی ادامه داد: جهتگیری دنیا از ‘پست نامه’ به سمت ‘پست کالا و اسناد’ است. سرانه متوسط پست نامه در دنیا در سال ۲۰۰۴ میلادی ۶۸ مرسوله به ازا هر شهروند بود که در سال ۲۰۱۵ به ۴۳ پست نامه رسید. در مدت ۱۱ سال کاهش حدود ۵۰ درصدی را نشان می دهد.
مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران گفت: این روند جهانی در ایران نیز وجود دارد و هم اکنون ‘پست نامه’ در کشور سالانه با کاهش سه تا چهار درصدی روبرو است اما در آمار پست کالا و اسناد رشد داشته بطوری که طی شش ماه نخست امسال پست کالا در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۲ بیشتر شده است.
وی افزود: امیدواریم با کارهای جدیدی که شرکت پست آغاز کرده از جمله بحث جی نف، کارپوشه ایرانیان، پست لجستیک هوشمند و توسعه تجارت الکترونیک بتوان به کسب و کارهایی که کشورهای مدرن به آنها رسیده اند دست یافت.
سرانه پست در کشور حدود ۸ مرسوله به ازا هر ایرانی است در حالی که سرانه جهانی پست ۴۳ مرسوله است.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی **انتشار: حسین کریم زاده
۳۲۲۱/۱۸۵۸انتهای پیام /*