خانه / دسته‌بندی نشده / ساخت یک میلیون و 960 هزار واحد مسکن مهر در کشور

ساخت یک میلیون و 960 هزار واحد مسکن مهر در کشوربه گزارش ایرنا، احمد اصغری مهرآبادی روز دوشنبه در حاشیه بهره برداری از 2 هزار مسکن مهر کردستان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص واحدهای مسکن مهر تحویل شده در کشور اظهار کرد: از یک میلیون و 960 هزار واحد مسکن مهر موجود، یک میلیون و 560 هزار واحد تحویل متقاضیان شده که 600 هزار واحد در دولت دهم و 960 هزار واحد نیز در دولت یازدهم بوده است.
به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی در بحث ساخت و اتمام واحدهای مسکن مهر پیشروتر از تحویل آن بود البته تامین نشدن خدمات زیربنایی از جمله امتیازات آب، برق و گاز و خدمات روبنایی از جمله مدرسه مهمترین علت آمار پایین تحویل واحدهای تکمیل شده به متقاضیان است.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: هم اکنون ساخت بیش از 300 هزار واحد مسکن مهر در کشور به اتمام رسیده که تحویل آن نیازمند همکاری بیشتر وزارتخانه های مختلف از جمله نیرو، نفت و آموزش و پرورش برای تامین خدمات روبنایی است.
اصغری مهرآبادی افزود: علاوه بر تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی، فروش 110 هزار واحد به متقاضیان جدید نیز از دیگر چالش های وزارت راه و شهرسازی است که در این ارتباط بدنبال ارائه مشوق های لازم برای جذب متقاضی هستیم.
به گفته وی، دولت تاکنون 2 مصوبه با مشوق های مختلف از جمله حذف شرط پنج سال اقامت متقاضی، فروش به دانشگاه ها و پادگان و حذف شرط فرم (ج) را اعمال کرده اما نتیجه ای از آن حاصل نشده است.
قائم مقام وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت دوازدهم در راستای ادامه سیاست دولت یازدهم مصمم به تکمیل واحدهای مهر است، یادآور شد: تلاش می شود بزودی پرونده مسکن مهر به غیر از استان های دارای شهر جدید، واحدهای دارای پرونده در دادگاه ها و فاقد متقاضی، بسته شود.
به گفته اصغری مهرآبادی، کل اعتبارات در نظر گرفته شده دولتی به واحدهای مسکن مهر کشور 550 هزار میلیارد ریال بود که از ابتدای اجرا تاکنون برای بیش از 500 هزار میلیارد ریال قرارداد بسته شده است.
وی گفت: 480 هزار میلیارد ریال از میزان قرادادهای منعقد شده برای پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن و 20 هزار میلیارد ریال دیگر نیز توسط سایر بانک ها به متقاضیان پرداخت شده است.
وی کل آورده متقاضیان برای احداث مسکن مهر را حدود 400 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: به صورت کلی جمع اعتبارات هزینه شده برای مسکن مهر از سوی دولت (تامین خدمات زیر و روبنایی)، تسهیلات پرداختی و آورده متقاضیان بیش از یک بیلیارد و 100 هزار میلیارد ریال (110 هزار میلیارد تومان) است.

** 90 درصد واحدهای مسکن مهر استان کردستان تحویل متقاضیان شده است
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سهم مسکن مهر استان کردستان 38 هزار و 600 واحد بود که هم اکنون تعداد واحدهای به بهره برداری رسیده در این استان به 35 هزار واحد رسیده است.
اصغری مهرآبادی گفت: تلاش می شود ساخت واحدهای باقی مانده نیز تا سه ماهه اول سال 97 به اتمام رسیده و به متقاضیان تحویل داده شود.
وی همچنین با بیان اینکه مشکلات حقوقی مسکن مهر خبرنگاران در این استان نیز هم اکنون مرتفع شده است، افزود: این واحدها به علت تاخیر در تکمیل، همزمان با واحدهای باقی مانده استان تحویل داده می شود.
به گزارش ایرنا، امروز همزمان با سفر مهرآبادی به کردستان کلید 2 هزار واحد مسکن مهر کردستان در سه شهرستان سنندج، کامیاران و قروه با یک هزار و 100میلیارد ریال اعتبار هزینه شده به متقاضیان تحویل داده شد.
بر اساس سرشماری سال 95، استان کردستان با جمعیتی بیش از یک میلیون و 603 هزار نفر، دارای 10 شهرستان، 29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 روستای دارای سکنه است.
کردستان از استان های مرزی کشور است که 227 کیلومتر مرز مشترک با شمال عراق دارد، در امتداد این مرز، سه بازارچه و یک مرز رسمی ایجاد شده است.
خبرنگاران: وریا کرمی – حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7355/ 3034/9102انتهای پیام /*