خانه / دسته‌بندی نشده / مقام صنفی: دولت نهم باخرید تضمینی 50 درصد تولید، زعفران را گران کرد

مقام صنفی: دولت نهم باخرید تضمینی 50 درصد تولید، زعفران را گران کردبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «پیمان سحرخیز» امروز (یکشنبه) در نشست خبری افزود: پیش از سال 1386 به دنبال فرهنگسازی برداشت و فرآوری زعفران برای تولیدکنندگان و خرید باکیفیت بودیم که ناگهان دولت به خرید تضمینی 50 درصد تولید کشاورزان اقدام کرد.
وی ادامه داد: آن زمان قیمت هر کیلوگرم زعفران که از تولید کنندگان با شرایط سختگیرانه می خریدیم، سه میلیون ریال بود اما دولت با هدف حمایت از تولیدکننده و تولید داخلی هرکیلوگرم زعفران را پنج میلیون ریال خرید که این اقدام به افزایش چشمگیر قیمت زعفران منجر شد.
به گفته وی، آن زمان بخش زیادی از زعفران خریداری شده دولت به دلیل انبارداری نامناسب کپک زد و از بین رفت و باقیمانده آن با بهای 30 میلیون ریالی به دست صادرکنندگان رسید.
وی گفت: با وجود افزایش قیمت زعفران بازارهای صادراتی خود را از دست ندادیم زیرا به دلیل نوسان قیمت ارز، کشورهای واردکننده زعفران ایران چندان متوجه فرایند این افزایش قیمت نشدند.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران تاکید کرد افزایش قیمت این محصول به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیست؛ زیرا این پول به جیب کشاورز نمی رود و دلالان از این تفاوت قیمت بهره می برند.
به گزارش ایرنا، آمارهای اعلام شده نشان می دهد در سال 1368 ظرفیت تولید زعفران ایران 30 تن بود که پارسال به 340 تن رسید.
مصرف سرانه زعفران در ایران یک گرم است و سالیانه 80 تن از زعفران تولیدی کشور در داخل مصرف می شود.
ایران سابقه صادرات سالیانه 200 تن زعفران معادل 75 درصد تولید را دارد.
اکنون هرکیلوگرم زعفران تا پنج میلیون و 700 هزار ریال به فروش می رسد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9186*1961* گزارش: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*