خانه / دسته‌بندی نشده / ناتمام فرسوده شدن، سرنوشت برخی طرح ها عمرانی ایلام است

ناتمام فرسوده شدن، سرنوشت برخی طرح ها عمرانی ایلام استبه گزارش خبرنگار ایرنا، پیامدهای نامطلوب به درازا کشیدن فرآیند اجرای این طرح ها که برخی از آنها از نیمه عمر مفید ساختمان گذرکرده اند گستره وسیعی از عوارض اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی را در برمی گیرد که بی نیاز از شرح و توضیح بوده و بدیهی است .
این درحالی است که استان ایلام با گستره ۲۰ هزار کیلومتر مربع واقع در غرب کشور دارای ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است و از یک موقعیت استراتژیک از نظر سیاسی، اقتصادی برخوردار است و برای حفظ امنیت مرزی نیازمند توسعه و برخورداری از رفاه نسبی است.
دولت در سال های گذاشته سعی داشته تا با اجرای طرح های مختلف زیربنایی به گونه ای نارسایی ها و محرومیت های ناشی از بی توجهی به این استان مرزی را که به دلیل هشت سال جنگ تحمیلی رخ داده جبران کند، اما به دلیل محدودیت اعتباری بسیاری از این طرح ها با گذشت بیش از یک دهه هنوز ناتمام مانده و به سرانجام نرسیده اند.
گزارش کاملی طرح های نیمه تمام استان ایلام در ادامه با این توضیح میاید که برخی فقط روی کاغذ شروع شده و برخی دیگر روی کاغذ تمام شده است ولی …:

*در بدو شروع باتوجه به اینکه کتابخانه مرکزی ایلام عاقبت بعد از حدود ۱۷ سال افتتاح شد طرح های عمرانی حوزه فرهنگی استان ایلام هم به واسطه اینکه اعتبار مورد نیاز انها براساس ادبیات عمرانی و ریالی جاری نازل محسوب می شود و هم به لحاظ ضرورت همسان معیشت تلقی می شوند درابتدای این جستار مطرح می شوند .

**مجتمع های فرهنگی هنری دهلران و سرابله و مهران
این طرح در شهرستان دهلران با هدف تامین فضای فرهنگی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اعتبار مورد نیاز برای بهره برداری آن ۳میلیارد و ۵۲۱ میلیون ریال برآورد شده است.

** مجتمع فرهنگی سرابله
این طرح در شهرستان چرداول با هدف تامین فضای فرهنگی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که ۹۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری ۴۰۱ میلیون ریال برآورد شده است.

**ساخت مجتمع فرهنگی هنری مهران
این طرح در شهرستان مهران با هدف تامین فضای فرهنگی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که درصد پیشرفت فیزیکی آن مناسب نیست اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری ۳۵۰۰سه میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

*ساختمان سد سیکان
ساختمان سد سیکان یکی از طرح های نیمه تمام ایلام است که در شهرستان دره شهر بوده و دستگاه مجری آن شرکت آب منطقه ای استان است.
این طرح با هدف تامین آب شرب و صنعت این شهرستان اجرا می شود که تا کنون پیشرفت فیزیکی زیادی نداشته واز طرح های نیمه تمام محسوب می شود و برآورد اعتبار مورد نیاز آن ۴۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال بوده و قانون تشویق سرمایه گذاری در طرح های آب از ظرفیت های قانونی پیشنهادی این طرح است.

**ارتقا تصفیه خانه فاضلاب ایلام
این طرح با هدف بالا بردن سطح بهداشت عمومی و جمع آوری فاضلاب شهری توسط شرکت آب و فاضلاب شهری ایلام انجام می شود و پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد است که ۷۰۰۰۰میلیون ریال برآورد اعتبار شده است.
** بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر سرابله
این طرح با هدف بالا بردن سطح بهداشت عمومی و جمع آوری فاضلاب شهری در سرابله توسط شرکت آب و فاضلاب شهری ایلام انجام می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۹۸ درصد است که ۱۷۰۰۰۰ میلیون ریال برآورد اعتبار شده است.

**تکمیل درمانگاه شبانه روزی ملکشاهی(دی کلنیک)
این طرح با هدف ارایه مطلوب خدمات بهداشتی و درمانی و کاهش تردد شهروندان در سفرهای درون استانی برای برخورداری از خدمات درمانی در ملکشاهی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی انجام می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۲۸ درصد است که ۸۰ میلیارد ریال برآورد اعتبار شده است.

