خانه / دسته‌بندی نشده / جشنواره تابستانی مونسون و استقبال خوب هموطنان از منطقه آزاد چابهار

جشنواره تابستانی مونسون و استقبال خوب هموطنان از منطقه آزاد چابهاربه گزارش ایرنا، ماه های تیر و مرداد هر سال فصل مونسون دریایی در بندر چابهار و دریای عمان(مَکُّران) است که جریان هوای برخاسته بر روی شبه قاره هند، محیطی با فشار کم را ایجاد می کند و این هوا نخست منبسط شده سپس سرد می شود، آنگاه رطوبتی را با خود حمل می کند که به ابر و سرانجام باران تبدیل می شود.
چابهار و کنارک به سبب همجواری با اقیانوس هند هر ساله در ماه های یاد شده از این پدیده متاثر می شود.
تلاطم دریا، افزایش امواج، افزایش رطوبت هوا، باران های موسمی، وزش تندبادها از مشخصات پدیده مونسون در سواحل سیستان و بلوچستان است.
مونسون به بادهایی گفته می شود که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند.
شناورهای صیادی (لنج و قایق) تا پایان دوره زمانی مونسون از رفتن به دریا خوداری می کنند.
وزش بادهای موسمی و باران زا مونسون معمولا در فصل تابستان از طرف دریای عمان (مَکُّران) شروع به وزیدن می کند و هوا را خنک و بهترین فضا را برای تفریح و گردش در چابهار و کنارک فراهم می سازد.
برگزاری جشنواره ای با موضوع مونسون از سوی منطقه آزاد چابهار هر ساله فرصت مناسبی را برای شهروندان داخلی و خارجی فراهم می کند تا علاوه بر گشت و گذار و خرید در آستانه سال تحصیلی جدید از جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی دیدن کنند.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد چابهار روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جشنواره مونسون هر سال با برنامه ریزی و مساعدت این سازمان برگزار می شود که شاهد استقبال خوب هموطنان نیز هستیم.
حسام الدین یوسفی با بیان اینکه چابهار موقعیت خوبی برای ترانزیت، صادرات و تولید انواع کالاها دارد، خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره مونسون فرصت مناسبی برای معرفی توانمندیها، ظرفیت ها و زیباییهای سیستان و بلوچستان از شبکه تلویزیونی استانی هامون، رسانه های مختلف به مهمانان است.
وی با بیان اینکه چندین غرفه با موضوع معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری، انواع صنایع دستی و آداب ورسوم مردم در حاشیه برگزاری جشنواره مونسون برپا شده است، خاطرنشان کرد: برای بهتر برگزار شدن جشنواره مونسون سازمان منطقه آزاد چابهار از هنرمندان استانی و ملی، چهره‌ های ورزشی و فرهنگی برای اجرای برنامه های جذاب و دیدنی دعوت کرده است.
به گزارش ایرنا، جشنواره تابستانی مونسون هر شب تا 22 شهریور در جایگاه میلاد شماره 2، روبروی مجتمع طلا منطقه آزاد چابهار در حال برگزاری است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*