خانه / دسته‌بندی نشده / ضریب نفوذ گاز در روستاهای بالای 20 خانوار امسال به 85 درصد می رسد

ضریب نفوذ گاز در روستاهای بالای 20 خانوار امسال به 85 درصد می رسدبه گزارش ایرنا ، تعداد روستاهای با جمعیت بالای 20 خانوار در کشور 38 هزار پارچه است که از این تعداد تا پایان شهریور امسال ۲۴ هزار روستا از گاز برخوردار شدند.
محمود آستانه روز یکشنبه در حاشیه بازدید از طرح های گازرسانی مرزن آباد شهرستان چالوس در گفت وگو با خبرنگاران افزود: درحال حاضر تمام ساکنان مناطق شهری کشور از نعمت گاز برخوردار هستند.
وی میزان مصرف گاز کشور در پیک بار فصل زمستان را روزانه بیش از 700 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت که تامین این میزان گاز مصرفی برای کل کشور نیازمند برنامه ریزی است که مسئولان شرکت گاز همواره در این زمینه تلاش می کنند.
آستانه با اشاره به بهره برداری از خط لوله گاز دامغان به کیاسیر در استان مازندران در تابستان سال جاری، افزود: با اتصال این خط لوله به شبکه گاز مازندران، امسال در استان های مازندران و گیلان دیگر شاهد قطع و افت فشار گاز نخواهیم بود.
نماینده وزارت نفت در طرح های گازرسانی همچنین از بدهکاری زیاد نیروگاه ها و پتروشیمی ها و صنایع به اداره گاز کشور خبر داد و خواستار پرداخت طلب این شرکت شد.
وی میزان بدهی و حجم مصرف گاز در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع را اعلام نکرد.
** گازرسانی سی ان جی در مازندران
مدیرعامل شرکت گاز مازندران نیز به خبرنگاران گفت: گازرسانی به بخش کجور شهرستان نوشهر به صورت سی ان جی (CNG) و در قالب طرح مادر به دختر با فشرده سازی گاز در ایستگاه مادر شهر مرزن آباد و انتقال آن از طریق تانکرهای مخصوص به 2 ایستگاه دختر در شهرهای کجور و پول، صورت می گیرد و سپس ازطریق شبکه لوله گاز در اختیار مشترکان قرار خواهد گرفت.
محمد اسماعیل ابراهیم زاده افزود: برای اجرای این طرح 45 میلیارد ریال اعتبار ازسوی پیمانکار بخش خصوصی در نظر گرفته شده است و امیدواریم تا دهه فجر سال 96 بهره برداری شود.
وی تصریح کرد: با قرارداد پنج ساله که با بخش خصوص داریم، تمام هزینه حمل ونقل و ساخت و نگهداری ایستگاهها از سوی پیمانکار پروژه پرداخت شده و اداره گاز در ازای دریافت هر متر مکعب گاز مبلغی را به پیمانکار پرداخت خواهد کرد.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران گفت که در حال حاضر 18 کیلومتر انشعاب گاز در کجور و 20 کیلومتر در پول انجام و تمامی انشعاب نیز نصب شده است.
به گفته وی، پیشرفت فیزیکی 2 ایستگاه دختر و ایستگاه مادر مرزن آباد،‌ 80 درصد است.
ابراهیم زاده خاطر نشان کرد: هم اکنون 300 پیمانکار در روستاهای مازندران مشغول فعالیت هستند تا بتوانیم تا پایان سال 97 و با اعتبار 325 میلیارد تومانی، تمامی روستاها را گازرسانی کنیم .
ایستگاه مادر مرزن آباد در زمینی به مساحت سه هزار و 800 متر مربع و با 2 کمپرسور 500 و یک هزار و 500 بار و با اعتباری بالغ بر 18 میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید.
جایگاه ایستگاه دختر ، ظرفیت ذخیره 30 هزار متر مربع مکعب گاز را دارد و در مرحله نخست 500 خانوار و در مرحله بعدی قابلیت افزایش تا یک هزار و 500 خانوار را در این بخش خواهد داشت.
بخش تاریخی و کوهستانی کجور با جمعیتی دست کم 12 هزار نفر درقالب 64 روستا و 2 شهر در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر واقع است.
خبرنگار: سیدمحمد اکبرموسوی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
/1295/ 1602/1654انتهای پیام /*