خانه / دسته‌بندی نشده / آموزش سالانه 1.5 میلیون نفر در مراکز فنی وحرفه ای کشور

آموزش سالانه 1.5 میلیون نفر در مراکز فنی وحرفه ای کشوربه گزارش ایرنا، علی موسوی روز یکشنبه در دیدار با فرماندار تربت حیدریه افزود: آموزش های ارایه شده درقالب سند توسعه اشتغال هر استان که بر مبنای ظرفیت هر منطقه تدوین شده، اجرا می شود.
وی اظهار کرد: علاوه بر سند توسعه استان، طرح تکاپوی روستائیان نیز به عنوان یک برنامه آموزشی تدوین شده که سازمان فنی وحرفه ای آمادگی دارد سالانه 100 هزار نفر را در قالب طرح تعاونی ها آموزش دهد که تحقق آن منوط به ایجاد تعاونی است تا آموزش ها در راستای فعالیت تعاونی ایجاد شده، ارایه شود.
وی گفت: یکی از مهمترین برنامه های این سازمان تشکیل کمیسیون مهارت آموزی و اشتغال با حضور مسئولان نظام آموزشی و مدیران اجتماعی و صاحبان مشاغل است تا بر اساس نیاز هر منطقه نیروی انسانی کارآمد تربیت شود.
موسوی افزود: تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز هر منطقه قابلیت اجرایی و بهره وری دارد، لذا برای تحقق این مهم نظام آموزشی و دستگاههای متولی هر منطقه باید نیاز بازار کسب و کار را به سازمان فنی و حرفه ای اعلام کنند.
وی با بیان اینکه سازمان فنی وحرفه ای با بیش از 70 دستگاه دولتی تفاهم نامه همکاری امضا کرده، اظهار کرد: اغلب دستگاه های متولی صاحبان مشاغل هستند و سالهاست در سازمان فنی وحرفه ای حضور دارند اما اکنون شکل کار را به سوی صاحبان مشاغل تغییر دادیم.
وی گفت: اگر نیاز بازار کسب و کار هر منطقه توسط نظام آموزشی همان منطقه سنجیده و به مراکز فنی و حرفه ای اعلام شود به یقین در یک حرکت هماهنگ و پس از تربیت نیروی انسانی لازم طرح ها قابلیت اجرایی پیدا خواهند کرد.
موسوی افزود: براساس تفاهم نامه با شورای عالی اصناف کشور نیز مقرر شده نیاز هر حوزه در بازار کسب و کار برای سال آینده سنجیده و سازمان فنی و حرفه ای به همان میزان نیرو آموزش دهد.
وی با انتقاد از ارتباط بسیار کم رنگ صاحبان مشاغل و حرف شهرستان تربت حیدریه با مرکز آموزش فنی و حرفه ای این شهرستان، اظهار کرد: هر قدر این ارتباط پررنگ تر باشد، در کاهش بیکاری موثرتر خواهد بود.
وی همچنین از فرماندار تربت حیدریه خواست نسبت به تشکیل کمیته مهارت آموزی و اشتغال متشکل از چهار گروه مسئولان آموزشی، مسئولان اجتماعی (به ویژه شهرداری)، صاحبان مشاغل بزرگ مثل کارخانه داران و صاحبان مشاغل نوپا اقدام کند.
معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار تربت حیدریه نیز گفت: چنین کمیته ای دایر و تاکنون جلسات متعدد نیز تشکیل شده، اما مشکل ما در حوزه آموزش آن است کع بر اساس یک شیوه سنتی غلط رایج در ایران چون آموزش ها رایگان است کسی قدر آن ها را نمی داند و نتیجه آن شده که امروز به جای تربیت تعمیرکار، بازار ما از وجود تعویض کاران فاقد مهارت اشباع شده است.
احمد علی موهبتی افزود: بر اساس این فرهنگ غلط وقتی دولت به متقاضیان کمک بلاعوض اهدا می کند، قدرش را نمی دانند و سرمایه های ملی را به باد می دهند لذا چنین کمک هایی هم باید ضابطه مند باشد.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
6121 / 6053 خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*