خانه / دسته‌بندی نشده / رئیس سازمان مدیریت بحران: نیمی از ساختمان های کشور در معرض آسیب هستند

رئیس سازمان مدیریت بحران: نیمی از ساختمان های کشور در معرض آسیب هستندبه گزارش ایرنا، اسماعیل نجار روز دوشنبه در حاشیه بازدید از روند ساخت و ساز خانه های روستای سیل زده چنار در عجب شیر، بدون ذکر آمار مشخصی اظهار کرد: بیشتر این واحدها در شهرها و در بافت های فرسوده یا سکونت گاه های غیررسمی حاشیه شهرها قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه در هنگام بروز حوادث طبیعی چون سیل و زلزله بیشترین خسارت ها به مناطق روستایی وارد می شود، افزود: بازسازی و نوسازی سالیانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی با مقاومت بالا در برابر زلزله از برنامه های درازمدت دولت است.
نجار با بیان اینکه باید از حوادث گذشته درس عبرت بگیریم، نقش مردم را در کاهش خسات های جانی و مالی مهم ارزیابی کرد و افزود: صاحبان خانه ها باید در ساخت خانه از سازمان نظام مهندسی در شهرها و بنیاد مسکن در روستاها استعلام کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه اوایل سالجاری و به دنبال بارندگی های شدید، سیلاب هایی رخ داد که موجب ایجاد خسارت هایی در 2 شهرستان آذرشهر و عجب شیر شد.
نجار همچنین از اختصاص اعتبار 60 واحد مسکونی برای سیل زدگان روستای چنار عجب شیر خبر داد و افزود: 47 قطعه زمین جهت احداث واحد مسکونی که در معرض خطر و یا در حاشیه رودخانه ها قرار دارند واگذار شده و 13 واحد مسکونی نیز که بر اثر سیل به کلی تخریب شده بودند به طور رایگان از سوی دولت در حال ساخت هستند.
وی همچنین با اشاره به برآورد هزینه سپتیک فاضلاب توسط شرکت آبفای روستایی برای این واحدها با کمک دولتی خبرداد و افزود: تمام انشعابات برای این واحدها اجرا شده و تنها مشکل سپتیک فاضلاب آن هم به علت کوهستانی بودن منطقه نیاز به اعتبار و کمک دولتی بود که به محض برآورد آب و فاضلاب روستایی کمک های برای اجرای این طرح تخصیص خواهد یافت.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به همراه جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از روند ساخت و ساز خانه های روستای چنار در عجب شیر که بر اثر سیل 25 فروردین ماه گذشته آسیب جدی دیده بودند بازدید کرد.
وی همچنین در مزار جان باختگان این حادثه حضور یافت و با نثار گل و فاتحه یاد آنها را گرامی داشت.
سیل 25 فروردین ماه گذشته به زیرساخت های فنی و خدماتی، مزارع و باغ های تعدادی از شهرستان های آذربایجان شرقی خسارت زد و جان 43 نفر را در شهرستان های آذرشهر و عجب شیر گرفت.
شهرستان عجب شیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت در 98 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
خبرنگار:شهرام ناعم وند**تنظیم:عیسی عطاپور** انتشار: رستگار
3077/7485/6183انتهای پیام /*