خانه / دسته‌بندی نشده / دولت ایران به عنوان حامی افغانستان نقش مهمی در توسعه این کشور دارد

دولت ایران به عنوان حامی افغانستان نقش مهمی در توسعه این کشور داردبه گزارش ایرنا، زلمی ویسا روز سه شنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: افغانستان در طول چند دهه با مشکلات و گرفتاری های فراوان و جنگ داخلی مواجه بوده است که ایران بخوبی حق همسایگی را در پناه دادن میلیون ها مهاجر افغان ادا کرده است.
وی افزود: دو کشور ایران و افغانستان اشتراکات زیادی با همدیگر دارند و باید این مشترکات به توسعه عمیق روابط تجاری، سیاسی، اقتصادی وفرهنگی منجر شود تا هر دو کشور از همدیگر نفع ببرند.
وی بیان کرد: ایران کشوری پیشرفته و چابهار یکی از بهترین مناطق برای افغانستان است تا از طریق دریا به دنیا ارتباط برقرار کند.
وی از پذیرایی و استقبال گرم مسئولان چابهار به ویژه مقامات استانداری سیستان وبلوچستان، منطقه آزاد، اداره کل بنادر ودریانوردی و فرمانداری چابهار قدردانی کرد.
والی ولایت قندهار افغانستان اظهار داشت: تسهیلات خوبی را منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاران افغانستان در نظر گرفته است که جا دارد از آن تقدیر کنم.
** مدیرعامل منطقه آزاد: چابهار دروازه جدید توسعه کشور افغانستان است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در این دیدار گفت: چابهار بعنوان یکی از نقاط راهبردی جهان و متصل به آب های اقیانوسی دروازه جدید توسعه کشور محصور در خشکی افغانستان است.
عبدالرحیم کردی اظهار داشت: بندر و منطقه آزاد چابهار سعی در آسان سازی سرمایه گذاری تجار افغانستان دارند و از هیچ کوششی برای توسعه روابط دو کشور دریغ نمی کنند.
وی افزود: اتاق مشترک سرمایه گذاری ایران و افغانستان باید راه اندازی شود تا بتوان روند سرمایه گذاری را تسهیل کرد.
وی ادامه داد: یکی از اهداف منطقه آزاد چابهار ترانزیت کالا به افغانستان است و در این باره شرکت های حمل و نقل و فعالان این حوزه می توانند کمک زیادی کنند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: زمینه حضور تاجران و فعالان اقتصادی و بازرگانی کشورهای مختلف از جمله افغانستان برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار فراهم است و هیچ مانعی برای تحویل زمین، ثبت شرکت و آغاز فعالیت وجود ندارند.
کردی بیان کرد: چابهار ظرفیت خوبی برای صادرات و واردات کالاهای افغانستان دارد و می تواند خشکبار، معادن و محصولات کشاورزی (میوه های تازه) آن کشور را به دنیا صادر کند.
وی خواستار فراوری و بسته بندی مواد غذایی مورد نیاز افغانستان در چابهار شد و خاطرنشان کرد: چابهار می تواند به عنوان یک منطقه مهم برای واردات کالاهای افغانستان محسوب شود.
وی از حضور والی قندهار در چابهار و بازدید از فرصت های سرمایه گذاری قدردانی کرد و افزود: منطقه آزاد چابهار با آغوش باز پذیرای سرمایه گذاران و مسئولان افغانستان است.
وی گفت: مسائل و مشکلات تجار افغان مورد رسیدگی و یکی پس از دیگری مرتفع می شود تا بتوانند با خیال آسوده و در رفاه به فعالیت بپردازند.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار افزود: امیدواریم تاجران افغان از مهمترین ویژگی چابهار در زمینه ترانزیت و حمل ونقل بخوبی بهره گیرند تا بتوانند کالاها را با قیمت ارزان به مردم افغانستان تحویل دهند.
کردی بیان کرد: در سرمایه گذاری باید منافع دو طرف در نظر گرفته شود تا سرمایه گذار بتواند سود مورد نظر را حاصل کند.
به گزارش ایرنا، والی قندهار افغانستان و هیات همراه از روز یکشنبه برای سفری سه روزه وارد چابهار شده است.
والی قندهار به همراه عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان وبلوچستان، ایوب درویشی فرماندار، بهروز آقایی مدیرکل بنادر ودریانوردی و جمعی از مسئولان محلی ضمن بازدید از ظرفیت ها و توانمندیهای سرمایه گذاری، تجاری و ترانزیتی چابهار، در نشست هایی جداگانه فرصت های سرمایه گذاری و مسائل و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران را بررسی کردند.
والی قندهار از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، مجتمع پتروشیمی و فولاد و طرح های تولیدی و اشتغالزایی منطقه آزاد چابهار دیدن کرد.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*