خانه / دسته‌بندی نشده / ارتقاء صنایع و تکمیل زنجیره تولید راهکار اساسی رفع بیکاری کرمانشاه

ارتقاء صنایع و تکمیل زنجیره تولید راهکار اساسی رفع بیکاری کرمانشاهبه گزارش خبرنگار ایرنا، محسن صالحی نیا روز دوشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در سرسرای اجتماعات اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، افزود: رفع بیکاری باید در راس برنامه های این استان باشد.
وی با اشاره به مدت 223 روز بروکراسی اداری برای راه اندازی یک کسب و کار در کشور گفت: فقط بروکراسی اداری عامل این زمان طولانی در اخذ مجوز و راه اندازی کسب و کار کشور نیست ضمن اینکه باید سهم تمام دستگاه ها از این 223 روز مشخص شود.
صالحی نیا با اشاره به لزوم تکمیل زنجیره تولید، صنعت خودروسازی و پتانسیل خوب قطعه سازی در کرمانشاه را مثال زد و گفت: امیدواریم تا سال آینده ظرفیت 15هزار خودرو صنعت خودروسازی صحنه به 30 هزار دستگاه افزایش پیدا کند ضمن اینکه تکمیل و ارتقاء زنجیره تامین مواد اولیه، قطعه سازی و خودروسازی استان می تواند مشکل بخشی از بیکاری این استان را حل کند.
این مقام مسئول در پایان توصیه کرد که مدیران برای ارتقاء وضعیت صنایع استان سهم 80 درصدی و نیز برای ایجاد صنایع جدید سهم 20 درصدی قایل باشند تا با ارتقا وضع موجود بتوان بخشی از بیکاری استان را برطرف کرد.
در ادامه رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای غلبه بر موانع تولید ظرفیت های خوبی مانند قانون برنامه ششم توسعه، قانون برنامه و بودجه دولت و نیز قانون رفع موانع تولید وجود دارد.
عزیز اکبریان، با اشاره به اجرایی نشدن 60 درصد قانون رفع موانع تولید بر لزوم بازنگری در این قانون تاکید کرد.
وی راه نجات کشور از وضع موجود را سرمایه گذاری بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: در این مسیر هم ما باید به دولت کمک کنیم و هم دولت نیز باید زمینه ورود بخش خصوصی واقعی به کشور را فراهم کند.
اکبریان با اشاره به رکود موجود در اقتصاد کشور، راهکار برون رفت از این وضعیت را سرمایه گذاری بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: شاید با افزایش تورم از 9 درصد فعلی به 25 درصد بتوان رونقی ایجاد کرد اما این یک راهکار کاذب برای فرار از رکود است.
اکبریان کمک به دولت، اصلاح قوانین و نظارت را سه وظیفه مجلس در زمینه اقتصادی عنوان کرد و گفت: اعتقاد دارم این همه جلسه علنی مجلس لزومی ندارد و به باورم اگر روزی بلند گوی رادیو را از مجلس بگیرند، مجلس درست می شود.
به گفته او ماده صد را نیز اگر از شوراها بگیرند آن وقت است که به وظایف اصلی خودش می پردازد.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد که وظیفه دولت اداره با اقتدار کشور و حمایت از بخش خصوصی است و در این راه اگر مدیر یا کارشناسی مانع سرمایه گذاری است باید از کار برکنار شود.
اکبریان ادامه داد که قرار بر این است که فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ها باشد و تصمیم گیری ها دیگر به مرکز نیاید لذا اگر دولت در این زمینه اختیاری ندارد باید اختیاراتش را از رهبر معظم انقلاب و مجلس شورای اسلامی اخذ کند.
او تاکید کرد که در زمینه فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ها نباید از اشتباه ترسید کما اینکه همین الان نیز در مرکز بسیاری از تصمیم گیری ها اشتباه است.
او در ادامه خطاب به بخش خصوصی گفت: نباید از موانع و بروکراسی خسته بشوید و باید با مقاومت موانع را در هم بشکنید چرا که هر کجای دنیا که باشیم این کشور متعلق به ماست و آبادانی آن باعث سربلندی ما و ویرانی آن باعث سرافکندگی ماست.
فریدون احمدی نایب رییس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم گفت: برای ایجاد هر یک شغل در صنایع کوچک نیاز به 2 میلیارد و 500 میلیون ریال سرمایه گذاری داریم ضمن اینکه این رقم برای صنایع سیمان، پالایشگاه و پتروشیمی از 10 تا 20 میلیارد ریال متغیر است.
وی افزود: مطابق برنامه الان باید رشد هشت درصد داشته باشیم که 2 و نیم درصد از محل بهره وری و نیز پنج و نیم درصد از طریق سرمایه گذاری سالیانه 200 میلیارد دلار (50 میلیارد دلار سرمایه خارجی و 150 میلیارد دلار سرمایه داخلی) پیش بینی شده است.
احمدی با اشاره به سهم 2 و نیم درصدی استان کرمانشاه از جمعیت کشور گفت: از این 200 میلیارد دلار باید سالیانه پنج میلیارد دلار معادل 200 هزار میلیارد ریال سهم استان کرمانشاه باشد ضمن اینکه پیش شرط این موضوع حفظ سرمایه های موجود و جلوگیری از فرار آنها است.
او راهکار جذب این حجم سرمایه گذاری را تمرکززدایی و واگذاری بخشی از اختیارات دولت به استان ها و نیز رفع موانع بخش خصوصی و کاهش دخالت دولت در این حوزه عنوان کرد.
کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز گفت: اثرات برجام خودش را نشان داده و سرمایه گذاران بخش خصوصی و نیز بانک های خارجی تمایل دارند تا به ایران بیایند اما بزرگترین مانع سرمایه گذاری وجود بروکراسی کشور است که برای اخذ مجوز یک کسب و کار 223 روز طول می کشد.
نعمت الله حقیقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه هم راهکار مهار نرخ بیکاری بالای استان کرمانشاه را در جذب کمک های فنی اعتباری برای استقرار سرمایه گذار در شهرک های صنعتی استان و نیز تسهیل بروکراسی های اداری عنوان کرد.
او ادامه داد که استان کرمانشاه در توسعه صنایع کوچک مشکل دارد چرا که این صنایع مبتنی بر سرمایه گذاری فردی است در حالی که به واسطه جنگ درآمد مردم این استان و سپرده گذاری آنها نزد بانک ها کمتر از میانگین کشوری است.
7457/8066 خبرنگار:جواد الماسی** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*