**ساخت دبیرستان ۱۲ کلاسه شهرستان ایوان
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای آموزشی در شهرستان ایوان توسط نوسازی مدارس اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۳۸ درصد است که ۲۳۰۰۰میلیون ریال برآورد اعتبار شده است.
**تخریب و بازسازی مدرسه راهنمایی ۱۵ کلاسه آبدانان
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای آموزشی در شهرستان آبدانان توسط نوسازی مدارس اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۱۰درصد است که ۱۲میلیارد و ۲۲۰میلیون ریال برآورد اعتبار شده است.

**ساخت دبیرستان شبانه روزی بیجنوند
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای آموزشی در شهرستان چرداول توسط نوسازی مدارس اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۴۸ درصد است که ۲۵میلیارد ریال برآورد اعتبار شده است.

**ساخت استخر شنای سرپوشیده سرابله
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای ورزشی در شهرستان چرداول توسط نوسازی مدارس اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۷۲ درصد است که چهار میلیارد ریال برآورد اعتبار شده است.

**ساخت دبستان مسکن مهر دهلران
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای آموزشی در شهرستان دهلران توسط نوسازی مدارس در محل مسکن مهر اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۱۰ درصد است که ۱۹۵۰۰میلیون ریال برآورد اعتبار شده است.

** ساخت استخر شنای سرپوشیده مهران
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای ورزشی در شهرستان مهران توسط نوسازی مدارس اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۱۵ درصد است که ۲۸۵۰۰میلیون ریال برآورد اعتبار شده است.

** تخریب و بازسازی مدرسه ۶کلاسه ملکشاهی
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای آموزشی در شهرستان ملکشاهی توسط نوسازی مدارس اجرا می شود و پیشرفت فیزیکی آن ۳۸ درصد است که ۹میلیارد ریال برآورد اعتبار شده است.

**ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ایلام
ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ایلام یکی دیگر از پروژه های بلاتکلیف استان ایلام که حتی در دولت قبل نیز به صورت نیمه تمام با پیشرفت ۸۰ درصدی به بهره برداری رسید اما پس از افتتاح معلوم شد که دارای نواقصی زیادی است و مجددا برای تکمیل در لیست طرح های نیمه تمام قرار گرفت. این ورزشگاه ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
کار ساخت آن از سال ۱۳۸۶ آغاز شد.
این ورزشگاه دارای سالن بیلیارد به مساحت ۳۶۰ مترمربع، سالن تنیس روی میز به مساحت ۳۶۰ مترمربع، سالن تیراندازی به مساحت ۴۲۰ مترمربع، رختکن بازیکنان و داوران، اتاق کمک های اولیه، جایگاه خبرنگاران، تاسیسات آتش نشانی، جایگاه نیروی انتظامی، سالن مصاحبه و پیست ۸ خطه استاندارد و ۴۰۰ متر سالن فضای باز اداری برخوردار است.

** واحد الفین پتروشیمی ایلام
واحد الفین پتروشیمی ایلام یکی دیگر از طرح های طولانی ساخت استان است که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۰ آغاز شد و اکنون با سپری شدن بیش از ۱۶ سال هنوز بطور کامل به بهره برداری نرسیده است
این طرح بخاطر اشتغال زایی و استفاده از ظرفیت نفت و گاز استان یکی از طرح های مهم بشمار می رود اما به دلیل کمبود اعتبار، تنها فاز اول آن به بهره برداری رسیده و واحد الفین آن افتتاح نشده ولی در آستانه بهره برداری قرار دارد.

** پتروشیمی ایلام
از دیگر پروژه های مهم استان طرح پتروشیمی ایلام است که هنوز تکمیل نشده و فقط فاز اول آن در ۲ سال گذشته به بهره برداری رسید اما قسمت اصلی پتروشیمی یعنی واحد الفین هنوز به بهره برداری نرسیده است.
این پروژه که از سال ۸۰ ساخت آن آغاز شده در ۲ مرحله در دست ساخت است که با بهره برداری کامل آن، سالانه یک میلیون تن محصول تولید می شود و برای ٧٠٠ نفر اشتغال زایی مستقیم به همراه دارد.
تولید سالانه ٤٦٠ هزار تن اتیلن، ١٢٠ هزار تن پروپیلن و ١٤٠ هزار تن بنزین پیرولیز، ٨٥ هزار تن برش های چهار کربنه و ٣٣ هزار تن نفت کوره (مازوت) حاصل کار بهره برداری کامل از این طرح صنعتی بزرگ است.

