خانه / دسته‌بندی نشده / ایجاد شرکت های تعاونی در روستاها باعث فقرزدایی می شود

ایجاد شرکت های تعاونی در روستاها باعث فقرزدایی می شودبه گزارش ایرنا، سید حمید کلانتری روز یکشنبه در همایش تقدیر از تعاونی های برتر منتخب دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان اصفهان اظهارکرد: بخش خصوصی به راحتی در روستا سرمایه‌گذاری نمی‌ کند بنابر این ایجاد شرکت تعاونی‌ها در روستا موجب جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها می شود.
وی با بیان اینکه در ایران تعاونی ها را بیشتر در حد مصرف و مسکن می‌شناسند، افزود: بالاترین سهم تعاونی در کشورهای مختلف، بانک و بیمه است اما شمار این تعاونی ها در کشورمان کمتر از انگشتان دست است.
کلانتری همچنین با اشاره به نقش بسیار تاثیرگذار تعاونی‌ها در اقتصاد جهان، تصریح کرد: مهمترین کار تعاونی‌ ها ساماندهی واحدهای صنعتی کوچک در قالب بنگاه‌ های زود بازده بزرگ، جذب و ساماندهی سرمایه ‌هاست چون تعاونی ‌ها می‌توانند در ایجاد اشتغال و پایداری شغل نقش موثری ایفا کنند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاونی ها همچنین با اشاره به تاسیس شرکت تعاونی پسته در دامغان و وجود شرکت های تعاونی در حوزه خدمات با 60 هزار عضو، یادآور شد: طرح روستا تعاون در یک هزار روستا اجرا شد به نحوی که برخی روستاها دارای تعاونی و در شمار دیگری از روستاها تعاونی ‌ها تقویت شدند.
کلانتری همچنین اقدام وزارت جهاد کشاورزی در تاسیس شرکت تعاونی فرش دستبافت را ستود و آن را مایه افتخار این وزارتخانه دانست و گفت: این شرکت تعاونی توانسته است، زمینه صادرات فرش‌ های اعضا به کشورهای مختلف را فراهم کند.
در این همایش که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، معادن و کشاورزی کاشان برگزار شد، از 30 شرکت تعاونی برتر استان اصفهان که دو تعاونی آن از شهرستان کاشان بود، با اهدای لوح تجلیل بعمل آمد.
معرفی استعدادها و توانمندی های شهرستان کاشان به ویژه بخش تعاون از اهداف برگزاری این همایش بود.
1772/6136 *خبرنگار: یوسف صائب **انتشار: مجید ملازادهانتهای پیام /*