خانه / دسته‌بندی نشده / رییس سازمان شیلات: امسال 27 هزار تن میگو پرورشی در کشور تولید می شود

رییس سازمان شیلات: امسال 27 هزار تن میگو پرورشی در کشور تولید می شودبه گزارش ایرنا حسن صالحی عصر دوشنبه در مراسم افتتاح کانال های سه گانه آبرسان میگو گمیشان در غرب استان گلستان اظهار داشت: تلاش داریم با جذب سرمایه گذارو فراهم کردن بستر مناسب تولید میگوی پرورشی در سطح مزارع کشور تا پایان برنامه ششم به بیش از 50 هزار تن در سال برسد و سهم مجتمع میگو گمیشان به ده هزار تن خواهد رسید.
وی همچنین از تلاش برای تکمیل کانال های فرعی سایت4 هزار هکتاری میگو گمیشان تا دو ماه آینده خبر داد و افزود: سایت پرورش میگوی گمیشان همانند باران رحمت الهی بر منطقه گمیشان و گلستان نازل شده است، شاید این سایت مشکلاتی را دارد اما باید این مسائل را با اتحاد و همدلی برطرف کنیم و فعالیت این مجتمع آرامش و رفاه را برای مردم منطقه در پی داشته باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: با فراهم کردن بستر لازم ،امکان جذب سرمایه گذاری های خصوصی را ایجاد کنیم.
وی همچنین گفت در حوزه آبزی پروری نباید از سرمایه گذاری خارجی غفلت کنیم و اگر می خواهیم فعالیت های حوزه میگو استمرار داشته باشد توجه به سرمایه گذاری غیر دولتی ضروری است.
صالحی ادامه داد: باید با تکمیل چرخه صنعت میگو همه مردم شهرستان های غرب استان گلستان از آق قلا، بندرترکمن، کردکوی و گمیشان از این فرصت بهره مند شوند.
به گفته وی؛ همچنین حتی صیادان منطقه ما که بدلایل مختلفی بیکار شده اند در صنعت میگو بکار گرفته شوند تا جبران بخشی از کاهش درآمد خانواده آنان شود.
وی به توافق نامه امضا شده بین شرکت شیلات ایران و استانداران گلستان گیلان و مازندران با بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت: با همراهی مهندس سعیدی کیا ، بستر لازم برای بهره مندی از تسهیلات کم بهره در حوزه پرورش ماهیان خاویاری و پرورش ماهی در قفس فراهم شده است و لازم بوده که بخش خصوصی در این حوزه ورود کند.
رییس سازمان شیلات افزود که پرورش ماهی در قفس به عنوان یکی از صنایع پیش رو است که در آینده نقش آن بیشتر مشخص خواهد شد.
صالحی همچنبین گفت مدیریت صندوق مهر کار آفرین کشور با اعطای تسهیلات کم بهره به بخش آبزی پروری موافقت کرده و فعالان این بخش می توانند از این وام نیز استفاده کنند.
به گزارش ایرنا امروز با حضور قائم مقام وزیر و رییس سازمان شیلات ایران برداشت میگو از مزارع پرورشی سایت 4 هزار هکتاری میگوی گمیشان در غرب استان گلستان آغاز شد.
همچنین کانال های آبرسان سایت میگوی گمیشان به طول تقریبی 5 کیلومتر افتتاح شد.
برای ایجاد و بهره برداری از این کانال ها (سه کانال )در مجموع یک میلیون و دویست و 50 هزار مترمکعب عملیات خاکبرداری انجام شده است.
در این سفر پروژه احداث شبکه فشار متوسط هوایی میگو بطول 5745 متر وبا اعتبار 2میلیارد و 200 میلیون ریال ، نصب دستگاه بوستر تقویت فشار250آمپری با اعتبار 1میلیارد و 430 میلیون ریال و ایجاد شبکه روشنایی بطول 1610 متر با اعتبار 318 میلیون ریال به بهر برداری رسید.
مجتمع پرورش میگوی گمیشان در 15 کیلومتری گمیشان در شمال غرب استان گلستان واقع است.
7333/1648
خبرنگار: علی قاسمعلی ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*