خانه / دسته‌بندی نشده / استخراج ۴۵ درصد باریت کشور از معادن مهاباد

استخراج ۴۵ درصد باریت کشور از معادن مهابادصادق قادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه باریت در صنعت نفت کاربرد و اهمیت زیادی دارد، افزود: ۱۷ معدن از ۳۳ معدن فعال این شهرستان دارای سنگ باریت است.
وی اظهار کرد: از این ماده در خنک و روان کردن مته های حفاری، پوشش درونی چاه نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشارهای غیرعادی درون چاه های نفت و گاز استفاده می شود.
وی ادامه داد: پودر باریت گاهی نیز به محلول آب و گل رس اضافه می شود و به خاطر خواص مفید این مخلوط نظیر سنگینی، خنثی بودن از نظر ترکیب شیمیایی و قیمت به نسبت ارزان آن، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
قادری اظهار کرد: به علت جرم و وزن مخصوص و خنثی بودن ساختمان شیمیایی باریت، حدود ۹۰ درصد از این ماده معدنی در حفاری های نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته وی حدود ۱۵۷ نفر در این معادن مشغول به کار هستند و در نیمه اول امسال ۲۳ هزار و ۲۳۲ تن باریت از این معادن استخراج شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود سه درصد افزایش داشته است.
به گزارش ایرنا بیشتر محصولات باریت به عنوان عامل سنگین کننده در گل حفاری به کار می رود و چون این گل ها دانسیته (جرم حجمی) بالایی دارد، باعث می شود تا میله دریل به سمت پایین حرکت کند، ذرات برش خورده از وسط خارج شود و از فضای بین میله و دیوار به سطح بر گردد.
باریت همچنین به عنوان یک رنگ دانه در رنگ ها و پرکننده سنگین برای کاغذ، پوشاک و لاستیک به کار می رود؛ کاغذهایی که در کارت های بازی استفاده می شود، مقداری باریت بین فیبرهایش دارد و این دانسیته خیلی بالایی به کاغذ می دهد و به بازیکنان این امکان را می دهد که خیلی راحت با کارت ها سر و کار داشته باشند.
۱۰ نوع ماده معدنی از معادن مهاباد استخراج می شود که تراورتن و مرمریت بعد از سنگ باریت در رتبه های دوم و سوم قرار دارد.
۳۰۹۳/۳۰۷۲
** خبرنگار: پیمان پاکزاد ** انتشار: علیرضا فولادیانتهای پیام /*