خانه / دسته‌بندی نشده / ضریب نفوذ استاندارد در ایران به 95 درصد می رسد

ضریب نفوذ استاندارد در ایران به 95 درصد می رسدغلامرضا امینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در زنجان اظهار کرد: پنج هزار و 500 واحد تولیدی فعال اکنون در زمینه بهداشتی و مواد غذایی مشمول مقررات استاندارد اجباری و دارای این نشان هستند.
وی یادآور شد: نزدیک به 11 هزار پروانه نشان استاندارد در زمینه تولید مواد غذایی و بهداشتی در کشور صادر شده است.
امینی افزود: واحدهای تولیدی و صنعتی که مشمول استاندارد اجباری نباشند و یا به شکل زیر پله ای یا قاچاق تولید کنند، شناسایی و مطابق قانون با آنان برخورد می شود.
مدیرکل کنترل بازار سازمان استاندارد ایران گفت: برای پایش و بازرسی در بازار، کارشناسان این سازمان مانند مصرف کنندگان عادی وارد بازار می شوند و پس از خرید محصول مورد نظر آن را از حیث مقررات ارزیابی می کنند.
وی یادآور شد: 350 هزار مورد بازرسی سال گذشته از مراکز عرضه و توزیع کالا انجام و نزدیک به یک هزار و 200 مورد از تخلف ها به دستگاه قضایی معرفی شد.
امینی ادامه داد: 140 مورد جعل نشان استاندارد از میان این تخلف ها کشف شد که حکم آن 10 سال زندان است.
مدیرکل کنترل بازار سازمان استاندارد ایران گفت: شاید حکم جعل اسکناس یک سال زندان باشد اما به علت تاثیر سوء جعل نشان استاندارد بر اعتماد عمومی، 10 سال حکم حبس برای متخلفان صادر می شود.
وی به ورود سازمان استاندارد ایران برای ارزیابی کیفیت محصول های تولیدی بخش کشاورزی به منظور جلوگیری از استفاده زیاد از سموم و مواد شیمیایی اشاره کرد و گفت: در این مسیر کارشناسان این سازمان فقط به بازمانده سموم و آفت کش ها توجه نمی کنند و در رویه جدید کودهای شیمیایی و فلزهای سنگین در محصول های کشاورزی را هم مورد نظر قرار می دهند.
امینی با بیان اینکه اجرای این برنامه وظیفه استاندارد نیست، تاکید کرد: این سازمان در کنار سازمان های جهاد کشاورزی استان ها فعالیت می کند و به آن دسته از کشاورزانی که بتوانند این معیارها را رعایت کنند گواهی حد مجاز از آلاینده ها اعطا می شود که تاکنون بیش از چهار هزار استاندارد ملی در زمینه مواد غذایی تدوین شده است.
مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان استاندارد ایران ادامه داد: در کشور از 100 هزار واحد صنعتی موجود، 22 هزار واحد زیرپوشش استاندارد اجباری است و این سازمان بر اساس قانون بر روی واحدهایی می تواند نظارت داشته باشد که مشمول استاندارد اجباری باشند که این 22 هزار واحد از این دسته اند.
وی اضافه کرد: باقی واحدهای تولیدی در این زمینه مشمول استاندارد اجباری نیستند اما بر اساس بند 24 اقتصاد مقاومتی افزایش پوشش استاندارد اجباری تمامی خدمات و کالاها باید وارد این دایره شوند.
امینی برای حضور در آیین روز جهانی استاندارد و قدردانی از واحدهای نمونه این بخش به زنجان سفر کرده بود.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری ** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*