** پتروشیمی دهلران
این طرح از دیگر طرح های مهم و ضروری برای استفاده از منابع نفت و گاز منطقه جنوب استان و همچنین ایجاد اشتغال جوان این استان است که از سال ۱۳۸۸ عملیات اجرایی آن شروع شده ولی پیشرفت فیزیکی محسوسی ندارد ولی پس از بازدیدهای مسئولان و کش و قوس های فراوان و همکاری نکردن سرمایه گذار بخش خضوصی و خلع ید، به بخش خصوصی دیگری برای اجرا واگذار شده است.
این طرح پس از خلع ید پیمانکار قبلی به صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت واگذار شد و خوراک آن نیز تامین شده که پس از بازنگری و تهیه فاینانس فعالیت های مهندسی آن دوباره آغاز می شود.
بر اساس اعلام نظر مسئولان استانی قرار بر این است که در طول برنامه ششم تامین اعتبار آن مد نظر قرار گیرد این در حالی است که استاندار ایلام پس از رایزنی با معاون وزیر نفت برای تعیین تکلیف بدهی های این طرح مذاکراتی انجام داده است
با توجه به ضرورت استفاده از ظرفیت نفت و گاز شهرستان دهلران و اشتغال چهار هزار نفر، کار اجرایی پتروشیمی دهلران در زمینی به گستره ۲۰۰ هکتار شامل سه واحد بزرگ تولید الفین، پلی اتیلن سنگین و سبک و واحد آفسایت و سرویس های جانبی آغاز شد و این واحد صنعتی یکی از بزرگ ترین مجتمع های استانی تولید اتیلن و پلی اتیلن کشور بشمار می رود که با بهره برداری از آن سالانه بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول تولید و به بازارهای داخلی و خارج عرضه می شود

** سیمان دهلران
یکی از طرح های مهم نیمه تمام در حوزه جنوب سیمان سه هزار و ۳۰۰ تنی دهلران است که کار اجرایی آن در سال ۱۳۸۱ آغاز شد و با وجود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی و نصب ماشین آلات در سال ۹۳ برای تولید سیمان از کلینگر آماده است که بدلیل شکایت کارگران از پیمانکار پروژه سیمان دهلران با تدبیر اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی این طرح تعطیل شده است.
راه اندازی این طرح در ایجاد اشتغال پایدار و استفاده از ظرفیت معادن استان نقش بسزایی دارد که با ظرفیت سه هزار و ۳۰۰ تن در روز برغم سال ها سپری شدن از عملیات اجرایی و صرف هزینه زیاد و اشتغالزایی مستقیم ۲۰۰ نفری و ۲ هزار نفری غیر مستقیم از طرح های با اهمیت این استان بشمار می رود.

** تونل کبیرکوه
از دیگر پروژه های نیمه تمام استان حفر تونل کبیر کوه به طول یک هزار و ۴۰۰ متر است که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۸ آغاز شد ولی بدلیل کمبود اعتبار با توجه به نیاز طرح به هزار میلیارد ریال همچنان از طرح های ادامه دار و سریالی این استان بشمار می رود.
این طرح بدلیل از بین بردن ۳۰ کیلومتر گردنه پر پیچ و خم مسیر دره شهر به آبدانان و پیشگیری از حوادث مرگبار جاده ای از طرح های مهم در بخش راهسازی بشمار می رود و اکنون تنها ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تونل کبیر کوه با چهار هزار و ۸۰۰ متر طول، هفت متر ارتفاع، ۱۲ متر عرض و ۲۷۰ متر تونل فرعی یکی از مهمترین تونل های کشور است این تونل بواسطه نقش مهم و سازنده در کاهش بار ترافیکی کریدور غرب، مرکز و شمال غرب کشور به جنوب مورد توجه و تاکید وزیر راه و شهرسازی قرار دارد.
*مجتمع آب رسانی سیکان
این طرح توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در شهرستان دره شهر با هدف تامین آب شرب ۲۳ روستا در دست اجرا است که ۱۵۱هزار میلیون ریال برآورد اعتباری شده است.
با توجه به اطلاعات اعلامی این طرح جزو طرح های جدید بوده و پیشرفت فیزیکی چندانی نداشته است.

