خانه / دسته‌بندی نشده / تنش آبی در 3 شهر خراسان شمالی

تنش آبی در 3 شهر خراسان شمالیغلامحسین ساقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تنش آب به معنای نبود همخوانی میان میزان تولید و مصرف آب آشامیدنی است.
وی اظهار کرد: برای تامین آب آشامیدنی در شهر فاروج، یک حلقه چاه حفر شده که هنوز وارد مدارد نشده و حفر و تجهیز یک حلقه چاه دیگر نیز در برنامه است که با برطرف شدن مشکل تملک زمین اجرایی می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی افزود: برای رفع تنش آبی در شهر فاروج 10 میلیارد ریال اعتبار از محل ردیف اعتباری شهرهایی که با تنش آبی روبه رو هستند منظور شده است.
وی با اشاره به تنش آبی در اسفراین و شیروان اظهار کرد: برای رفع تنش آبی این شهرها از محل اعتبارات استانی 25 میلیارد ریال مصوب شده است که 15 میلیارد ریال از این میزان برای اجرای طرح های آبرسانی در شهر اسفراین و 10 میلیارد ریال برای اجرای آبرسانی به شیروان هزینه می شود.
وی خاطرنشان کرد: رفع مشکل تنش آبی در اسفراین 67 میلیارد ریال و در شیروان 50 میلیارد ریال نیاز دارد که 20 درصد از این مبالغ بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان، از منابع استانی تامین و قرار است در سال مالی جاری تخصیص داده شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی اظهار کرد: اقدام دیگر برای تامین منابع پایدار آب در شهرها، ایجاد مخازن ذخیره آب است که یک مخزن در شهر شیروان تا پایان امسال وارد مدار می شود و مخازن ذخیره آب در پیش قلعه و شوقان نیز امسال به بهره برداری خواهد رسید.
براساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان شمالی میزان بارندگی در شهر های اسفراین، فاروج و شیروان طی نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب 70، 72 و 75 درصد کاهش داشته است.
بارندگی ثبت شده در شهر های اسفراین، شیروان و فاروج به ترتیب 31.1، 42.1 و 62.1 بوده است.
خشکسالی چند سال اخیر بویژه سال زراعی گذشته موجب کم آبی و کاهش سفره های زیرزمینی در این استان 28 هزار کیلومترمربعی شده است.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*