خانه / دسته‌بندی نشده / ابراز تمایل سفیر آذربایجان به توسعه روابط تجاری با ایران

ابراز تمایل سفیر آذربایجان به توسعه روابط تجاری با ایرانبه گزارش خبرنگار ایرنا ، بنیاد حسین اف بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: جمهوری آذربایجان آمادگی دارد علاوه بر استفاده از امکانات و ظرفیت های گیلان و منطقه آزاد انزلی برای تسهیل و توسعه روابط دو جانبه و بازارهای دو کشور، از فعالان بخش خصوصی نیز حمایت کند.
وی با اشاره به وجود مناسبات تجاری مناسب بین تجار و بازرگانان ایران و آذربایجان افزود: در راستای توسعه همکاری های دو جانبه در حال انجام هماهنگی های لازم برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی آذربایجان در منطقه آزاد انزلی هستیم .
حسین اف با اشاره به ساخت و تکمیل بندر الت در کنار بندر باکو و تبدیل آن به منطقه آزاد تصریح کرد: جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران شرایط لازم برای توسعه گردشگری دریایی را دارند و در این راستا خواستار راه اندازی گردشگری دریایی بین بندرکاسپین و بندر باکو هستیم .
وی تصریح کرد: در حال حاضر میزان فعالیت های تجاری بین دو کشور کم است که با استفاده از موقعیت منطقه آزاد انزلی به عنوان یک ظرفیت قابل توجه می توان در راستای توسعه آن استفاده کرد .
سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با استقبال از پیشنهاد برگزاری نمایشگاه توانمندی های تولیدکنندگان ایران و آذربایجان در منطقه آزاد انزلی گفت: افزایش این گونه ارتباطات در توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی و حتی سیاسی دو کشور تاثیر دو چندان دارد و منطقه آزاد انزلی نیز نقش پررنگی در توسعه روابط تجاری کشورهای هم جوار در خزر و بازار های ثالث دارد.
حسین اف با اشاره به سفر ناوگروه صلح و دوستی نیروی دریایی کشور آذربایجان به ایران و بندر انزلی در روز پنجشنبه تاکید کرد: در شرایط فعلی و حساس منطقه ، سفر این ناوگروه با هدف ابلاغ پیام صلح و دوستی ملت و دولت جمهوری آذربایجان به ایرانیان ، بیانگر تلاش کشورهای حاشیه خزر برای توسعه و تداوم امنیت در دریای صلح و دوستی برای جهانیان است .
وی تصریح کرد: توسعه همکاری های همه جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در سایه امنیت موجود به نفع دولت و ملت هر دو کشور است .

***راه اندازی خطوط گردشگری دریایی، برگزاری نمایشگاه مشترک ایران و آذربایجان
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست با تاکید بر لزوم راه اندازی خطوط گردشگری دریایی و توسعه مبادلات تجاری ایران و آذربایجان با بهره مندی از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: نقاط مشترک و توانمندی های زیادی از سوی هر دو کشور برای توسعه مراودات تجاری و فعال سازی کریدور شمال – جنوب وجود دارد.
رضا مسرور افزود: با توجه به برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی به منظور راه اندازی مسیرهای مبادلاتی جدید و فعالسازی کریدورهای بین المللی توافقات خوبی انجام شده و نیاز است تا در خصوص انتقال و حمل کالا از مسیر بندرشهید رجایی به کاسپین ،آذربایجان و در نهایت مسکو و بندر سن پترزبورگ با همکاری طرف آذری مطالعات مجدد صورت پذیرد چرا که انتقال کالا از این مسیر نسبت به مسیر کانال سوئز ، منجر به کاهش 40 درصدی هزینه های حمل و انتقال کالا می شود.
وی در ادامه به ظرفیت ها و همکاری های صورت گرفته بین دو کشور و برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران و آذربایجان اشاره کرد و افزود : ظرفیت های همکاری خوبی بین دو کشور وجود دارد که با بهره مندی از توانمندیهای و زیرساخت های منطقه آزاد انزلی می توان روابط را گسترش داد .
مسرور با اشاره به استقبال سفیر آذربایجان از برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران و آذربایجان با حضور صادرکنندگان و تولیدکنندگان دو کشور در منطقه آزاد انزلی و در آینده نزدیک گفت: تفاهم اولیه برای راه اندازی خطوط مسافربری دریایی و توسعه گردشگری دریایی بین دو کشور صورت گرفته است.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اعلام آمادگی برای میزبانی اجلاس سالانه کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان در منطقه آزاد انزلی افزود :در راستای افزایش مبادلات تجاری بین ایران و آذربایجان کمیسیون مشترکی تشکیل و اجلاس آن سالیانه برگزار می شود که این اجلاس سال گذشته در تهران برگزار شده است.
مسرور با اشاره به احداث اسکله گردشگری مارینا در منطقه آزاد انزلی و تمایل مردم دو کشور به جهت انجام سفرهای دریایی از دریایی خزر خاطرنشان کرد : براساس تفاهنامه ها و دیدارهای صورت گرفته با مقامات روسیه و قزاقستان این کشورها نیز آمادگی راه اندازی خط کشتیرانی گردشگری دریایی در خزر را دارند که می توان با انجام همکاری های مشترک خط گردشگری دریایی را بین کشورهای حاشیه خزر ایجاد کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور حوزه قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است که با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان نیز دارای مرز آبی در دریای خزر است.
نوع حکومت جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون‌گذاری است و این کشور از سال 2001 به عضویت شورای اروپا درآمده‌است.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.
خبرنگار: رضا اکبری**انتشار دهنده: بابایی
7471 /6030انتهای پیام /*