*تکمیل استخر سرپوشیده سرابله
این طرح از طرح های اداره کل ورزش و جوانان استان است که در شهر سرابله با هدف احداث فضای ورزشی مناسب و به بهره برداری رسیده ولی برای تکمیل به دو هزار ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.
*احداث سالن های ورزشی سرطاف
این طرح با هدف احداث سالن های ورزشی برای جوانان این منطقه در دست اقدام است و اعتبار مورد نیاز آن چهار هزار و ۷۰۰ میلیون ریال می باشد.

*ساخت استخر سرپوشیده آبدانان
اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری این طرح در شهرستان آبدانان ۲میلیارد ریال برآورد شده است.
*استخر سرپوشیده دهلران
این طرح در شهرستان دهلران با هدف تامین فضای ورزشی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.
*ساخت زمین تنیس ایلام
این طرح توسط اداره کل ورزش و جوانان استان در شهرستان ایلام با هدف تامین فضای ورزشی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری پنج هزار میلیون ریال برآورد شده است.
*ساخت سالن ورزشی حیدر آباد میشخاص
این طرح توسط اداره کل ورزش و جوانان استان در بخش سیروان با هدف تامین فضای ورزشی مناسب برای جوانان این بخش در دست اقدام است که اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری شش میلیارد ریال برآورد شده است.

** طرح راه آهن ایلام
یکی دیگر از طرح های ناتمام استان ایلام پروژه راه آهن است که از سال ۱۳۹۰ عملیات مطالعاتی آن آغاز شد و قرار است بزودی توسط بخش خصوصی اجرایی شود.
این طرح به واسطه مرزی بودن استان، تردد میلیونی زائران به عتبات عالیات و همچنین صادرات کالا به کشور عراق از اهمیت بسزایی برخوردار است.

** بیمارستان ۳۷۴ تختخوابی ایلام
یکی دیگر از طرح های های مهم در حوزه سلامت با توجه به شرایط جغرافیایی استان ایلام وجود بیمارستانی مجهز و در خور شان مردم این استان است، بیمارستان ۳۷۴ تختخوابی برای رفع همین مشکل در سال ۱۳۹۰ کلنگ زنی شد.
این طرح دارای پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی به لحاظ ساختمان سازی و فیزیکی است ولی استقرار تجهیزات در این مرکز بسیار مهم است که امیدواریم با توجه به پیگیری مسئولان درمانی و استاندار ایلام و تامین به موقع اعتبار هر چه سریعتر به سرانجام برسد.
** طرح های دیگر
پروژه های دیگری نظیر اجرای نیروگاه سد سیمره، احداث راه اصلی صالح آباد – ایلام – حمیل، بهسازی راه اصلی دره شهر – آبدانان، بهسازی راه اصلی صالح آباد – مهران – دهلران – اندیمشک، تعمیر مراکز درمانی و ایجاد بیمارستان جایگزین آموزشی، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی عین خوش و فکه، ساماندهی رودخانه های مرزی، احداث ساختمان سد کنگیر، ساختمان سد انحرافی و ایستگاه پمپاژ گدار خوش، ساختمان سد گاوی و شبکه آبیاری و زهکشی، تکمیل و ایجاد تصفیه خانه های شهرک های صنعتی از جمله طرح های نیمه تمام عمرانی و زیرساختی استان ایلام است.
آبرسانی به مجتمع ذوالفقار، دهستان شباب، چهارمله، صمانه چم هندی، احداث سد چناره، ساختمان قلعه کنجانچم و قلعه میر غلام، عمارت والی کهره و چندین کانون فرهنگی و هنری در مناطق مختلف استان از دیگر طرح های نیمه تمام عمرانی در استان ایلام هستند.

**جمع بندی موانع و علل نیمه تمامی طرح های این در حالی است که می توان بر اساس اطلاعات اعلامی مقامات ارشد استان موانع وعلت عدم اجرای به موقع این طرح را به شرح ذیل اعلام کرد:
** نبود سرمایه گذاری شرکت‏های دولتی در طرح‏های بزرگ و متوسط استان با توجه به خلا قانونی الزام این شرکت ها به سرمایه گذاری صرفا در مناطق کمتر توسعه یافته
** بالابودن قیمت تمام شده سرمایه‏گذاری در استان بدلیل بالابودن هزینه‏های خدمات و بویژه زمین در شهرک های صنعتی (سیستم ناکارای درآمد هزینه بودن شرکت شهرک ها در مناطق کمتر توسعه یافته

