خانه / دسته‌بندی نشده / فعالیت 600 تعاونی بانوان در مازندران

فعالیت 600 تعاونی بانوان در مازندرانبه گزارش خبرنگار ایرنا ، کامران اصغری روز سه شنبه در دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر مازندران در ساری ، تعداد تعاونی های فعال استان را هفت هزار واحد اعلام کرد.
وی گفت که تنها در چهار سال فعالیت دولت یازدهم یکهزار تعاونی جدید در مازندران ثبت و فعال شد که نشانگر ظرفیت استان در این زمینه است .
مدیرکل تعاون مازندران بر ضرورت حمایت از تعاونی ها در کشور تاکید کرد و افزود : تعاونی ها به دلیل شکل گیری مردمی نیاز به مشوق هایی چون حمایت های بیمه ای و یا معافیت و تخیفات مالیاتی دارند.
وی ادامه داد : اگر قرار است بخشی از اقتصاد کشور به تعاونی ها سپرده شود ، تلاش هایی که در چهار سال اخیر صورت گرفته و نسبت به گذشته بیشتر هم بوده ، کافی نیست.
اصغری همگانی شدن یا حذف مالیات بر ارزش افزوده و حدف مالیات بر عملکرد تعاونی ها را از انتظارات این بخش برشمرد.
** تاکید بر توجه ویژه با تعاونی بانوان
نماینده تعاونی های زنان مازندران نیز در این جشنواره گفت : تعاونی های بانوان در رشته های مختلف پوشاک ، فرش دستباف ، صنایع دستی و غذایی، خدمات آموزشگاهای و سایر رشته ها فعالیت دارند.
عذرا مرتضوی افزود : فعالیت های اقتصادی بانوان با مسائل و مشکلات و چالش هایی رو به روست که امیدواریم مسئولان ملی و استانی با نگاهی مثبت تر از گذشته در جهت اصلاح وضعیت موجود همکاری لازم را با تعاونی های بانوان در جهت اشتغالزایی داشته باشند.
وی نگاه ویژه مسئولان در زمینه بیمه تعاونی ها، ارائه تسهیلات بانکی کم بهره به تعاونی ها و تمهیداتی در زمینه ایجاد نمایشگاه های محصولات تعاونی را خواستار شد.
مرتضوی از جامعه بانوان فعال اقتصادی نیز خواست با تعامل بیشتر و ارتقای فرهنگ مشارکت و همدلی در جهت ارتقای وضع موجود اقدام کنند تا اثرات حضورشان در جامعه بیشتر نمایان شود.
** سود 18 درصدی بانکی ، کمرشکن برای تعاونی ها
عضو هیات رئیسه اتاق تعاون مازندران نیز در این جشنواره تعداد تعاونی ها استان را 14 هزار واحد اعلام و از بی توجهی به حل مشکلات برای فعال کردن تمامی آنان گله کرد.
سیدتقی جعفریان گفت : در صورتی که تمامی 14 هزار تعاونی استان فعال شوند ، بخش زیادی از مشکلات بیکاری استان حل می شود.
وی از آنچه که سود کمرشکن تسهیلات بانکی نامید انتقاد و از آن به عنوان یکی از مواتع اشتغال آفرینی یاد کرد.
در دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر مازندران از 29 تعاونی برتر شامل هفت تعاونی صادرکننده برتر ملی و 22 تعاونی برتر استانی تجلیل شد.
این تعاونی ها در رشته های مختلف از جمله کشاورزی، صنعتی، معدنی، فرش دستباف، مسکن، خدماتی و حمل و نقل فعالیت داشته و برتر شدند.
براساس گزارش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران ، پارسال 143 تعاونی با 2 هزار و 400 عضو و اشتغالزایی یکهزار و 919 نفر در بخش های خدماتی ، صنعتی ، عمرانی ، فرش دستباف ، کشاورزی ، مسکن و چندمنظوره در این استان تشکیل شد.
تعاونی های مازندران همچنین پارسال بیش از 27 میلیون دلار کالا به خارج از کشور از جمله عراق ، استرالیا ، چین ، ارمنستان ، امارات و ترکیه صادر کردند.
پارسال 446 میلیارد ریال تسهیلات هم از محل صندوق توسعه ملی، منابع داخلی بانک و اعتبار رونق تولید (بهین یاب) به 80 طرح تعاونی مازندران پرداخت شد.
خبرنگار : فاطمه رحمتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
3009/1654انتهای پیام /*