خانه / دسته‌بندی نشده / اجرای ۱۷۷ سازه آبخیزداری طی برنامه پنجم توسعه در هرمزگان

اجرای ۱۷۷ سازه آبخیزداری طی برنامه پنجم توسعه در هرمزگانامید ذاکری روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد، ۱۲۲ سازه آبخیزداری طی فعالیت دولت تدبیر و امید در هرمزگان اجرا شده است.
وی ادامه داد: در قالب برنامه پنجم توسعه ۶۶٫۸ درصد اهداف مصوب حوزه آبخیزداری در سطح هرمزگان تحقق یافته است .
وی بیان داشت: دستیابی به این سطح از اهداف برنامه آبخیزداری با تخصیص ۴۰٫۹ درصد از اعتبارات مصوب تملک دارایی های سرمایه ای ملی و استانی محقق شده است.
ذاکری با اشاره به نقش مهم مردم و خیران در تحقق اهداف آبخیزداری در هرمزگان و با تاکید بر ضرورت توسعه فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری در استان گفت: کنترل آبهای مرزی، تغذیه آبخوان های زیرزمینی، تقویت منابع آب شرب روستایی، پیشگیری و مهار سیل، حفاظت خاک و کنترل فرسایش و رسوب از جمله مهمترین مزایای اجرای طرح های آبخیزداری است.
وی احیای پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی، پایداری منابع آب کشاورزی، کمک به تامین آب شرب دام، پایداری اکوسیستم های طبیعی و بهبود و استمرار تولید و اشتغال را از دیگر مزایای اجرای طرح های آبخیزداری عنوان کرد.
هفت هزار و ۴۵۱ سازه آبخیزداری و بیش از ۱۱۰ هزار هکتار عملیات بیولوژیک و بیومکانیک با ظرفیت آبگیری ۴۰۰ میلیون مترمکعب در سال در سطح استان هرمزگان اجرا شده است.
از مساحت هفت میلیون و۲۰۰ هزار هکتاری استان هرمزگان ، شش میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار جزو عرصه های منابع طبیعی است که یک میلیون و ۸۰ هزار هکتار آن جنگل، چهار میلیون و ۹۳هزار هکتار مرتع و یک میلیون و ۵۶۵ هزار هکتار آن را بیابان تشکیل می دهد.
۷۱۹۸/ ۶۰۴۸/۱۷۷۲
تنظیم کننده: فاطمه حسینی ** انتشاردهنده: مجید ملازادهانتهای پیام /*