** بالابودن نرخ سود تسهیلات پرداختی به متقاضیان سرمایه‏گذاری در استان و عدم اختصاص اعتبار لازم به استان جهت تامین بخشی از سود تسهیلات که قوانین برنامه پنجساله و بودجه های سنواتی کشور تاکنون توان برقراری توازن منطقه ای و جبران عقب ماندگی های مناطق کمتر توسعه یافته و مرزی کشور را نداشته اند.
** مهمترین دلیل آن نداشتن تعریف دقیق مناطق کمتر توسعه یافته و محدود کردن این استان ها به چند استان با کمترین سطح توسعه است.
وضعیت کنونی تعریف مذکور را باز گذاشته به گونه ای که منابع مالی و اعتباری توازن بخشی عموما در کل کشور و برخی با چانه زنی توزیع شده و در بیشتر موارد حتی از سهم جمعیتی استان کمتر به این استان تعلق گرفته است.
** سیاستگذاری صرفا بر مبنای جمعیت در حوزه های مختلف برنامه ای و دستگاهی با توجه به جمعیت کم استان بشدت باعث کاهش بیشتر جمعیت در مناطق مرزی و روستایی استان گردیده که این با سیاست های مندرج در ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنجم و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص جمعیت مغایر است، حاشیه نشینی مصداق عینی این مساله است.

** با توجه به اینکه سهم اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای استان در سال ۱۳۹۳ کمتر از ۳/۰ درصد کل کشور بوده و این سهم در لایحه ۱۳۹۴ به میزان ۱۵ درصد کاهش یافته است لذا بمنظور تکمیل پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد و پرداخت مطالبات پیمانکاران در سنوات گذشته، پیشنهاد می شود نسبت به افزایش سهم اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای استان در لایحه بودجه کل کشور اقدام شود.

