خانه / دسته‌بندی نشده / خوزستان 15درصد گندم مورد نیاز کشور را تولید می کند

خوزستان 15درصد گندم مورد نیاز کشور را تولید می کنداسماعیل اسفندیاری پور روز یکشنبه در حاشیه همایش جشن شکرانه خوشه های طلایی که با رکوردداری تولید 318 هزار تن گندم در تالار نیایش شهرستان شوش برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خوزستان ظرفیت تولید 20 درصد گندم مورد نیاز کشور را دارد.
وی خوزستان را محوری ترین استان کشور در زمینه تولید گندم دانست که می تواند نقش بیشتری در تولید این محصول داشته باشد و افزود: خوزستان با ظرفیت موجود می تواند با رویکرد بهره وری از منابع آب و خاک بدون افزایش سطح زیرکشت، افزایش تولید در واحد سطح را در زمینه تولید گندم داشته باشد.
وی میزان گندم خریداری شده از کشاورزان در سال زراعی جاری را 9 میلیون تن اعلام کرد و گفت: کشور به خوزستان به عنوان قطب تولید گندم نگاه ویژه ای دارد در این راستا تولید 2 میلیون تن گندم در سال زراعی و آبی آینده در خوزستان هدف گذاری شده است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی همچنین افزود:با ظرفیتی که در خوزستان وجود دارد کشت و تولید محصولات استراتژیکی چون گندم بسیار مهم است و دولت با رویکرد افزایش تولید در این راستا سرمایه گذاری می کند.
اسفندیاری پور همچنین به اجرای پروژه هایی در راستای افزایش کیفی محصولاتی مانند گندم در خوزستان اشاره کرد و گفت:با مشارکت موسسه بین المللی سیمیت با هدف تولید ارقام جدید بذر و کشاورزی حفاظتی، با توجه به منابع آب و خاک مناسب در خوزستان، با اجرای این طرح در سال زراعی 97-96 در خوزستان شاهد کاهش سطح زیرکشت و افزایش تولید خواهیم بود.
وی یکی از برنامه های کشور در راستای خودکفایی در زمینه شکر و چغندرقند و دانه های روغنی را کاهش سطح زیرکشت گندم بدون کاهش میزان تولید و جایگزین کردن آن با کشت چغندرقند و دانه های روغنی دانست و اظهارکرد:با جایگزین کردن کشت چغندرقند و دانه های روغنی کشور، در این 2 نوع محصول نیز به خودکفایی می رسیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:بر اساس این طرح بین المللی که در مرکز تحقیقات صفی آباد دزفول در حال اجراست علاوه بر گندم سایر محصولات بذری نیز از نظر عملکرد و کیفیت بهبود خواهند یافت و اجرای این طرح تاثیر اقتصادی خوبی بر کشاورزان و اقتصاد منطقه خوزستان خواهد داشت.
وی همچنین به پایداری در تولید گندم داخلی در چهار سال اخیر در دولت تدبیر و امید نیز اشاره کرد و گفت:در چهار سال اخیر متوسط خرید گندم از کشاورزان کشور هشت میلیون و 800 هزار تن بوده که پایداری و خودکفایی کشور در نیاز داخلی به گندم را در پی داشته است.
وی با پیش بینی خرید 9 میلیون تن گندم در سال زراعی 97-96 ، در خصوص صادرات گندم به خارج از کشور نیز اظهارکرد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی تامین نیاز داخلی و خودکفایی است ، و ایم وزارتخانه تلاش می کند تا منابع آب و خاک را به محصولاتی چون کلزا و چغندرقند اختصاص دهد زیرا کشت این محصولات در تناوب زراعی و تولید پایدار در زمینه دانه های روغنی و شکر مهم و برای کشاورزان نیز سودآور خواهد بود.
مجری طرح محوری گندم همچنین در این همایش در سخنانی گفت: در کشور 2 میلیون و 100 هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و 800 هزار هکتار گندم دیم کشت می شود که با توجه به مشکل کم آبی در کشور که بسیار جدی است تلاش شده حداکثر بهره وری از منابع آب و خاک در تولید گندم صورت گیرد.
اسفندیاری پور همچنین از تدوین طرح 10 ساله تولید گندم در کشور با چشم انداز سال 1404 اشاره کرد و افزود: ایران تا سال 1404 ،14 میلیون و 400 هزار تن گندم نیاز دارد و در این راستا و برای تامین نیاز داخلی در قالب طرح تولید گندم در برنامه 10 ساله برنامه ریزی شده است.
وی همچنین نسبت به هدر رفتن آب در تولید محصولات کشاورزی هشدار داد و گفت:هدر رفت آب در تولید محصولات کشاورزی بسیار بالاست و کشاورزان باید با رعایت اصول به زراعی و بهره وری حداکثری از منابع آب از هدررفت زیاد آب در بخش کشاورزی جلوگیری کنند.
اسفندیاری پور در خصوص تولید بذر گندم نیز گفت:میزان تولید بذر گندم در کشور از 290 هزار تن در سال 92 به 466 هزار تن بذر ناخالص و 460 هزار تن بذر اصلاح شده افزایش رسیده است.
وی در خصوص بالابودن مصرف بذر بویژه بذر گندم در کشور نیز گفت:بالابودن غیراستاندارد بذر گندم در کشت محصول به دلیل رعایت نکردن اصول فنی و عمق کشت است که باعث شده کشاورزان مقدار بذر بیشتری در واحد سطح مصرف کنند.
6068/ 6037
خبرنگار: محمد علی فرید پناه ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*