خانه / دسته‌بندی نشده / کاهش سالانه 5 درصد جابه جایی مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی

کاهش سالانه 5 درصد جابه جایی مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومیبه گزارش ایرنا، حمیدرضا شهرکی ثانوی روز دوشنبه در دیدار با مدیران شرکت های حمل و نقل مسافر چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: طی 7 سال گذشته، جابه جایی مسافر با ناوگان عمومی از 270 میلیون به 170 میلیون مسافر در سال گذشته رسیده است.
وی با بیان اینکه به طور متوسط 50 درصد صندلی های هر اتوبوس در هر سفر خالی است، گفت: رقیب بخش حمل و نقل عمومی، ناوگان شخصی است.
شهرکی ادامه داد: تاخیر ساعت در حرکت و توقف های مکرر ناوگان اتوبوس در مسیر حرکت برای افزایش مسافر از مطلوبیت سفر می کاهد و مسافر از ناوگان ناراضی می شود.
مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: نرخ سرمایه گذاری در بخش ناوگان حمل و نقل مسافر به ویژه در ناوگان اتوبوسی قابل توجیه نیست.
شهرکی تصریح کرد: سهم ناوگان اتوبوس در جابه جایی مسافر در کشور 55 درصد، سواری کرایه 18 درصد و مینی بوس 27 درصد است.
به گفته وی در استان چهارمحال و بختیاری سهم ناوگان اتوبوس در جابه جایی مسافر 19 درصد، سواری کرایه 20 و مینی بوس 60.6 درصد است.
وی اظهار کرد: اکنون 15 هزار دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر شناسایی شده که از سامانه سپهتن در 13 هزار دستگاه از این تعداد فعال شده است.
شهرکی، میانگین سن ناوگان اتوبوس را 10.8 سال، مینی بوس را 24 و سواری کرایه را 10.3 سال عنوان کرد.
به گفته وی، با توجه به حجم بالای سفر زائران اربعین با وسایل نقلیه عمومی 12 هزار دستگاه اتوبوس در ایام اربعین برای جابه جایی زائران در کشور پیش بینی شده است.
مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: سال گذشته نیز 2 میلیون مسافر در مسیر رفت و 2 میلیون مسافر در مسیر برگشت توسط 12 هزار دستگاه اتوبوس جابه جا شدند.
شهرکی افزود: 60 درصد زائران اربعین حسینی سال گذشته با اتوبوس تردد کردند و پیش بینی می شود امسال با توجه به باز شدن مرز خسروی این آمار بیشتر شود.
در این نشست مدیران شرکت های حمل و نقل مسافر چهارمحال و بختیاری، بالا بودن هزینه نگهداری ناوگان، اخلال فعالیت از سوی مسافربرهای شخصی، مشکلات نوسازی ناوگان و استفاده از تسهیلات نوسازی، حذف یارانه سوخت و دریافت عوارض از سوی شهرداری ها برای پایانه های مسافربری را از جمله مشکلات این بخش عنوان کردند.
42 شرکت حمل و نقل مسافر با 274 دستگاه اتوبوس، یکهزار و 82 دستگاه مینی بوس و 913 دستگاه سواری کرایه در چهارمحال و بختیاری فعال است.
خبرنگار: نرگس کریمی**انتشار:جهانبخش صفری
7361/6021انتهای پیام /*