خانه / دسته‌بندی نشده / 7500درخت کهن چهارمحال وبختیاری خاکسترشد

7500درخت کهن چهارمحال وبختیاری خاکسترشدباقر باقری قهفرخی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارکرد: طبق برآورد کارشناسان جهادکشاورزی، 25هکتار از باغات مثمر در آتش سوخت که به طور میانگین در هر هکتار 400 اصله درخت آلوچه و 100 اصله گردو و بادام کهن و مثمر وجود داشت.
وی خسارت ناشی از آتش سوزی را 20 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: به دلیل شدت سوختگی، تنها حذف و جایگزینی نهال برای احیای باغات ممکن است.
وی مدیریت ضعیف بهره برداران در جمع آوری برگ و شاخه های خشک و تمیز نکردن آبشخور باغات حادثه دیده را علت گستردگی آتش سوزی اعلام کرد و گفت: شدت باد پاییزی و سخت گذر بودن مسیر دسترسی به آتش از دیگر عوامل در شدت آتش سوزی بوده است.
وی آتش سوزی را در مناطق و مزارع ‘درازدره ‘، مزارع بر’آفتاب چنینه’ ، ‘نسرم چنینه’ و ‘قاراقولاق’ عنوان کرد که بگفته وی بیش از 5 کیلومتر از حد فاصل شهر بن تا روستای بابا پیراحمد طعمه حریق شد.
به گزارش ایرنا، ظهر جمعه بخشی از باغات شهرستان بن طعمه حریق شد که این آتش سوزی تا پاسی از شب نیز ادامه داشت، اما در نهایت 150 نفر از نیروهای امدادی، خدماتی و مردمی آتش را مهار کردند.
شهرستان بن 2 هزار و 707 هکتار باغ دارد که 7 درصد مجموع باغات استان چهارمحال و بختیاری را شامل می شود و بخش وسیعی از این باغات به محصولاتی از جمله هلو، گردو و بادام اختصاص دارد.
شهر بن 20 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
خبرنگار: مرتضی شاهوردی**انتشار:جهانبخش صفری
6199/6021انتهای پیام /*