** همراهی نکردن بانک ها و موسسات خصوصی با سیاست های اشتغال و سرمایه گذاری استان و سوق دادن منابع جذب شده توسط آنان به بانک های مرکزی
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری ایلام راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکلات این طرح ها پیشنهاد می دهد که با تجلی موضوع تثبیت و تقویت اسکان جمعیتی در مناطق مرزی استان در قانون برنامه ششم بعنوان محوری ترین مساله در تحقق اقتصاد مقاومتی در قالب یک حکم قانونی عملیات اجرایی آنها با تخصیص اعتبار به پایان برسد.
حیدر نعمتی، بازنگری در تکلیف ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم با محدود کردن آن به چند استان کمتر توسعه یافته کشور تفسیر موجود کل شهرستان های کشور را در بر دارد، را از دیگر راه های رفع موانع اجرایی این طرح ها می داند.
وی گفت: در طی سال های جنگ و پس از آن(دوران بازسازی) با توجه به تنوع یارانه های مصرف و تولید در سایر استان های کشور، استان عملا از این یارانه ها بهره ای نبرده است، به همین خاطر اکنون که امکان برخورداری وجود دارد که با توجه به یکسان سازی نرخ ارز، اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی امکان استفاده از یارانه انرژی و تولید می توان از این ظرفیت ها برای به سرانجام رساندن این طرح ها کمک گرفت.
وی، تجدید نظر در ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم به گونه ای که علاوه بر توجیه فنی مالی و اقتصادی ملاحظات اجتماعی و منطقه ای را مد نظر قرار دهند تا بتوان از این ظرفیت در راستای توسعه مناطق کمتر برخوردار نهایت استفاده را برد.
نعمتی افزود: امکان سنجی طرح های دولتی و خصوصی متفاوت است و بر اساس نرخ های تنزیل متفاوتی باید صورت پذیرد لکن به طرح های دولتی به مثابه طرح های خصوصی برخورد می شود از این رو تعداد پروژه های استان در پیوست قانون کمترین میزان است
وی ادامه داد: با این اصلاح امکان لحاظ کامل زیرساخت های اساسی استان در لوایح سنواتی بودجه و با ارقام بالا از جمله موضوع راه آهن، بزرگراه کرمانشاه – خوزستان، تکمیل سدهای مطالعه شده و در حال اجرا و تونل های راهسازی در حال اجرا وجود دارد.
وی، مستثنی شدن استان از محدودیت سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به گونه ای که دولت تا ۱۰۰ درصد و آن هم صرفا در چند استان کمتر توسعه یافته سرمایه گذاری کند. را از دیگر راه های منطقی برای به اتمام رساندن طرح های نیمه تمام برشمرد.
وی راه حل های ذیل برای تسریع در اجرایی شدن طرح های نیمه تمام استان را پیشنهاد داد:
** تسریع در تصویب و ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران به منظور تقویت جمعیت در مناطق مرزی با توجه به موقعیت استراتژیک مرز مهران بعنوان یک بندرگاه خشکی بزرگ در کشور
** ایجاد ردیف خاص جهت تامین یارانه زمین برای متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی استان در بودجه های سنواتی یا حکم برنامه ای برای کاهش قیمت تمام شده تولید در استان
** لحاظ نمودن معافیت مالیاتی برای کلیه واحدها و طرح‏های صنعتی در شهرک صنعتی ایلام
** با توجه به منابع بالای نفت (۶%) و گاز (۱۱%) و همچنین ایجاد واحدهای بالا دستی این بخش ها با عنایت به توجه دولت، راه اندازی صنایع پایین دستی نفت و گاز در استان می تواند به ایجاد مشاغل پایدار و افزایش سهم اقتصاد استان از اقتصاد ملی کمک شایانی نماید. در این خصوص پروژه های توجیه دار متعددی امکانسنجی شده و آماده سرمایه گذار هستند.
همراهی شرکت های سرمایه گذاری وابسته به دولت در این خصوص بسیار کار ساز خواهد بود.
** با توجه به مرزی بودن استان و بارش های سطحی و وجود آبهای مرزی زیاد ترتیبی اتخاذ شود تا هر چه سریعتر سدهای این استان به بهره برداری برسند تا بخش کشاورزی که از اولویت بالایی برخوردار است، تقویت شوند.
** با توجه به توجیه اقتصادی فعالیت های علمی و آموزشی و همچنین تعداد زیاد استعدادهای برتر در این استان با توجه به ملی بودن ایجاد پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد، ترتیبی اتخاذ شود تا با تسریع در ایجاد این گونه موارد این استعدادها شکوفا شده و مهاجرت آنها از استان محدودتر شود.
** تجارب زیاد مردم استان در عرصه دفاع مقدس و لزوم توجه جدی به مقوله گردشگری جنگ نیاز است به منظور حفظ روحیه ایثار و شهادت و تقویت روحیه خود باوری توجه به مقوله گردشگری دفاع مقدس در قالب یک حکم برنامه ای در برنامه ششم ضرورت دارد.
** بازنگری در فرآیند جذب و حمایت از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری و فاینانس پروژه های استان های کمتر توسعه یافته
** با توجه به تدوین و اجرای موفق طرح محرومیت زدایی در استان و اینکه در این هشت ماهه اول سال حدود پنج هزار خانوار با توانمند سازی از چرخه حمایت خارج شده اند.
ضرورت دارد این موضوع در سطح ملی به اجرا درآمده و یک سیستم یکپارچه مدیریتی فارغ از نوع دستگاه حمایتی ایجاد شده و همه برنامه های حمایتی در حوزه اشتغال و مسکن و بیمه تجمیع شوند و با نگاه توانمند سازی و خروج از حمایت منابع مالی تخصیص یابند.
** حدود ۶۰ درصد خانوارهای تحت پوشش بیش از ۱۱ سال است که تحت پوشش هستند و این ضرورت اجرای طرح مذکور را ایجاب می کند، استان ایلام آمادگی ارایه طرح خود در این خصوص را دارد.
** درک نادرست از توسعه روستایی سبب شده است که صرفا به موضوع اجرای طرح هادی در روستاها پرداخته شود که این موضوع خود عموما باعث شده که توقعات افزایش یافته و تولیدات روستایی کاهش یابد و مهاجرت روستایی را تشدید کرده است.
** مکلف کردن بانک ها و موسسات خصوصی به همراهی با مسئولان استان در راستای تحقق سیاست های اشتغال و سرمایه گذاری
برای فعال کردن طرح های نیمه تمام در سال جاری ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.
عمده اطلاعات پروژه ها و طرح های نیمه تمام از سازمان برنامه و بودجه و دفتر سرمایه گذاری استانداری ایلام تهیه و تنظیم شده است.
استان ایلام با جمعیت حدود ۵۸۵ هزار نفری در غرب کشور واقع است.
گزارش از : ناهید ابراهیمی*شهریار حیدری فر انتشار دهنده : مریم زبان دان
/۶۰۳۴/۷۱۷۷/۱۶۳۰انتهای پیام /*