خانه / دسته‌بندی نشده / استاندارسیستان و بلوچستان: دولت 9هزارمیلیارد تومان برای سراوان هزینه کرده است

استاندارسیستان و بلوچستان: دولت 9هزارمیلیارد تومان برای سراوان هزینه کرده استبه گزارش ایرنا استاندار سیستان و بلوچستان امروز(جمعه) در این آیین افزود: با آغاز عملیات اجرایی ساخت سد ماشکید سفلی آرزوی دیرینه مردم این منطقه برآورده شد.
علی اوسط هاشمی اظهار کرد: بودجه ساخت این سد از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده است.
وی افزود: اراده دولت سبب شده است تا کمتر از یکسال از حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه در سراوان 2 تقاضای مهم مردم این شهرستان در بهبود وضعیت جاده های بم پشت و ساخت سد ماشکید سفلی محقق شود.
وی ادامه داد: حضور دکتر نوبخت در سراوان حاصل اراده و خواست مردم بود و وقتی از نزدیک محرومیت منطقه را مشاهده کرد به واقعیت ها پی برد.
استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص ارتقای دهستان کوهک و اسفندک به بخش نیز گفت: این امر برای بررسی به هیات دولت ارجاع شده است.
هاشمی اظهار کرد: وجود تقسیمات کشوری در گذشته به رانت سیاسی تبدیل شده بود که دولت تدبیر و امید جلوی آن را گرفت.
وی تاکید کرد: بزودی کوهک و اسفندک به بخش؛ بمپور و سرباز نیز به شهرستان ارتقا پیدا خواهند کرد.
وی بیان کرد: به همت دولت تدبیر و امید به جای معبر مرزی پنج بازارچه در سیستان و بلوچستان برای استفاده مرزنشینان ایجاد شده است.
وی ادامه داد: هم اینک در سراوان 2 بازارچه آسکان در بخش بم پشت و کله گان در بخش جالق مصوب شده است.
وی خاطر نشان کرد: مرزنشینان تا شعاع 50 کیلومتر می توانند از مزایای مبادله مرزی و تجارت بهره مند شوند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان در گذشته با محرومیت های تاریخی مواجه بود و دولت در تلاش است تا این محرومیت ها را برطرف کند.
هاشمی یادآورشد: محصول رابطه زیبای ملت و دولت پیوند عمیق را به نام اقتدر ایجاد می کند و این اقتدار سبب عزت و سعادت یک جامعه می شود.
وی با اشاره به سخنان سخیف ترامپ افزود: سخنان خصمانه ترامپ نشان از کینه و دشمنی وی نسبت به ملت ایران بود.
فرماندار سراوان نیز در این آیین گفت: ساخت سد ماشکید سفلی فرصتی را ایجاد کرد تا یکی از وعده های دولت تدبیر و امید در دورترین نقطه مرزی کشور به عنوان بزرگترین طرح سیستان و بلوچستان تحقق پیدا کند.
درویش نارویی اظهار داشت: ساخت سد ماشکید سفلی علاوه بر تامین آب آشامیدنی مردم سراوان در اقتصاد آنان نیز تاثیر گذار است.
وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید افزون بر 850 میلیارد تومان تا کنون در سراوان هزینه کرده است.
وی افزود: مجتمع آبرسانی گشت با اعتبار 80 میلیارد ریال، مجتمع آبرسانی به 32 روستا با اعتبار 450 میلیارد ریال و آغاز ساخت سد ماشکید سفلی با اعتبار پنج هزار میلیارد ریال از جمله مهمترین طرح های در دست اجرای دولت تدبیر و امید شهرستان سراوان است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین در دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان سراوان افزون بر 320 میلیارد ریال هزینه شده است.
به گزارش ایرنا عملیات ساخت سد بتن غلطکی ماشکید سفلی با ارتفاع 36.5 متر، حجم مخرنی 115 میلیون متر مکعب، طول هزار و 443 متر و با اعتبار چهار هزار و 220 میلیارد ریال امروز آغاز شد.
این سد با هدف بهره برداری از سیلاب های فصلی به منظور تامین آب آشامیدنی شهرستان های سراوان و سیرکان، بهبود کشاورزی منطقه و جلوگیری از ایجاد خسارت سیلاب های مخرب و اشتغالزایی و ارتقای وضع اقتصادی و اجتماعی مردم منطقه ساخته خواهد شد.
سد مخرنی ماشکید سفلی در 65 کیلومتری جنوب شرق شهر سراوان و در محل تلاقی 2 شاخه رودخانه روتک و ماشکید سفلی بر روی رودخانه ماشکید جانمایی شده تا بتواند سیلاب های این 2 رودخانه و سرشاخه رودخانه های فرعی را جمع آوری و به صورت تنظیم شده برای مصارف قابل تعریف رهاسازی کند.
سراوان با وسعتی حدود 13 هزار و 905 کیلومترمربع و 175 هزار و 728 نفر جمعیت و داشتن سابقه ای تاریخی و تمدن کهن، شرقی ترین شهرستان سیستان و بلوچستان است که در 347 کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز این استان و در همسایگی کشور پاکستان قرار دارد.
در عملیات ساخت سد ماشکید سفلی استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای، فرماندار، مسئولان استانی و تعدادی از مردم محلی سراوان حضور داشتند.
7336*7308 *3213 خبرنگاران :احسان بختیاری و شعیب بردبار **تنظیم کننده: اکبر نوری* انتشاردهنده: علی شریفیانتهای پیام /*